Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
alabalam - напреднал
Здравейте!

Проблема ми е, че няма фаза във фасунките на две помещения, а на ключовете има. Тоест излиза, че фазата от ключа до фасунката се губи, къде може да е?
Проверих контактите да не би да са се омазали и фазата да отива в някой от тях като за това изключих ключа на лампата и проверих всички контакти дали някъде ще липсва, но нищо. Разменях фасунките, въпреки, че като няма фаза на жицата, но викам айде да се занимавам..

Навсякъде другаде има, бойлери, баня коридор където се сетиш. В контактите на стаите също. Само на проклетите фасунки няма фаза, съответно няма светлина..

Някакви идеи?
Мисля да изтръгна кабела от тавана, защото единственото, което ми идва на ум е, че някъде е прекъснат, но преди това викам да потърся съвет.

Иначе бушона на който са проблемните фасунки отговаря и за банята, където всичко е наред.

Няма никаква логика в случващото се 😂

Хубав ден.
DMN - майстор
alabalam написа:
Тоест излиза, че фазата от ключа до фасунката се губи, къде може да е?
Над ключа няма ли разклонителна кутия някъде в стената?
kozl - майстор
чет юни 27, 2019 3:25 pmDMN написа:
alabalam написа:
Тоест излиза, че фазата от ключа до фасунката се губи, къде може да е?
Над ключа няма ли разклонителна кутия някъде в стената?
+1. Дано да има - требе да се намери и провери.
Но...
Ако е ново строителство, може и да липсва кутията щото мазачите я замазали, а електричарите ги домързело да тражат дека е била заложена. Случвало ми се е.
Или ако е дупчено за нещо по стените - шкафове, етажерки. Аз като закачах картина на съпружката и си гътнах осветлението във фоайето.
alabalam - напреднал
чет юни 27, 2019 3:32 pmkozl написа:
чет юни 27, 2019 3:25 pmDMN написа:
alabalam написа:
Тоест излиза, че фазата от ключа до фасунката се губи, къде може да е?
Над ключа няма ли разклонителна кутия някъде в стената?
+1. Дано да има - требе да се намери и провери.
Но...
Ако е ново строителство, може и да липсва кутията щото мазачите я замазали, а електричарите ги домързело да тражат дека е била заложена. Случвало ми се е.
Или ако е дупчено за нещо по стените - шкафове, етажерки. Аз като закачах картина на съпружката и си гътнах осветлението във фоайето.
Мхм, позна от първия път 😂. Замазано е и шпакловано от край до край.

Включих всеки един ключ, за да видя дали ще се появи фаза, но уви. Може би тоя изход е за контакт, а не за лампа. Иначе е с 3 кабела, фаза, нула, земя в другата стая е същото. Отворих един контакт и те са трижични и очевидно ще се вика Ел. Техник., защото знанията ми по електротехника се изчерпват до тук.
Отново проверих останалите ключове и навсякъде работят-коридор, терасата, баня. Кухня и спалня грънци.

http://prikachi.com/images.php?images/301/9597301O.jpg
Последна промяна от alabalam на чет юни 27, 2019 4:09 pm, променено общо 1 път.
djogobg - специалист
Викни си, наистина, ел. техник или приятел с фазомер, мултицет и уред за откриване на кабели в стена, който знае, как да ги ползва. От написаното оставам с впечатление, че с крушка гледаш, дали има фаза, а това не е показателен метод.
alabalam - напреднал
чет юни 27, 2019 4:05 pmdjogobg написа:
Викни си, наистина, ел. техник или приятел с фазомер, мултицет и уред за откриване на кабели в стена, който знае, как да ги ползва. От написаното оставам с впечатление, че с крушка гледаш, дали има фаза, а това не е показателен метод.
С фазомер го проверих. Пуснах тока, видях дали в ключа има ток, после махнах фасунката и директно на жицата проверих при включен и изключен ключ.
alabalam - напреднал
http://prikachi.com/images.php?images/315/9597315O.jpg

Цветовете на проводниците са жълт, син, кафяв, като фазата е кафяво. Навсякъде са вързани по еди и същ начин във всеки ключ.

Цветово също съвпадат и на двете места (ключ, фасунка) , а пък контактите са с друга шарка цветове: черно, светло кафяво и някво бежаво/бяло. Проверих всички контакти в едната стая за цветовете, да не би някъде да отива другия кабел от ключа за лампата, но всички кабели са с цветовете за контакт.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
От два ключа ли се пали и гаси една лампа?
Някога светила ли е коректно?
alabalam - напреднал
чет юни 27, 2019 5:33 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
От два ключа ли се пали и гаси една лампа?
Някога светила ли е коректно?
Ключа е двоен ако това имаш предвид и ако е така - да, двоен ключ за една лампа.

Така е взет апартамента, не знам дали е светела някога.
plamen6703 - майстор
Махни двойният ключ и свържи кабелите на ключа на късо и виж какво се случва горе на трите кабела на фасунгата, ако излезе на някой от тях това, което го "няма" става лесно :) ! :partyman:

Тема "Липса на фаза във фасунките" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: