• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Добър ден :) Исках да попитам за съвет и изчисления за помпата ? Трябва ли да ги разделя на кръгове ?
Имам 4 градинки и съм купил за тях разпръсквачи с роторна дюза:
4 бр - МР 3000 Rotator - за голямата площ : 4 разпръс. с радиус 8 метра и 180 градуса
12 бр -MP 1000 Rotator - за малките градинки : 3 разпръс. с радиус 3,5 метра и 90 градуса
7 разпръс. с радиус 4,5 метра и 180 градуса
2 разпръс. с радиус 4,5 метра и 180 градуса

Имам помпа която има следните параметри: - Дебит до 130 l/min (7.8 m³/h) - Напор до 50 м.
hidrazin - майстор
пон май 13, 2019 9:33 amФранц написа:
Имам помпа която има следните параметри: - Дебит до 130 l/min (7.8 m³/h) - Напор до 50 м.
А помпата е ??? Щото това не е напълно достатъчно... Трябва и характеристиката на помпата.
:partyman:
preslav - майстор
В твоя случай особени изчисления не са ти нужни - изчисленията се правят преди да се накупиш с "едни" неща. Сега разделяш всичко на контури и опитно установяваш колко контура може да храни наличната помпа, после при добро желание автоматизираш и така.
hidrazin - майстор
пон май 13, 2019 8:24 pmpreslav написа:
...Сега разделяш всичко на контури и опитно установяваш колко контура може да храни наличната помпа...
:? Що опитно???
Има модела на пръскачките а за тях си има спецификации.
Ся ако каже и модела на помпата никакви опити не са нужни.
Па и ако шарения ми боб не е мушасал (относно модела на помпата), едва ли ще се наложи да ги разделя... :-D
:partyman:
preslav - майстор
пон май 13, 2019 9:57 pmhidrazin написа:
:? Що опитно???
Изчисленията биха помогнали ако предстоеше купуване на помпа - в случая помпата е налична и изчисленията ще са полезни само за тренировка на мозъка. Да не говорим, че неизвестните не се изчерпват с модела на помпата.
hidrazin - майстор
вт май 14, 2019 6:33 ampreslav написа:
... в случая помпата е налична и изчисленията ще са полезни само за тренировка на мозъка...
В случая изчисленията могат да пестят пари. И много хамалогия.
Тва с опитното или метода на проба-грешка е типично по нашенски.
Първо слагаме асфалта и после го режем за да прекараме ВиК, канал, кабели... :-D
:partyman:
пон май 13, 2019 6:08 pmhidrazin написа:
пон май 13, 2019 9:33 amФранц написа:
Имам помпа която има следните параметри: - Дебит до 130 l/min (7.8 m³/h) - Напор до 50 м.
А помпата е ??? Щото това не е напълно достатъчно... Трябва и характеристиката на помпата.
:partyman:
помпата е :o
http://vodnipompi.bg/index.php?route=pr ... lgVIHuBwlY
пон май 13, 2019 9:33 amФранц написа:
Добър ден :) Исках да попитам за съвет и изчисления за помпата ? Трябва ли да ги разделя на кръгове ?
Имам 4 градинки и съм купил за тях разпръсквачи с роторна дюза:
4 бр - МР 3000 Rotator - за голямата площ : 4 разпръс. с радиус 8 метра и 180 градуса
12 бр -MP 1000 Rotator - за малките градинки : 3 разпръс. с радиус 3,5 метра и 90 градуса
7 разпръс. с радиус 4,5 метра и 180 градуса
2 разпръс. с радиус 4,5 метра и 180 градуса

Имам помпа която има следните параметри: - Дебит до 130 l/min (7.8 m³/h) - Напор до 50 м.
Помапата е http://vodnipompi.bg/index.php?route=pr ... lgVIHuBwlY

Достатъчно ли е да ги захрани на един кръг всички ?? :?:
Andri01 - майстор
А данни за разпръсквачите? Те по колко л/м и с какво налягане работят при тези параметри? Намери и тези данни ,събери всички дебити и ще видиш ! Но като гледам-почти 8 куб/ч ,предполагам, че ще стане. Какво толкова сложно има -обикновена аритметика!!!
  • 1
  • 2

Тема "Изчисления помпа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: