• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nikolov333 - майстор
Според мен и 500EUR на квадрат до ключ с обзавеждането, може да се получи, но зависи и от екстрите, които ще търсиш... Има много неизвестни, а при положение, че поставяш въпроса с парите, според мен не би трябвало да се хвърляш на двата етажа с мазето.. В същност мазето зависи и от геоложките дадености на парцела ти. Примерно, ако е с високи подпочвени води..
ahhi - напреднал
пон май 13, 2019 12:13 amnikolov333 написа:
Според мен и 500EUR на квадрат до ключ с обзавеждането, може да се получи, но зависи и от екстрите, които ще търсиш... Има много неизвестни, а при положение, че поставяш въпроса с парите, според мен не би трябвало да се хвърляш на двата етажа с мазето.. В същност мазето зависи и от геоложките дадености на парцела ти. Примерно, ако е с високи подпочвени води..
Схващам идеята за подпочвените води и мазето. Може ли да уточниш какво визираш под екстри, за да обясня как си го представям. Иначе 500€ на кв до ключ без обзавеждане ме устройва, говорим без парцел, докоменти, абе само къща...
nikolov333 - майстор
Екстрите са дебелината и вида на финишните покрития.. Примерно изолацията, дограмата, подовите и стенни покрития може да с различни по вид, дебелина и цена материали, предвиждаш ли подово, радиатори, солари, климатици, термопомпа, рекуператор, ел.инсталация и осветление с гласово и дистанционно управление или система "умен дом", централна прахосмукачка, асансьор.. :-D това са все екстри, които може да поискаш, а високите подпочвени води при мен например са на 30см от повърхностния слой, така че за мазе въобще и не мисля..
ahhi - напреднал
пон май 13, 2019 7:47 amnikolov333 написа:
Екстрите са дебелината и вида на финишните покрития.. Примерно изолацията, дограмата, подовите и стенни покрития може да с различни по вид, дебелина и цена материали, предвиждаш ли подово, радиатори, солари, климатици, термопомпа, рекуператор, ел.инсталация и осветление с гласово и дистанционно управление или система "умен дом", централна прахосмукачка, асансьор.. :-D това са все екстри, които може да поискаш, а високите подпочвени води при мен например са на 30см от повърхностния слой, така че за мазе въобще и не мисля..
Това за мен са глезотии, мисля изолацията да е EPS 10-12, дограма с читав обков с троен стъклопакет примерно на трокал, кьомерлинг. Естествено за тези неща не мисля е мястото за пестене, ако има по-добра изолация ще сложа нея. Затова казвам, че ми трябва някой да ме насочи кое как се прави. Подово мисля да има само в хола и кухнята, в другите стаи радиатори всичко вързано към палетна система + бойлер(Тук отварям скоба за термопомпа, защото попрочетох и попаднах на не добре направени такива с доволно висок разход на енергия - т.е. не са изгодни) та в този контекст, мога ли да използвам първоначално палетен котел с гореизброеното и след няколко години да сложа термопомпа евентуално или трябва всичко да се преправя? Никакви гъзарии от рода на гласови и умни домове, еле пък асансьор за 1ет или 2...В къщата ще се живее целогодишно, така че няма да ми трябва дистанционен достъп кога да затопли примерно...Настилки теракот и ламинат с добро качество, не най-евтиното на пазара.
nikolov333 - майстор
Подовото навсякъде на първия етаж, си е задължително, на втория може и с радиатори, ако първия го отопляваш навсякъде постоянно, за да се затоплят подовете на втория.. Пелетната си е хамалогия, а термопомпата е добре, ако имаш голям дебит вода от кладенец..
D103314 - специалист
За термопомпата - за моята къща, по проект беше термопомпа вода-вода 13кВ. Почнах да разглеждам помпите - почваха от 8-10к лева. Отделно за подово - изисквания за полагане, фибран, три пътни вентили, датчици за температура, радиатори с вентилатори за лятото/за студено/ и други...Това ми излизаше към 6-7к още, т.е. 16 000 всичко. Необходимия дебит за модела помпа беше 1,8кубика на час, за по лесно 2 кубика. За един ден 48 кубика, за седмица 330 кубика вода - от сондажа на 12 градуса, а от помпата излиза на 6 градуса. И тук основния проблем, който ме спря - в селото няма мръсна канализация. Парцела е на най-високото място, след мен почва гора и хълмове. Наблизо няма река, т.е. трябваше да правя термодвойка сондажи - от единия да изкарвам водата, в другия /на същия дамар/ да връщам охладената. Сегашния ми сондаж е 63 метра, ако трябваше да го дублирам - още 5к лева. И общата цена минава 20к лева само за отоплението.
Другия вариант е китайска термопомпа, на три пъти по-ниска цена, но без гаранция....и минах на варианта с четири хубави климатика и камина на пелети. Всичко това при условие, че аз няма да живея постоянно в къщата, и разхода за отопление никак не ми се върза. При теб условията ще са малко по други.
nikolov333 - майстор
В дългосрочен план най-добре е да се инвестира в изолация дограми и рекуперация, ама там нещата отиват на повече първоначални инвестиции и ми се струва прекалено.. Въпроса е да не дадеш едни торби с пари и краката ти да са студени.. :cool: :-D
ahhi - напреднал
Така, чух се с моя приятел взел е вече първата оферта за къщата от плана. Малко ме шокирва мен лично цената, но може и да е нормална, моля за коментар.

https://drive.google.com/open?id=1YdObp ... sE3nBqjZwF
Чираче - майстор
вт май 14, 2019 1:18 amahhi написа:
Така, чух се с моя приятел взел е вече първата оферта за къщата от плана.
Не знам в момента какви са цените, за това не искам да ги коментирам. Разумното е да се прецизират всички дейности, и ако нещо е пропуснато, да се добави в списъка. След това списъка да се разпечата в няколко екземпляра, но без единичните и общите цени. Само с площите. С тия списъци се искат още поне 4-5 оферти, и тогава се избира изпълнител на строежа.


Много важно е да се избере ГРАМОТЕН Технически ръководител, и да се спазва всичко от проекта. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО наеми фирма за строителен надзор, която своевременно да оформя всички необходими Актове за строежа според ЗУТ, съгласувани от проектантите по отделните части и заверени в Общината.
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб май 11, 2019 9:46 pmahhi написа:
Замислил съм се да си построя къща в покрайнините на София - местоположение - около южна дъга.
Района на южното околовръстно е едно от най-хубавите места в бг и едно от най-скъпите. Но геологията е кошмарна. Ето ти информация от първа ръка, за да няма неприятни изненади. Осеяно е с разломи; Има най-високото сеизмично ускорение за цялата котловина; Слаби свлачищни процеси, дори и при тези малки наклони; Най-големият проблем са склоновите води. Оставяме настрана повърхностните, които много лесно подкопават огради и се насочваме към тези под повърхността. Имаме типичен наносен конус, наситен с вода, която тече под повърхността надолу по склона. Не отива по-дълбоко, защото има слой плътна глина, които излиза на повърхността, малко под околовръстното, за което свидетелстват, пролетните локви.
Напролет нивото на подпочвените води е между 0 и 100см. Приготви се за подпорни стени с дренажи и скъпи фундаменти, ако искаш основите да издянят по-дълго време- 5 десетилетия; Забрави за мазе и втори етаж. Избери конструктивна схема, която толерира неравномерно вертикално слягане и мининални хоризонтални придвижвания. Бъди много внимателен при изпълнението на основите и вземи най-добрите бетони специално създадени да работят при подобни условия.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Общи съвети за строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: