• 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 82
Всичко за дърводелството
kendal - специалист
Кой е другия форум,че се изявяваш по много такива?
la_bamz - специалист
Чудя се от няколко дни да пиша ли по темата. Та реших се ...

Абе хора защо се дъвчете. Според мен говорите за различни неща. От тази кавга нищо положително няма да излезе за форума.
Булхомес и Мавруда са прави. Да имаш промишлена машина е нещо много хубаво. 100 % се намират читави, такива на хубави пари.
Обаче не винаги човек има къде да я сложи и с какво да я захрани. Пример давам със себе си. гаража ми е широк точно 2.5 и е дълъг 13 метра. Ами място за такава машина нямам, а и нямам с какво да я захраня. От Енергото ми отказаха ( освен ако не си платя 700 метра кабел от трафа ) да ми пуснат 3 фази. Просто електроснабдяването е във вилна зона, и мощноста не стига.
Фитила също е прав. Хубаво е да имаш по-съвременна машина, по-мобилна, по-"направи си сам" да го наречем. От няколко дни съм точно с таква ( по причините изброени по-горе), ами много съм довоелен. И пак от моята гледна точка мога да дам пример. По пътя към вилата има точно 4-ма дърводелци. , всички работят със стари БГ машини ( знам защото съм им ползвал услугите ). Ами при двама от тях повче няма да стъпя. Особенно при единия. По онова време имах 1 трион и 2 рндетета трябваше да ми изправи талпи за първата работана маса . Е точно след изглаждане с БГ абрихт и голям БГ щтрайх ми се наложи 2 дни да ги дооправям с рендетата( има го описано със снимки назад във форума). И друго, при по-новите машини и шума е доста по-малко. Не е прав Фитила да отхвърля машини с който са работили работят майстори повече от 30-40 години. Така че, си има и Тако и Вако.

Но от личностните нападки никой няма полза, само едно онлайн " дърлене" от което пак казвам абсолютно никой няма полза. Все пак според мен за това е форума, всеки да си намери полезната за него информация или съвет.
bulhomes2 - майстор
Много ти е убав абрихта, видях го някъде. И наистина ми хареса. За кавгата тук нещо не си разбрал. Съвременна или едновремешна машина... няма такава отлика. Щрайхмуса е проста машина, която и преди 100 години и сега върши една и съща функция. Щях да ти се обяснявам и за всичко останало, но ако сам не виждаш разликата е безмислено да се пъна...
mavryt4o - майстор
съб май 25, 2019 6:04 pmla_bamz написа:
Чудя се от няколко дни да пиша ли по темата. Та реших се ...

Абе хора защо се дъвчете. Според мен говорите за различни неща. От тази кавга нищо положително няма да излезе за форума.
Булхомес и Мавруда са прави. Да имаш промишлена машина е нещо много хубаво. 100 % се намират читави, такива на хубави пари.
Обаче не винаги човек има къде да я сложи и с какво да я захрани. Пример давам със себе си. гаража ми е широк точно 2.5 и е дълъг 13 метра. Ами място за такава машина нямам, а и нямам с какво да я захраня. От Енергото ми отказаха ( освен ако не си платя 700 метра кабел от трафа ) да ми пуснат 3 фази. Просто електроснабдяването е във вилна зона, и мощноста не стига.
Фитила също е прав. Хубаво е да имаш по-съвременна машина, по-мобилна, по-"направи си сам" да го наречем. От няколко дни съм точно с таква ( по причините изброени по-горе), ами много съм довоелен. И пак от моята гледна точка мога да дам пример. По пътя към вилата има точно 4-ма дърводелци. , всички работят със стари БГ машини ( знам защото съм им ползвал услугите ). Ами при двама от тях повче няма да стъпя. Особенно при единия. По онова време имах 1 трион и 2 рндетета трябваше да ми изправи талпи за първата работана маса . Е точно след изглаждане с БГ абрихт и голям БГ щтрайх ми се наложи 2 дни да ги дооправям с рендетата( има го описано със снимки назад във форума). И друго, при по-новите машини и шума е доста по-малко. Не е прав Фитила да отхвърля машини с който са работили работят майстори повече от 30-40 години. Така че, си има и Тако и Вако.

Но от личностните нападки никой няма полза, само едно онлайн " дърлене" от което пак казвам абсолютно никой няма полза. Все пак според мен за това е форума, всеки да си намери полезната за него информация или съвет.
Вярно форума е за хоби .Аз от тук почнах но преминах малко границата .Вече само ще питам .
Buliviv - специалист
Предстои ми покупка на щрайхмус. Имам някакво виждане за нещата, но ще се радвам да чуя и други мнения.
Та по същество : варианта за комбинирана машина абрих/щрайхмус от този сорт https://dikarconsult.com/%D0%B0%D0%B1%D ... t-200.html отпада. Според мен този тип машинки са за съвсем нежна работа и мини детайли. / а и си имам абрихт , нужен ми е само щрайхмус/
Та избора ми е паднал върху тези две машини: https://www.jettools.bg/mashini/abrikht ... wp-12.html и https://www.ebay.co.uk/itm/Metabo-DH330 ... %7Ciid%3A1.
Цената и на двата е приблизително еднаква, с уговорката, че ако избера Метабото ми отпада гаранцията, защото ще го поръчам от Англия /цена в Бг- 1300-1400 лв. :? /.
Колкото до Jet- ще имам гаранция, пристига и с резервен комплект ножове.
За Метабото доколкото разбрах не се точат ножовете / двустранно заточени заводски, за Джета - нямам представа /.
Питането ми е най - вече относно преки впечатления за работата на машините.
Изгледах доста клипове в Тубата и забелязах, че в Русия ползват масово Джетове.
В крайна сметка ми е ясно, че в този ценови диапазон и клас всичко се произвежда в един завод в Китай и характеристиките и екслоатационните му качества са еднакви.
Точно за това леко клоня към Джета - поне ще имам гаранция 2 години.
Фитилчо - майстор
Джет-а го има шоп, нека се изкаже, но доколкото зная е много доволен от машинката. Зависи и за какво ще я ползваш де.
Ножовете на всички тези машини са за изхвърляне след като се затъпят.
Мисля, по спомен, че са 80-ина лева ножовете и са двустранни.
bulhomes2 - майстор
Ножовете не са голяма болка. 4 ножа по 630 мм от обикновена стомана са към 50 лв от Технолес. От легирана са значително по-скъпи. Но този, който ми ги точи твърди, че по-добре от обикновена, щото легираните са по-твърди, но и по-крехки. Лесно се откъртва голямо парче, което веднага проличава на детайла, иска отнемане на повече материал при заточване, и от това - по-кратък живот.
EDI - майстор
Можеш да си намериш щрайх ТРИТОН у нас, има го в СУН.По принцип техниката им е желязна.
Buliviv - специалист
пон сеп 16, 2019 11:07 amEDI написа:
Можеш да си намериш щрайх ТРИТОН у нас, има го в СУН.По принцип техниката им е желязна.
Техния щрайх не го включих в темата, защото ми се вижда малко слабичък моторът им. / не че стойностите, които пишат по табелките другите са реални /
Иначе пак с доставка от UK може да излезе на добра цена, но някак нямам информация за тях и тук в Бг поддръжката може да се окаже трудна.
Идеята ми е дали Метабото превъзхожда с нещо Джета и дали има смисъл да рискувам гаранцията с поръчка от Англия, за да се вместя в цената на Джета.
шоп - майстор
пон сеп 16, 2019 10:40 amФитилчо написа:
Джет-а го има шоп, нека се изкаже, но доколкото зная е много доволен от машинката.
Много съм доволен от джета, но аз съм пълен лаик на тема дърводелство и машини.
Загладих 2,5м3 чамови дъски на 4м с джета и ножовете са като нови.

@Buliviv, при положение, че имаш абрихт джета е добра машина за тези пари според мен. Обаче аз нямам абрихт и късно осъзнах грешката си.
Сега трябва да купя или абрихт или да продам джета и да купя комбинирана машина.
И както написа @mavryt4o от хоби и аз вече се оглеждам по една машина тежка не 32 кг а по един нов абрихт-щрайхмус Holzmann тежащ 175 кг :-D
  • 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 82

Тема "Избор на щрайхмус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: