• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
valbg1 - напреднал
вт юни 11, 2019 7:20 amLazarGanev написа:
... Но задължително тръбите да са метални!
Някой може ли да сподели практически опит и сравнение между свързване (основното трасе от колектора до бойлера) с медни тръби и гъвкави стоманени.
шоп - майстор
Може.
И двата варианта са учачни. В случая е важно с какви инструменти разполагаш и с какво предпочиташ да работиш.

Аз лично имам и преса за запресоване на фитинги с гъвкава неръждаема тръба, имам и оксижен, експандер и огъвач за медни тръби.

И с двата типа ми е еднакво лесно ( или еднакво трудно) според конкретиката.
Но за да съм искрен напоследък станах много мързелив и минах на медна тръба, която е с фабрична изолация :lol: Днес сутринта именно с медна тръба с фабрична изолация 5/8х1мм прокарах през неизползваем комин трасе през 3 жилишни етажа, което свързва 500л неръждаем бойлер с 5 бр панели Wolf на покрива.
За съжаление 50 м тръба 5/8х1мм с изолация 9мм струва над 400лв.
Обаче на фона, че това е тръба за климатици и е тествана на 60 бара ( атмосфери) и знам, че няма да ме подведе в този комин, не съм къртил и пробивал нищо, къщата е цяла и стопанката дори не разбра, че има майстор цената е приемлива.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юни 12, 2019 12:50 pmшоп написа:
За съжаление 50 м тръба 5/8х1мм с изолация 9мм струва над 400лв.
Обаче на фона, че това е тръба за климатици и е тествана на 60 бара ( атмосфери) и знам, че няма да ме подведе в този комин, не съм къртил и пробивал нищо, къщата е цяла и стопанката дори не разбра, че има майстор цената е приемлива.
Пак ли за без пари бе шопе? Ей щи излезе ими че работиш ангария, после не можем та отървА! То 8лв/м изобщо не е скъпо за изолирана медна тръба, ама туй дет го сочиш за преимущество (че тръбата е за климатици) всъщност е недостатък бе. Това е тръба за климатици, не е за солари! За солари изолацията трябва да е 19мм или минимум 13мм, 9мм е заникъде! Ама за непрофесионално ползване става - няма за какво да ти се сърдят, след като не си им взел пари :wink: . Пък то е нормално да не му взимаш пари на човека, докато се учиш с неговите пари. :cool:
brassSob - специалист
ср юни 12, 2019 5:30 pmLazarGanev написа:
ср юни 12, 2019 12:50 pmшоп написа:
За съжаление 50 м тръба 5/8х1мм с изолация 9мм струва над 400лв.
Обаче на фона, че това е тръба за климатици и е тествана на 60 бара ( атмосфери) и знам, че няма да ме подведе в този комин, не съм къртил и пробивал нищо, къщата е цяла и стопанката дори не разбра, че има майстор цената е приемлива.
Пак ли за без пари бе шопе? Ей щи излезе ими че работиш ангария, после не можем та отървА! То 8лв/м изобщо не е скъпо за изолирана медна тръба, ама туй дет го сочиш за преимущество (че тръбата е за климатици) всъщност е недостатък бе. Това е тръба за климатици, не е за солари! За солари изолацията трябва да е 19мм или минимум 13мм, 9мм е заникъде! Ама за непрофесионално ползване става - няма за какво да ти се сърдят, след като не си им взел пари :wink: . Пък то е нормално да не му взимаш пари на човека, докато се учиш с неговите пари. :cool:
Ти с него за тръби не можеш да спориш! Аз спрях в друга тема.
шоп - майстор
Човека монтира климатици, такава има за без пари-такава сме сложили. Хозяин-барин.
Комина ще го запълва в последствие с перлит.
lov - майстор
Ганев пак не успя с критиката. :lol:
чет юни 13, 2019 12:06 pmlov написа:
Ганев пак не успя с критиката. :lol:
Гъвкав е като пожарникарски маркуч.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет юни 13, 2019 7:08 amшоп написа:
Човека монтира климатици, такава има за без пари-такава сме сложили. Х
Разбрах, тръбата е служебна, на фирмата, на него му идва без пари, затова не му пука и се пише баровец :wink: ! Щото и аз имам такава в склада, ама не ми е без пари, купувал съм я. И като си правя солар ще сложа каквато трябва - гола тръба с нанизана от мен подходяща по дебелина изолация, щото изолирана с 19мм изолация няма :wink: . Ама като не си давал пари не се мръщиш на тънката изолация, то е ясно.
шоп - майстор
чет юни 13, 2019 4:57 pmLazarGanev написа:

Разбрах, тръбата е служебна, на фирмата, на него му идва без пари, затова не му пука и се пише баровец :wink: ! Щото и аз имам такава в склада, ама не ми е без пари, купувал съм я. И като си правя солар ще сложа каквато трябва - гола тръба с нанизана от мен подходяща по дебелина изолация, щото изолирана с 19мм изолация няма :wink: . Ама като не си давал пари не се мръщиш на тънката изолация, то е ясно.
Нищо не си разбрал!
Фирмата за климатиците си е на моя приятел. Ако е спестил нещо то сигурно е от това, че купува на едро...
не знам и не ме интересува.

Ако дойдеш на обекта и прокараш през комин 3 етажа гола тръба с+ 19 мм изолация ще те призная за ВЕЛИК МАЙСТОР

Ние двамата с приятеля едвам прекарахме 2 тръби с фабрично ЗАЛЕПЕНА 9мм изолация през Ф80-90мм комин зидан през 80 та година и при преминаването през плочите се изпотихме. Един от нас дърпаше отгоре с въже, а другия избутваше отдолу и си мажеше ръкавиците в течен сапун, макар, че фабричното крайно покритие е гладко и УВ защитено.
От напъване и теглене даже успяхме да пречупим едната тръба :x . Извадих експандера и оксижена и запоявах. Компроментирания участък се вижда като бандажиран със синя лента. Признавам си изпотихме се макар и за кратко време. Ако не бяхме успяли с този тръбопровод трябваше две стаи на два етажа един над друг да се кърти :x

На приказки е лесно... релаността е друга и за да не съм голословен и снимка.
Така, че как ще монтираш изолация 19 мм на гола тръба в триетажен комин ...не на мен тия приказки от селкси вечеринки :cool:

И баба знае на лесно място да монтира изолация. Търбния път в мазето и над тавана и вънщо ще го мина още веднъж външно с максимално дебела изолация и алуминиев въздуховод ф75 за крайна УВ защита на външния участък.

Прикачен файл

iwo komin.JPG
LazarGanev - "Велик майстор"
Каквото си казал, такова съм разбрал. Щом като фирмата е негова, значи ползва отстъпки, но това не означава, че е без бари щом е в склада му - обяснението беше подвеждащо. Макар че каква е тази фирма не знам. И най малката фирма за климатици има поне 2 или 4 монтажника, за които е детска игра да вкарат сноп тръби през комина. Та всеки един шеф на монтажна фирма би изпратил най-добрите си монтажници в собствената къща, или пък би си платил на специализирана фирма за монтаж на солари, вместо да се мъчи той сам с безплатна помощ от приятел-аматьор - звучи ми много несериозно. Ясно е, че всяко нещо е много трудно когато се прави за първи път, а за специалисти това е ежедневие. Тръбите с 13мм изолация се бандажират заедно с кабела за датчика и се получава елипсовиден сноп с голям диаметър 60мм, с 19мм изолация снопът става 80мм. Аз дълбоко се съмнявам отвора да е 80-90мм (не виждам връзка с годината на строеж на сградата), но дори и да е така изобщо не е трудно да се прекара снопа с 13мм. Ама щом се търси максимална икономия се правят и компромиси :cool:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Соларен колектор за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: