Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kibora - напреднал
Здравейте,

Миналата година започнах да строя една беседка и вече е почти завършена. Но тази година ми се наложи на няколко пъти да чистя подпокривното пространство от заселили се оси. Не че това ще ме озори особено, но все пак дали няма някакъв по-миролюбив начин? Осите са доста полезни насекоми срещу разните там вредители, и не ми се ще да ги избивам ненужно.

Четох за различни методи, като някои от тях са:
1. Разни устройства, които излъчват електромагнитни вълни и гонят осите. Тези са ми много съмнителни, тъй като дори да работят с някакъв конкретен китайски тип оси (нали всичко е от Китай), тук в България едва ли ще работят срещу нашите оси;
2. Предлагат едни "фалшиви кошери", които пропъждали осите, защото те си мислили, че има огромен кошер и не смеели да се заселват наблизо. Това ми е още по-съмнително.
3. Казват, че различни ароматни билки и цветя, като Мента, Маточина и т.н. били естествен репелент за оси и други насекоми. Звучи много добре, но доколко е вярно.

Ако някой може да даде мнение за ефективността на горепосочените начини или да предложи друг, ще бъда благодарен.

Тема "Репелент за оси" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: