• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 95
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
stridata - специалист
Аз моного харесвам PETG-то. Много добре се работи с него върхо стъклена подложка и не е толко претенциозно към нивелиране на леглото. но пък засметка на това имам сериозен проблем с него, много влага "пие" и за много кратко време принта почва да става целия в шупли. Много ми е тегаво подаването на нишката в екструдера на Anet и затова гледам да не свалям ролката :sad:
STEPER - специалист
Сред най-често използваните материали в 3D печат са термопластите PLA , PETG и ABS.
PETG е добър компромис между ABS и PLA. Той е по-гъвкав и издръжлив от PLA и се печата по-лесно от ABS.
Полезно е да се знае,че PET /Полиетилен терефталат/ е най-широко използваната пластмаса на света. Където и да се обърнете в къщи навсякъде ще откриете
изделия от него.Буквата "G" означава "гликол модифициран" с цел подобряване качествата за печат при FDM технологията.

Малко се учудвам от твърдението " много влага "пие" и за много кратко време принта почва да става целия в шупли"
Аз поне нямам такива наблюдения и проблеми с този материал. Напротив PETG прощава много слабости допускани от незнание при печат.
Е разбира се трябва да се спазват и някои елементарни изисквания при работа и съхранение .
Голяма грешка е ако дълго време не се ползва принтера да не се сваля ролката с филамента от него.

Необходимо е да правим разлика между влага и влажност на въздуха.
Влагата наистина променя тази нишка в резултат на което може да се окаже, че е невъзможно да се отпечатат добри модели.
Но все пак както PET така и PETG практически са незасегнати от обикновената влажност на атмосферния въздух, така че мисля няма
особени проблеми с печатането и съхранението. Но все пак съхраняването в затворени полиетиленови пликове в които се поставя силикагел
е повече от необходимото.С по лош резултат в краен случай вместо силикагел може да се използва и ориз.

Много лесно може да се познае дали присъства влага в нишката.
Загрявате екструдера до необходимата температура за печат и започвате да подавате филамент през него като наблюдавате нишката която излиза от дюзата.
Ако нишкта е права и гладка всичко е наред.Ако започне да се къдри има присъствие на влага а ако се появят мехурчета това е знак,че филамента
трябва да премине през сушене.Нищо хубаво няма да се получи иначе с такава нишка.

Анет е общото наименование на китайски принтер.Кой модел и система е твоят Анет?
Поздрави
stridata - специалист
Принтера ми поне докато натрупам опит е Anet A8 базовия, сложил съм мосфет на "леглото" и всички възможни принтове за ъпргрейд и укрепване на поликарбонатната рамка. Ремъците също ги смених с едни с няква нишка вътре. Най-голям проблем имам с настройката на всяка различна нишка, много големи температурни разлики и не само в настройките за принт основно на PLA. Препоръчай някой производител който си използваш и си доволен. Мернах български производител.

П.п.
Ако си ползвал PLA-HT на Херц, също ще се радвам да споделиш мение. Твърди се, че е по-удароустойчив и термо формоустойчив от първоначалния PLA. След повторна термообработка ударостойчивостта му става 15 пъти по-висока от нормален PLA и 2,2 пъти по-висока от ABS. Също така температурната формоустойчивост се повишава след този процес до 100°С.
STEPER - специалист
Преди години когато се захванах с 3Д принтерите дълго време следях обзорите на повечето масови принтери,предимно китайските от гледна точка на това,
че при интерес човек можеше да си го позволи.Основно те страдаха от слаба конструкция /рамката/,калпави носещи елементи за механиката и
това е първото което човек следва да види и да прецени къде и как да се подсили.
Ако имаш смелост да се захванеш с "направи си сам" ще имаш много по-добри резултати.
За мен е излишна подмяната на стоковите транзистори на RAMPS-а и ремъците.Може да не ти се вярва ,но базовата ми DELTA през годините до сега
е отработила 28 ролки филамент което прави близо 12 клм. без да има нужда от подмяна на нещо по електрониката и механиката.
Е разбира се трябва периодически да се притягат винтовите съединения между метал и пластмаса, да се осигури възможност за обтягане на ремъците,
обдухване на драйверите за стъпковите двигатели и транзисторите.Особено важно е да се осигури интензивно обдухване на екструдера /хотенда/ и т.н.
Аз по принцип ползвам PLA и ABS. Пробвал съм за тестове малко PET-G и TPU.
Не съм се интересувал от този материал PLA-HT защото не ми харесват врътките които следват за да се подобрят характеристиките му.
Ако ми потрябва някакви такива с високоякостни и термоустойчиви показатели филаменти,бих се насочил към инжинерните пластмаси - основно поликарбонатите.
Продуктите на HERZ са много добри с този недостатък,че са малко по - скъпи но има защо.И ако човек може да си го позволи няма да съжалява.
Дълго време съм ползвал тяхните услуги след едно изложение където бяха представили производството си.Заводите им се намират в Унгария и за отбелязване
са много добре оборудвани.Качеството им е също много добро.
Български производители също излизат на пазара. Всички те ползват като изходен материал пелети от американски и европейски производители
но като качество на произведената нишка се различават.
Повечето производители дават темепратурите "от и до" за екструдиране на нишката.Но това не бива да се взима за чиста монета защото повечето не са оборудвани
с лаборатории за проверка на тези показатели.
Какво имаш в предвид като казваш
"голям проблем имам с настройката на всяка различна нишка, много големи температурни разлики и не само в настройките за принт основно на PLA"
В случая разбирам цветове под различна нишка защото споменаваш основно PLA.
Вярно е,че оцветителите променят малко изходния материал но това не пречи крайния породукт да се държи добре.Направи си температурни тестове с "TEST CUB" при различна температура
в плюс и минус около общоприетата за PLA- 210 градуса. Температура на леглото постоянна 65 градуса и постоянна скорост за всеки тест. Обърни внимание,че специалистите дават за всеки
размер на дюзата определена скорост. За дюза 0.4 мм не бива да се печати при скорост по голяма от 30 мм./сек. а така също и височина на слоя по-голяма от 80% от размера на дюзата.
След като разгледаш резултати си приемаш тези данни които ти дават най добър резултата и си правиш конфиг в слайсера за този материал.Аз работя със Slic3r и имам такива са всяка нишка
която ползвам.За всеки принтер тези данни са различни.Всеки слайсер ти позволява да имаш конфиг за материала и дори по отношение сложността на детайла.
Поздрави
STEPER - специалист
Здравейте,
Преди няколко месеца намерих в мрежата един много интересен проект на 3Д принтер
от немски инжинер.
Проекта е отворен и свободен за изпълнение и се развива още от 2015 год.като е е стигнал до версия 2.1.
Целта е била да се създаде един безкомпромисен 3D принтер,който да бъде лесен за сглобяване
и лесен за използване.
С една дума една истинска машина за микро производство но със завидна цена :) :?
Въпреки,че принтера не отговаряше на моите виждания за бюджетен принтер,след много четене из Нета
реших да го повторя независимо,че имах вече направен и отлично работещ Core XY принтер - HyperCube Evolution.
И така 3D принтер VORON - http://vorondesign.com/voron2.1
Какво ме заинтригува и хареса в този принтер?
Ами всичко.
Първо,че дизайна е много сполучлив и принтера изглежда красиво.Помислено е за всичко.
Относително простата конструкция с алуминиев профил 2020 и с много-добра реализирана система за регулиране на нивото.
Принтера не само се повдига и спуска по Z при печат като непрекъснато следи нивото но и първоначлано поставя цялата механика
на ниво спрямо плоскостта на леглото.
Отсъствието на винтове при движението на Z . Използвани са линейни водачи /рейки - MGN9H/ и ремъци.
Порталът виси на ремъците и не помръдва под собствената си тежест дори при изключени двигатели.
Никакви луфтове.
Така също ми хареса и концепцията за неподвижност на леглото която за първи път срещам при
декартовите принтери /Core XY/.
Четири независими двигателя по Z с редуктори което позволява много прецизна настройка.
Това е затворен принтер с въглероден филтър, така че може вече да се отпечатва ABS без проблеми.
Сравнително малки размери. Това е куб с 410х410х500 мм. при избрано от мен легло за печат 250х250х250 мм.
На сайта на принтера има конфигуратор и всеки може да си определи за себе си леглото за печат с размери до 350х350 мм.
На лице е и подробна и поетапна инструкциоя за събиране.
Доколкото знам подобен принтер не е правен и събиран в България.
С над 260 часа печат на детайлите и значителни финансови средства моят принтер така да се каже премина ходови изпитания.
Получи се отличен, наистина впечатляващ и тих като мишка 3Д принтер като най шумните елементи си останаха вентилаторите.
Сега следва да се окабели и монтира на място електрониката и да влезне в експлоатация :)
Тъй като за остта Z се използват 4 двигателя NEMA 17 със собствени драйвери управлението е с два борда RAMPS с две Arduino 2560 - 8 бита
или с два борда Arduino Duet - 32 бита и Raspberry Pi3 В+
Софтуер - OCTOPRINT и KLIPPER.
Поздрави
batrado - специалист
Направих си поръчка на нагревател 24V/200W и алумиева плоча с PEI покритие https://clever3d.de/epages/7a4290fc-7c7 ... -PEI-natur
Плочата е с размер 230х230х8мм на сайта е обявена с дебелина от 5мм но не ме таксуваха допълнително за 8мм. Изработка + доставка до БГ около 2 седмици.
Тествах печат с три вида пластмаси PLA, PETG и ABS. Залепването на първият слой към плочата е много добро и развномерно, само трябваше да се настрои съответната температура в зависимост от материала. Преди печат почиствам с изопропанол без да слагам каквото и да било върху алуминият.
Ето и няколко снимки:

Прикачен файл

img4.jpg

Прикачен файл

img3.jpg

Прикачен файл

img2.jpg
img2.jpg (104.15 KиБ) Видяна 2134 пъти

Прикачен файл

img1.jpg
img1.jpg (80.3 KиБ) Видяна 2134 пъти
batrado - специалист
Здрасти STEPER,
този VORON се споменава вече в няколко различни поста в различни теми. Явно си почти на финала и ще ние много интересно да видим един наистина завършен такъв принтер. Обаче една хакерия нещо не ми стана ясно как точно се случва, признавам че не съм и търсил допълнително инфо по темата. Казваш:
Тъй като за остта Z се използват 4 двигателя NEMA 17 със собствени драйвери управлението е с два борда RAMPS с две Arduino 2560 - 8 бита
или с два борда Arduino Duet - 32 бита и Raspberry Pi3 В+
Софтуер - OCTOPRINT и KLIPPER.
Как се синхронизират двата контролера? Това с Mariln фирмуер може ли да се случи? Интересно дали е възможно и с 32 битовите LPC1768?

Поздрави,
batrado - специалист
Ще си позволя да разширя още малко темата с още една екстра за 3D принер.
Принтера, който си поръчах дойде с еднин стандартен подаващ механизъм на нишката/филамента. Не бих казал екструдер, защото за мен екструдер е комбинация от подаващо устройство и топящата глава. Както и да е поръчах си допълнително 2-3 различни модела ама нещо не ми харесаха. Исках да напечатам гуми за джантите на една детска количка. Е не се получи, гледах различни модели в нета но тези, за които имаше добри отзиви си струваха сериозни пари.
За няколко часа тестове и проби си проектирах собствен подаващ механизъм, който ползвам вече година и нещо без проблеми. Ето и линк към проекта:
https://www.tinkercad.com/things/h2R6yswW81C
За да няма излишен спам ако някой прояви интерес ще дам и допълнителна информация за сглобяването, печата и необходими части.
STEPER - специалист
вт май 28, 2019 9:56 ambatrado написа:
Направих си поръчка на нагревател 24V/200W и алумиева плоча с PEI покритие ..........................................................................................................
Тествах печат с три вида пластмаси PLA, PETG и ABS. Залепването на първият слой към плочата е много добро и развномерно, .......................................
Залепването на първия слой става добре на всеки един материал използван като основа.
Нека това не те успокоява доакто не провериш как ще се държи детайла при няколкочасов печат.
Например интересно би било какви ще бъдат резултатите при един 8 часов печат когато през това време
много фактори се променят. Визирам 8 часа тъй като съм печатал няколко детайла с това време и имам
наблюдение какво се случва.
Предимствата и ефективността на такъв вид легло с алуминиева плоча са определено при използване на нагревател
на 220 волта като за управление се ползва твърдотелно реле.
STEPER - специалист
съб юни 01, 2019 8:59 ambatrado написа:
Здрасти STEPER,
този VORON се споменава вече в няколко различни поста в различни теми. Явно си почти на финала и ще ние много интересно да видим един наистина завършен такъв принтер. Обаче една хакерия нещо не ми стана ясно как точно се случва, признавам че не съм и търсил допълнително инфо по темата. Казваш:
Тъй като за остта Z се използват 4 двигателя NEMA 17 със собствени драйвери управлението е с два борда RAMPS с две Arduino 2560 - 8 бита
или с два борда Arduino Duet - 32 бита и Raspberry Pi3 В+
Софтуер - OCTOPRINT и KLIPPER.
Как се синхронизират двата контролера? Това с Mariln фирмуер може ли да се случи? Интересно дали е възможно и с 32 битовите LPC1768?
Поздрави,
Здравей batrado.

1. Би ли дал малко информация къде ,в кои теми и постове си чел за Voron защото аз освен по
чуждите сайтове не съм срещал нещо подобно за него /Voron/ в БГ пространството.
2.Считай RAMPS 1.4 и Ардуино Мега 2560 като сандвич за един борд /комплект/ както и до сега се използва.
3.Няма да употребявам думата "синхронизиране" защото по-правилно е управление.
Управление на двигателите с Mariln фирмуера няма как да се получи тъй като
Марлин може да управялва до 2 двигателя при 8 битов и доколкото знам до 3 при 32 битов фирмуер.
4. Казват,че Клипер може да работи със съществуващите стокови 32 битови карти с процесор LPC1768.
Лично аз не съм още пробвал но предстои тъй като имам в наличност един 32 битов контролер с LPC1768.
5. Не знам какво значи "хакерия" но ще напиша аз как съм разбрал и разбирам нещата без да претендирам за изчерпателност :)

Klipper е фирмуер за 3D принтер.
Образно казано той комбинира /свързва/ силата на един компютър с общо предназначение /Raspberry Pi3 В+/ с един или повече микроконтролери
в случая /Arduino Mega на база процесор Атмел 2560 или Arduino Due на база процесор Atmel SAM3X8E ARM Cortex-M3
Не е задължително Клипер да върви на един мини компютър какъвто е популярния Raspberry .
Той може да се пусне на всякакъв компютър стига на него да върви Линукс и да има възможност да се инсталира Python.
Друго не е необходимо,но използването на Raspberry дава предимство като гъвкавост и самостоятелност.

Клипер се състои от две части като едната част работи на микроконтролера а втората част на хост машина.
Клипер чете G-кода,пресмята и оптимизира на кода, стъпките и всичко остнало което е необходимо за работата на принтера,
или казано с две думи комуникира с външния свят.
Получава се така,че Клипер изпраща на микроконтролера вече оптомизирани,подготвени /сдъвкани/ команди в които той е указал кога и
кой стъпков двигател да извърши своята стъпка и какво да стане.
Микроконтролера вече нищо не смята и нищо не решава както досега. На него му остава само една функция
- Задължението да приеме командата и да я изпълни като задвижи необходимия двигател в необходимото време. Програмата която му е необходима
да чете командите и да ги изпълнява подред са няколко килобайта при 160 КБ при Marlin или Repetier.
Такава е била и идеята на създателя на Клипер - KevinOConnor - да раздели двигателните от изчислителните функции,за да получим един
наистина друг по-добър 3D принтер.
Интересното е,че Клипер поддържа на този етап както 8 битовите карти като популярните Ардуино Атмега 2560 така и 32 битовите Ардуино Due.
И понеже той извършва всички изчислителни действия за използване в принтера ще са подходящи всяка една 8 битова карта като реакциите при нея
ще бъдат много по бързи отколкото при една 32 битова която директно управлява принтера с 32 битов Marlin.
Kliper използва много малко системни ресурси така че освен Клипер на Raspberry-то може да се качи и Octoprint
в качеството си на принт-сервер.

Полезна е да се знае какво казват потребителите по другите форуми в Интернет.
1.От използването на Клипер получаваме висока точност на микростъпките по време - грешка не повече от 25 микросекунди
Клипер не използва упростената кинематика (алгоритм на Брезенхам) както е при другите фирмуери.
Вместо него Клипер използва физическия модел на движение на принтера /който е описан в G кода/ за да изчисли времето за стъпката.
Благодарение на точните стъпки получаваме и по-високото качество на печат.
2.Голяма производителност на стъпки за единица време /секунда/ .При това микростъпките се изпълняват без загуба на време.
Точно тогава когато са планирани и когато трябва да се извършат.
3.Настройката на принтера става с прост конфигурационен файл без препрошиване.
4.Изпълнителния код за клипер може да се изпълнява на съществуващите както 8,така и на 32 битови карти без преправяне
5.Основния код на Клипер е написан на Python,което позволява лесно да се добавят и още много други полезни функции.
Но има още много други неща които правят Клипер предпочитан от много хора особено за бизнес проекти:)
Поздрави
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 95

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: