• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
вт май 14, 2019 1:18 amahhi написа:
Така, чух се с моя приятел взел е вече първата оферта за къщата от плана. Малко ме шокирва мен лично цената, но може и да е нормална, моля за коментар.
Според мен цените не са с големи отклонения от нормалните.
Някои са без значение, защото количествата са дребни.
Тези, които не ми харесаха:
1. Цената на арматурата.
При цена около 1.30 на заготвено желязо и около 30-40 стотинки за монтаж, 2 лева без ДДС е малко повече.
2. Цената на зидарията Поротерм
Върви 160-180 лв за кубик, в офертата са 220 лв. без ДДС (4*55,38)
3. Не ми хареса това, че керемидите са са на единична скара на тази цена.
4. Цената на уплътнената фракция под настилката. Камъните се купуват за 15-18 лева кубика, с транспорта да станат 20-22, единична цена 43 лева за кубик е малко много, не може уплътняването да е още 20 лева.

Цените, които ми харесаха:
1. Цената на кофража за плочи и греди 18 лв (обикновено е 20-24 лв)
2. Цената на лепенето на фаянс, теракот и гранитогрес 15 лв (майсторите търсят 25-30 лв)

ДДС-то е голямо перо и би могло да се спести, ако се намали документооборота, особено за труда.

Инсталациите ги няма, освен едни 500 лв за канализация под кота нула.
ahhi - напреднал
вт май 14, 2019 12:25 pmBLUEPUPIL-2 написа:
съб май 11, 2019 9:46 pmahhi написа:
Замислил съм се да си построя къща в покрайнините на София - местоположение - около южна дъга.
Района на южното околовръстно е едно от най-хубавите места в бг и едно от най-скъпите. Но геологията е кошмарна. Ето ти информация от първа ръка, за да няма неприятни изненади. Осеяно е с разломи; Има най-високото сеизмично ускорение за цялата котловина; Слаби свлачищни процеси, дори и при тези малки наклони; Най-големият проблем са склоновите води. Оставяме настрана повърхностните, които много лесно подкопават огради и се насочваме към тези под повърхността. Имаме типичен наносен конус, наситен с вода, която тече под повърхността надолу по склона. Не отива по-дълбоко, защото има слой плътна глина, които излиза на повърхността, малко под околовръстното, за което свидетелстват, пролетните локви.
Напролет нивото на подпочвените води е между 0 и 100см. Приготви се за подпорни стени с дренажи и скъпи фундаменти, ако искаш основите да издянят по-дълго време- 5 десетилетия; Забрави за мазе и втори етаж. Избери конструктивна схема, която толерира неравномерно вертикално слягане и мининални хоризонтални придвижвания. Бъди много внимателен при изпълнението на основите и вземи най-добрите бетони специално създадени да работят при подобни условия.
Благодаря, като цяло парцелът ще е равниен, няма да взема нещо с голяма денивелация със сигурност ! Това с водите трябва ли да означава, че термопомпа вода-вода би била практичен избор ? Много голямо внимание ще обърна на парцела, за да не стане тежко после..
Руди написа:
от Руди » вт май 14, 2019 2:17 pm
вт май 14, 2019 1:18 am

2. Цената на зидарията Поротерм
Върви 160-180 лв за кубик, в офертата са 220 лв. без ДДС (4*55,38)
Това и аз гледах от един калкулатор на пороторем в сайта им ми изкарава 36лв на кв цената, като 10лв е човекотруд за 1м2. тук тези 55.38 без ДДСили 66лв с ДДС ми се вижда абсурд..
BLUEPUPIL-2 - специалист
Сигурно си наясно с цените в района, но ще бъде интересно за останалите. Ниви без комуникации и път от 100€/м2 нагоре и мин. площ над 2000м2; УПИ-та от 200€/м2 нагоре и пак под 2 декара- няма; Ако е урегулирана цялата нива с улици и пр. с парцели по 500-800м2, цената може да стигне и до 400-500€ м2. Тъй като всичко малко е изчерпано, ще бъдеш късметлия, ако намериш 800м2 х 300€/м2= 240000€. Парцела ще бъде по-скъп от къщата с оградите. Ако трябва да се придържаме към истината, стъпила на реалността и е изпълнено условието да има добър достъп до парцела плюс ток, вода и пр. цената на земята ще е около два пъти по-висока от тази за 160м2 къща.
съб май 11, 2019 9:46 pmahhi написа:
Ако трябва кажете кои планове да кача, за да може някой да ме насочи към основните въпроси и да каже ок ли е проектирано.
Дано не се засегне твоят приятел, но има някой неща, които не са измислени добре. На първият етаж светлата ширина между стените е 635см и може да бъде премостена без междинни подпирания т.е. без вътрешни колони и вътрешните преградни стени да са- сух монтаж. Същото важи и за вторият етаж. Стреми се към по-големи обеми и после ги прегради, ако искаш, а не да се чудиш, като ти поомръзне (което неминуемо се случва), как да събориш някоя вътрешна стена, в която по правило се намира някоя колона. Към днешна дата, да се слагат колони за къща вътре (по периферията т.е. във външните стени- може) през 3-4метра си е чиста загуба на пари!
ahhi - напреднал
ср май 15, 2019 12:14 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Сигурно си наясно с цените в района, но ще бъде интересно за останалите. Ниви без комуникации и път от 100€/м2 нагоре и мин. площ над 2000м2; УПИ-та от 200€/м2 нагоре и пак под 2 декара- няма; Ако е урегулирана цялата нива с улици и пр. с парцели по 500-800м2, цената може да стигне и до 400-500€ м2. Тъй като всичко малко е изчерпано, ще бъдеш късметлия, ако намериш 800м2 х 300€/м2= 240000€. Парцела ще бъде по-скъп от къщата с оградите. Ако трябва да се придържаме към истината, стъпила на реалността и е изпълнено условието да има добър достъп до парцела плюс ток, вода и пр. цената на земята ще е около два пъти по-висока от тази за 160м2 къща.
съб май 11, 2019 9:46 pmahhi написа:
Ако трябва кажете кои планове да кача, за да може някой да ме насочи към основните въпроси и да каже ок ли е проектирано.
Дано не се засегне твоят приятел, но има някой неща, които не са измислени добре. На първият етаж светлата ширина между стените е 635см и може да бъде премостена без междинни подпирания т.е. без вътрешни колони и вътрешните преградни стени да са- сух монтаж. Същото важи и за вторият етаж. Стреми се към по-големи обеми и после ги прегради, ако искаш, а не да се чудиш, като ти поомръзне (което неминуемо се случва), как да събориш някоя вътрешна стена, в която по правило се намира някоя колона. Към днешна дата, да се слагат колони за къща вътре (по периферията т.е. във външните стени- може) през 3-4метра си е чиста загуба на пари!
Благодаря колега, точно това е идеята да се види какво не е ок, понеже на мен като цяло на 80% ми допада, затова питам как да преправя евентуално моя. Имаш предвид стените на склад/ техн. помещение да не са тухли а гипсокартон ? Лично аз този склад го намирам за безмислен, неговата функция била да се държат градински инструменти и затова е с външен достъп (така ми обясни моя човек). Аз лично бих си направил барачка, която неминуемо ще е по-евтина като цена на м2.
Колкото до парцела ориентировъчно ще подскажа 50-70к евро струва, и да не е евтино..
Руди - майстор
ср май 15, 2019 12:14 pmBLUEPUPIL-2 написа:
...Към днешна дата, да се слагат колони за къща вътре (по периферията т.е.
във външните стени- може) през 3-4 метра си е чиста загуба на пари!...
Изобщо не съм съгласен и в колкото и теми BLUE да ми говори за бетонни колони
със стоманени греди, дървени подове и картонени стени - няма да се убедя,
че такава къща искам! Вътре в моята къща имам 2 (две) колони, освен тези по
периферията. Стените са тухлени, подовете бетонови.
От бетона и желязото не може да се спести, прекалено са евтини. Кухи стени
не харесвам, създава се местообитание на всякаква пълзяща сган.
Освен това не ми е по вкуса да прекроявам мястото си за живеене, при условие
че съм си го направил по мярка.

Къщата е добре организирана, много рационална!
Чираче - майстор
ср май 15, 2019 3:06 pmРуди написа:

Къщата е добре организирана, много рационална!
Разбира се, че всеки си харесва къщата. Но тая къща, която е построил и обзавел със собствени сили и средства, а не купена.

И изобщо, като се погледне къщата и двора може да се направят много заключения какво представляват собствениците.
Gadnyara - специалист
С всяко следващо посещение на нови производствени/складови сгради (по работа) се самоубеждавам, че би била добра идеята да заложа на ст.бетонни колони и стоманени ферми за покривната конструкция. А всичко неконструктивно да е леко, топлоизолиращо и с максимално малко мокри процеси. Това щях да избера, ако тепърва трябваше да строя семейната къща или да дам съвет на приятел.

Традиционното решение бих ползвал, ако се включа по течението да строя кооперация, в която да живеят други. И то, защото зидари и мазачи ще намеря по-лесно от добри железари и защото купувачът/наемателят очаква "истинска" сграда, а не картонена. :wink:
BLUEPUPIL-2 - специалист
Руди, всяка уважаваща себе си плоча има разстояние между колоните от 5-6 метра. Вътре си слагай, колкото искаш и където искаш, тухлени стени. :) Хубаво е под линейният товар плочата да е усилена.
ср май 15, 2019 7:05 pmGadnyara написа:
С всяко следващо посещение на нови производствени/складови сгради (по работа) се самоубеждавам, че би била добра идеята да заложа на ст. бетонни колони и стоманени ферми за покривната конструкция. ===
Комбинацията ст. бет. колони и стоманени греди и/или ферми е най-доброто, което може да си пожелае една къща. Пък и сравнено с горна плоча и дървен покрив, може са се окаже и по-евтино. :rolleyes:
ahhi - напреднал
Без да се обиждате, но прекалено много задълбавате в нещо не толкова основно според мен. Примерно защо се получава около 350€ на кв ?? и колко би следвало да стане до ключ - 700€ м2 ?!?
шоп - майстор
@ahhi
За да не задълбаваме като си сметнеш разходите ги умножи Х2 за да можеш да построиш, а не да има поредния вечен "недострой"

При една къща оградата, водоснабдяването, канализацията, отоплението, вентилацията, ел.инсталацията, рекуперацията,охраната, наблюдението, автоматизацията, екстериора често надминават разходите за груб строеж.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11

Тема "Общи съвети за строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: