Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nеwage - специалист
Здравейте!
Заминахме на почивка и свалих всички предпазители, освен този на външното осветление.
Когато се върнах, установих, че всичката електроника в къщата е опържена, дори в стаите, където тока беше спрян. Няма явни следи от попадане на мълния. :?:
И най-странното е, че например принтера е цял, работи, но порта му е изгорял. Компютъра е здрав, но видео-картата е изгоряла. Антената за нета също е изгоряла, а е вързана само с LAN кабел.
djogobg - специалист
С меден кабел ли идва интернета у вас или с оптика? Ако е с меден кабел, значи сигурно е ударило някъде по мрежата на доставчика.
Може да е било просто токов удар, ако доставчикът ти си захранва суичовете по ethernet кабела и е прескочило към теб е напълно възможно да се видят поражения, като описаните. Защо видеокартата, а не лан картата е изгоряла е въпрос с повишена трудност, но на мен от токов удар ми е умирала RAM-та, а всичко друго си работеше, така че там е по-скоро въпрос на късмет, какво ще загине.
Руди - майстор
Не че много разбирам, но да не би антената за нета
да е станала гръмоотвод, поради липса на такъв?
djogobg - специалист
ср юни 26, 2019 10:17 amРуди написа:
Не че много разбирам, но да не би антената за нета
да е станала гръмоотвод, поради липса на такъв?
Ако "рутерчето" е вътре в сградата, трудно ще стане гръмоотвод... освен ако не е навън и е сателитна антена всъщност...
Сега се сещам, че дори и да е оптика, ако е с носеща тел влакното и ако тази тел не е терминирана извън къщата а стига до оптичния суич може и през него да скочат нещата.
При поражения от мълния идващи по кабел, било то коаксиален или ethernet, не трябва да се разбира, че мълнията се е заземила през техниката ви, по-скоро статичен заряд преминава през устройствата - достатъчно силен, че да изгори някой компонент, но не и да обгори къщата, освен ако мълнията не е паднала много близо до къщата.
шоп - майстор
ср юни 26, 2019 11:18 amdjogobg написа:

При поражения от мълния идващи по кабел, било то коаксиален или ethernet, не трябва да се разбира, че мълнията се е заземила през техниката ви, по-скоро статичен заряд преминава през устройствата - достатъчно силен, че да изгори някой компонент, но не и да обгори къщата, освен ако мълнията не е паднала много близо до къщата.
+1
Преди около 20 години мълния удари висока топлола в двора ни. Тополата се разцепи на две и бе на разтояние от около 30 м от къщата. От статичният заряд по коаксиалния кабел изгоря телевизора ( буквално изгоря) ТВто бе от старите цветни Електрон с кинескоп и когато падна мълнията се запали, задния пласмасов капак се стопи, а тапетите зад него станаха черни в диаметър около 30 см. Кабела също на места се стопи.


ТВто бе изключен от напрежението.

От тогава преди всяка буря и при почивка изклювам кабелна и интернет.
nеwage - специалист
ср юни 26, 2019 10:09 amdjogobg написа:
С меден кабел ли идва интернета у вас или с оптика? Ако е с меден кабел, значи сигурно е ударило някъде по мрежата на доставчика.
Може да е било просто токов удар, ако доставчикът ти си захранва суичовете по ethernet кабела и е прескочило към теб е напълно възможно да се видят поражения, като описаните. Защо видеокартата, а не лан картата е изгоряла е въпрос с повишена трудност, но на мен от токов удар ми е умирала RAM-та, а всичко друго си работеше, така че там е по-скоро въпрос на късмет, какво ще загине.
Нета е безжичен, с антена.
djogobg - специалист
Стана ми любопитно сега, дай малко повече подробности - нета безжичен, с какво устройство го ловиш, вътре или вън се намира, след него с кабели ли закарваш до PC-тата и принтера или принтера е с USB към компютъра закачен...
VLADO66 - майстор
При мен близка мълния влезе през 0-та на електрозахранването, а бях изключил главния предпазител на къщата.
plamen6703 - майстор
Това са вторични поражения от мълния и няма нищо странно, "лекуват" се със смяна на поразената техника. Човек не може да се опази от всичко и да предвиди всичко, важно е, че няма пострадали хора и пожар! :partyman:
Руди - майстор
Мисля, че мълниезащитата на къщата ще намали този риск?...
Прикачен файл:
mlz.jpg
mlz.jpg (35.67 KиБ) Видяна 1595 пъти

Тема "Поражения от мълния, въпреки изключени предпазители" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: