• 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Antonii - майстор
Най-добрия в икономическо отношение вариант за отопление е комбинирания между термопомпа и природен газ.
andy_forresite - майстор
При тях няма слугуване. Най-евтини не са. Става дума като платена цена за самата суровина. В цената някои добавят точно липсата на слугуване (удобството) - да не дебнеш цени, да складираш и мъкнеш горивото и тн. Който не може да си го позволи, носи и диша пепел. Даже замърсява въздуха, но това не е нарочно, а защото е скъпо да си екологичен. Като кажат колко е евтино на ТП ми призлява. То за някои смартфон за 2 бона е джоб пара, а за други 2 години лишения и спестяване.
По темата не мога нищо да кажа. Не съм привърженик на природния газ и на всякакъв друг дет гори и го купувам. За мен това не е евтино и като неотоплявал се на ток, включително климатик, не мога да му се зарадвам. Но българите се замогват, разглезват, търсят комфорт и така...
LazarGanev - "Велик майстор"
Анди, Соколов публикува съвсем точни сравнения на разходите миналата година на дърва и тази година на газ - ти прочете ли ги? Кое му е скъпото? И котела е по-евтин, и месечните сметки, и поддръжката. Да не говорим за комфорт, слугуване, нерви и т.н. С термопомпа е същото, само вложението е по-скъпо и не става със старата инсталация с радиатори. С дървесни пелети е несравнимо по-скъпо и пак много хора се ориентират към тях и пак са доволни. Доволни са щото нямат избор - нямат газ, а ТП им се струва някак неизвестно, скъпо и недостъпно. Но има ли човек възможност за природен газ е тъпо да не я използва, а да мъкне дърва или пък пелети.
sokolov.91 - майстор
Според мен хората, коѝто имат газ пред вратата и изборат пелети при положение, че имат вече изградена отоплителна инсталация го правят заради първоначалното вложение. Защото тука във форума масово се пише за скъпи пелетни котли и допълнително стайни регулатори към тях с куп датчици. Масовия случай, който аз наблюдавам на живо обаче е друг. Купува се някоя смотана каминка с водна риза за до 2000лв. без никакви други екстри и за един ден я свързват и готово.
Ситуацията с газта е малко по-друга. Ходиш до газовото дружество да си заявиш проект срещу 700лв. А преди това до общината за скица на имота. После намираш някой газаджия (за предпочитане местен, за да ти върви по вода газифицирането), който ти препоръчва проектант и надзорник за газовата част, който пък проектатн и надзорник ти искат едно 500лв. После и на ощината даваш някой лев защото газомера ти бил на улицата. И започва едно едно незнайно колко време чакане да ти дойде ред да ти сложат газомер от дружеството. Като има случай хората да подадат молба пролетта и да им кажат, че може и да не стане за тая година.
И чак след всичко това започваш да се оглеждаш за котел. А в България старите модели котли и стайни регулатори еместо да им падат цените след излизане на нов модел - те се качват. Миналата година Април моя котел модел 2016-та беше на пакетна цена с термостат, кюнци и датчик за бойлер за 2450лв. След месец излезе новия модел Бош с нов модел управлени и нова екстра умни термо глави и вместо старите модели котли да паднат те скочиха с по 200 / 300 лв. Тая година пак цените са нагоре. И накрая като се сдобиеш и с котел викаш си пак газаджията да ти отреже главата за дето е свързал котела с газ и за тръбата дето ти сам си си положил в 70см. дълбок канал в градината, който и сам си си изкопал и заровил после.
И това всичко нерви, разправии, време, пари на вятъра за проекти и партиди и надзори. И някой като го чуе всико това - погледа, погледа и айде за ушите една пелетна каминка и едно пале пелети и за 3 дена е готов.
Хора всякакви. Едни мазохисти, едни непокисти...
pi6ligara - специалист
Аз минах напелети преду една седмица, имах желание да мина на газ, ходих първо до газовото дружество, подадох си молба със скица и т. н. Отговора беше, че тази година не са предвидени пари за газификация на моята улица и ако съм на 30 метра от последната точка ще стане, ако не няма. Аз съм на 80 метра, попитах ако изчакам и тази година, следващата ще стане ли? Никой не знаел със сигурност. Ето тази неяснота ме отказа, едва ли не съм зависим кога на някой ще му скимне да газифицира на моята улица, което може да стане и след 5 години.
шоп - майстор
ср юни 12, 2019 2:31 pmpi6ligara написа:
Аз минах напелети преду една седмица, имах желание да мина на газ, ходих първо до газовото дружество, подадох си молба със скица и т. н. Отговора беше, че тази година не са предвидени пари за газификация на моята улица и ако съм на 30 метра от последната точка ще стане, ако не няма. Аз съм на 80 метра, попитах ако изчакам и тази година, следващата ще стане ли? Никой не знаел със сигурност. Ето тази неяснота ме отказа, едва ли не съм зависим кога на някой ще му скимне да газифицира на моята улица, което може да стане и след 5 години.
Мдаа, бюрокрацията при газификация от тръба е налична. Много дразнят периодичните прегледи, които са само фиктивни и на хартия, но се плаща за тях. Тя също трябва да се добавят към сметката за отопление.

Но какво да се прави... дали ток или газ все е монопол и няма много мърдане.
Макар, че според мен при желание и финанси с тока може да се разделим или да го лолзваме съвсем епизодично.
sokolov.91 - майстор
ср юни 12, 2019 2:31 pmpi6ligara написа:
Точно това имах предвид...
pi6ligara - специалист
ср юни 12, 2019 7:14 pmsokolov.91 написа:
ср юни 12, 2019 2:31 pmpi6ligara написа:
Точно това имах предвид...
Не точно, аз бях склонен да си дам парите и да мина през всички бюрокращини, малки таксички и т. н., първоначалното вложение от около 5000лв не ме плашеше. Взех не коя да е камина а камина, която ми препоръчаха тук в този форум. Отделно извиках човека, който се явява сервиз на Грейко за Плевен, платих си за да огледа на място моята система и след като каза, че ще стане я купих, така че не смятам че ще е по зле от колкото на газ. Изключвам мъкненето на пелетите разбира се.
naster - майстор
Нямаше ли други кандидати по трасето в 80метровия участък? СофияГаз искаха по спомен 5-7 абоната за свързване, за да е рентабилно за тях. Но всеки оператор е различен предполагам...
ср юни 12, 2019 7:27 pmpi6ligara написа:
...така че не смятам че ще е по зле от колкото на газ. Изключвам мъкненето на пелетите разбира се.
По зле ще е. Забравяш чистенето, а не е само пепелника и не само камината. После и ти си за пране. Забравяш и търсенето, чуденката около качество- цена...Еле па земат ли да правят шлаки.
Така си преценил, така си направил. Всяко зло за добро.
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 51

Тема "Локално парно на газ - от 0 до 100" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: