• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
Влагоуловителите основани на елемента на пелтие върша работа и улавят 200-300 милиграма за 24 часа от едно помещение. Изпробвал съм ги. Сигурно и 500 милилитра ще кондензират ако влагата в помещението е висока. Това, че топлят е + в зимни условия:-))))
Цената им е супер смешна 30-50 лева.
Абе за толкова пари инвестиция-толкова резултат:-)
Hursa - майстор
При влагоуловителите, подобно на термопомпите ефективността е над "еденица" (до колкото разбирам). Освен топлината в резултат на работата на компресора (при компресорния) и в резултат на „омическото” нагряване на елементите на Пелтие – се добавя и топлината отделена в резултат на кондензацията на водните пари от въздуха. Така че, освен отделянето на влагата получаваме и топлината за парообразуване на отделеното количество влага (не е голямо количество топлина, все пак масата на влагата във въздуха не е голяма, дори при голяма влажност, но пак си е плюс :) ). (На всеки ват "консумиран" от влагоуловителя получаваме малко над джаул топлина - не е много коректно написано, защото дефакто тази топлина, за образуване на водните пари, си е в помещението.) (Като бонус – по сухия въздух е с малко по-малка топлоемкост – изисква по-малко енергия за затоплянето си.)
agj - майстор
вт ное 20, 2018 1:49 ammn705 написа:
От скоро използвам TWE MO-500P — най-евтиният модел от предложенията им. Работи с елемент на пелтие на 12 волта и има вентилатор, който охлажда топлата страна на елемента.
По спецификация улавя 500 мл на денонощие и това е точно толкова. В моят случай сваля влажността в дневната от 75 на 60 % за един ден работа при 30 кв.м. площ и в този ред на мисли не е достатъчен за тази площ. Според мен шума не е приятен за спалня. Няма степени, нито настройки. Не се включва сам при спиране на тока. Допълнително йонизира въздуха и това се усеща много приятно в стаята. Уредът е доста компактен и лек и може да се пренася много лесно. Няма възможност за свързване към канал, защото при изваждане на контейнера работата спира. Според мен при работа отделя повече топлина отколко поглъща.
Естествено че няма да е достатъчен за помещение от 30 кв.м!Използваш го за два пъти по голяма площ от предвидената по характеристика!
Йонозаторът не е лоша екстра но ми е интерсно че работи постоянно ,когато е включен и обезвалажнителя. Препоръчително е йонозаторите да работят циклично.Освен ако твоя не е със съвсем ниско нива на излъчване.Но дори и така да е,мисля че не е добре да работи постоянно.Или поне да не си в стаята когато работи.
Мен също ме е хванал мерака да се сдобия и с озонатор,но не само че предпочитам да е отделен уред ,но май ще се ориентирам и към ръчна изработка на такова чудо.Един познат ми даде схема за изработване на йоризатор ,и все повече се убеждавам че това е по добрия вариант от закупуването на подобен уред което ще е със съмнителен ефект.


Относно затоплянето на помещението - топлиния ефект го имат и компресорните обезвлажнители.Моя също затопля леко стаята,но не с повече от около 2 градуса.

По ниското ниво на шум идва предимно от използване на по ниска степен на оборти на вентилатора.А не е за пренебрегване и качествената изработка.Преди да се купя моя ,ползвах един TWE,шумът при него идваше не само от вентилатора, а и от вибрации на пластмасовия корпус.....
Йонизаторът е съвсем слаб, както и целият уред. Предвиден е за малка стая.
Отбелязвам шума като минус, защото ефективността на уреда не е висока. За предназначението и цената му можеха да изработят безшумен дизайн на корпуса, радиатора и вентилатора.
ico_3 - специалист
[quote=шоп post_id=947547 time=1542714803 user_id=41073]
Влагоуловителите основани на елемента на пелтие върша работа и улавят 200-300 милиграма за 24 часа от едно помещение. Изпробвал съм ги. Сигурно и 500 милилитра ще кондензират ако влагата в помещението е висока. Това, че топлят е + в зимни условия:-))))
Цената им е супер смешна 30-50 лева.
Абе за толкова пари инвестиция-толкова резултат:-)
[/quote]
Какви са тези влагоуловители?Може ли линк трябва ми някакъв евтин за една стая.
pif4o - специалист
Да съживя малко темата :) въпреки че е лято, несъмнено ще дойде зима :) крайно време е да си купя нещо читаво че вървим по ръба на това да мухлясаме :) Попрочетох от темата кои какво що, та ще ми трябва нещо тихо защото ще опитам да го ползвам и в спалнята, не голяма машина защото н яма как да я ползвам за цялото жилище, отопляваме 2 стаи зимата с два климатика, стаите не са преходни и няма как машината да отнема влагата и от двете, демек ще се мести, може да е досадно ама денем ще е в дневната нощем в спалнята, затова искам да е тиха, помещенията са малки дневната е 17кв, спалнята 12. Кои да топ марките в тая техника? предпочитам да има настроика за влажноста , не знам при тях има ли инверторни машини като при климатиците да работи максимално ефективно съответно икономично. Мисля че машина с капацитет 2-3 литра на 24 часа ще е предостатъчна (може да бъркам капацитета май наи малката е 10литра), зимата влагата в дневната е около 65% рядко 70. Ще съм благодарен за предложение на тиха и читава машинка, бюджет до към 350-400 лева :)
speka_rs - майстор
Аз съм доволен от Gree GDN20AН компресорен има сила и вади по 2-3 литра без грижи. Може да се подвърже и към канал. Ако ти е шумен може да смениш времето на ползване. През деня в спалнята, а вечер в дневната.
agj - майстор
вт май 28, 2019 11:28 ampif4o написа:
Да съживя малко темата :) въпреки че е лято, несъмнено ще дойде зима :) крайно време е да си купя нещо читаво че вървим по ръба на това да мухлясаме :) Попрочетох от темата кои какво що, та ще ми трябва нещо тихо защото ще опитам да го ползвам и в спалнята, не голяма машина защото н яма как да я ползвам за цялото жилище, отопляваме 2 стаи зимата с два климатика, стаите не са преходни и няма как машината да отнема влагата и от двете, демек ще се мести, може да е досадно ама денем ще е в дневната нощем в спалнята, затова искам да е тиха, помещенията са малки дневната е 17кв, спалнята 12. Кои да топ марките в тая техника? предпочитам да има настроика за влажноста , не знам при тях има ли инверторни машини като при климатиците да работи максимално ефективно съответно икономично. Мисля че машина с капацитет 2-3 литра на 24 часа ще е предостатъчна (може да бъркам капацитета май наи малката е 10литра), зимата влагата в дневната е около 65% рядко 70. Ще съм благодарен за предложение на тиха и читава машинка, бюджет до към 350-400 лева :)
Аз ползвам ROHNSON R-9112.ИзображениеС две скорости на вентилатора и с таймер за изключване .Настройката за влажността е на степени, и е през 5%.Ползва се само в спалнята ,нощно време на ниска скорост на вентилатора,за де не шуми ,а през деня, го пускам на високата скорост! Спим си спокойно нощно време без да ни пречи шума.
Аз в предните постове писах -пробата в магазина е най- сигурното нещо ,а пък и критериите за шум на всеки човек са различни!Но моя съвет е, да избереш вбагоабсорбатор с възможност за промяна на скоростта на вентилатора.Има с две и три скорости -всичко зависи от бюджета.
bobivg - специалист
Trotec TTK 40E същия като горния, но с друго име. Аз го взех за 260лв. в началото на годината. Изкарват за 24часа около 2-2,5литра вода. Родителите ми го ползват, като нощно време го оставят на ниска скорост и казват, че не им пречи да спят. По-добре проветрявай повече и не се занимавай с влагоабсорбатори.
agj - майстор
ср май 29, 2019 12:06 pmbobivg написа:
Trotec TTK 40E същия като горния, но с друго име. Аз го взех за 260лв. в началото на годината. Изкарват за 24часа около 2-2,5литра вода. Родителите ми го ползват, като нощно време го оставят на ниска скорост и казват, че не им пречи да спят. По-добре проветрявай повече и не се занимавай с влагоабсорбатори.
Да Тротека е същия. Само че с две години гаранция. Моя е с 3г.
Само с проветрение през зимата не става. А и нощно време влогоабсотбатора успява да подържа температурата в стаята за известно време!
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14

Тема "Избор на влагоуловител/обезвлажнител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: