• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nikolov333 - майстор
Пълно щастие няма.. :-D Строителството на собствен дом има няколко плюса и много неизвестни... В случая, ако те тормози неизвестното, май трябва да търсиш готови обекти..
ahhi - напреднал
Абсолютно съм съгласен, но 250-60к евро искат, та бих предпочел да строя, но може да изчакам да стигна 7к.. Живот и здраве ще видим.
Gadnyara - специалист
Аааа, питането било най-вече за цена... Ето пример с моята колиба, напълно завършена и обзаведена ми струваше близо 650€/кв.м. Къща "средна хубост". На 10км от Сточна гара. Завършена по средата на 2017, оттогава има известно оскъпяване.
Тази средна цена е без парцела.

Още един от нежеланите общи съвети - гледайте внимателно колко метра е лицето на УПИ и каква е ориентацията му, особено важно за малките парцели... :wink:
ahhi - напреднал
съб май 18, 2019 12:05 amGadnyara написа:
Аааа, питането било най-вече за цена... Ето пример с моята колиба, напълно завършена и обзаведена ми струваше близо 650€/кв.м. Къща "средна хубост". На 10км от Сточна гара. Завършена по средата на 2017, оттогава има известно оскъпяване.
Тази средна цена е без парцела.

Още един от нежеланите общи съвети - гледайте внимателно колко метра е лицето на УПИ и каква е ориентацията му, особено важно за малките парцели... :wink:
Това е доста полезно, може ли да упоменеш, защо е важно точно лицето? Иначе за ориентацията е ясно..
Gadnyara - специалист
Защото почти винаги парцелите са правоъгълни, с по-малката страна на улицата - лицето. Понякога са драстично тесни и можете да си направите само стрелбище....
По ЗУТ има задължителни минимални отстояния на стрежа от страничните съседи, от улицата и дъното на парцела. Аз съм в село и за такъв (селски) тип застрояване, отстоянията са поне 3.0м от страничните съседи и 5.0м от дъното на парцела и улицата.

Трябва да прецените дали след прилагане на правилата за отстояния ще остане достатъчно ширина/дължина за желаната постройка. В желаната ориентация.
Това се вижда най-добре във Виза за проектиране, издадена от местната община. Вади се за седмица-две и струва 10-50лв - не знам точно, но дава информация какво можете да правите на парцела.

Съветвам Ви (следващ общ съвет) да изискате продавача да я извади преди покупката - ако не Ви хареса, сте със символична сума "назад", но си спестявате разочарование. Ако купите имота, Визата си важи и не е нужно да я плащате/чакате втори път при проектирането на Вашата сграда. :wink:
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср май 15, 2019 2:46 pmahhi написа:
Колкото до парцела ориентировъчно ще подскажа 50-70к евро струва, и да не е евтино..
Цената излиза под 100€/м2, което е невъзможно за посочения район. Нещо ме будалкаш. Ако цената е вярна, означава, че най-близката улица, ток и вода са на мин. 500м. Или пък земята не може да бъде урегулирана и да стане УПИ, че да ти издадат виза. Това за жената и ти не го разбра, щом ще се усмихваш и ще го подминаваш. Ето ти жокер. Има конфликт на интереси между страстта към къщата и страстта към жената. Гледай си жената и детето, изсипи един чувал с пари и си с готова къща, без много да се вживяваш. Какво си седнал да разпитваш за подробностите, в които дявола обича да се спотайва. И да ги поналучкаш нещата, надали ще успееш да ги чиктисаш както трябва- просто няма да ти стигне времето. Другият път е само за маниаци, дето искат да имат пълен контрол в/у строителният процес, всичко да е изпипано и направено с голям мерак. От къща до къща може да има главоломна разлика. Зависи какви са твоите ценности и приоритети.
nikolov333 - майстор
С малко дете на път, лично аз не бих се замислял да строя.. Преди 4г.се роди втората ми дъщеря и от скоро ми остава време да планирам и да действам по темата за строежа.. До сега беше.. :rolleyes: :lol:
ahhi - напреднал
съб май 18, 2019 2:30 amnikolov333 написа:
С малко дете на път, лично аз не бих се замислял да строя.. Преди 4г.се роди втората ми дъщеря и от скоро ми остава време да планирам и да действам по темата за строежа.. До сега беше.. :rolleyes: :lol:
Разбирам Ви, но аз имам време, а строенето ще го извърши фирма + строителен надзор и ще ги гоня да си изпипат всичко. Все пак ще броя пари... От мен каквото се изисква институции и документи няма да има проблем. Като се захвана с нещо не го оставям !
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб май 18, 2019 11:09 amahhi написа:
Разбирам Ви, но аз имам време, а строенето ще го извърши фирма + строителен надзор и ще ги гоня да си изпипат всичко. Все пак ще броя пари...
Успех в гоненето! :axe:
А изпипването е разтеглива работа! По правило никоя фирма не влиза в стегнати и подробни договорни отношения. Съдебната практика досега показва, че дребният инвеститор няма никакви шансове.
Вържи си гащите още на ниво проект. Какво означава това- дълго е за обяснение. Качествените бетони от бетоновоза на 28 ден често са със съмнителна якост??? Армировка- оле майко. Ама, дали е там където трябва??? И точно, къде трябва да е??? Защо се появиха пукнатини в бетона и какво да ги правя??? Като че ли, тази заварка има пукнатини, дали не е опасна??? Фирмата ще позамаже нещата, докато предаде обекта и после се обаждаш на колегата Чираче, да анализира и да дозаварява с допълнителни планки. И на бетоновите колеги също звъниш, те пък ще мъдруват и ще лекуват бетонните cracks.
Няма да се плашиш! Добре дошъл в клуба на собствениците на къщи, където се пищоли парадоксалното мото, че работата по къщата започва след като приключи строителството. :shock: :? :rolleyes:
Руди - майстор
Не плашете човека!
Не е чак толкова безнадеждна ситуацията. Аз строя в момента, почнах ноември 2018, до края на май 2019 ще съм готов за обзавеждане. Със съвсем малки забележки съм доволен от постигнатото. Паричките не са малко, но смятам, че си струваха. Започнах с идеята да завърша всичко необходимо, за да ползвам къщата още тази година. Отложих доста неща, които щяха да натежат на бюджета, а не са от първа необходимост.

Не разчитай на строителния надзор - тия са силни само за документи и процедура. Ако искаш някой да следи от твое име работата, назначи си инвеститорски контрол. Ще платиш едни 800 лева на месец за 6-8 месеца стават 5-6 хиляди. Със сигурност, ще ти спести повече! Договорът за строителство направи подробен колкото можеш, с прикрепена остойностена количествена сметка. Избягвай авансови плащания повече от 20%, останалото на свършен етап, след проверка и подпис от инвеститорския контрол. Етапите трябва да са определени като график в договора, така ще знаеш дали строежа върви по план, пък и ще имаш предварителна представа за потока на парите. И ти трябва малко късмет, да попаднеш на свестни строители. Доверявай се не на реклама, а на доволни клиенти.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11

Тема "Общи съвети за строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: