• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
TiratroN - специалист
Здравейте. Трябва ми реле ,което да тръгва при липса на сигнал , и да спира при подаване на сигнал.
Искам да знам дали има име това нещо , за да си го намеря готово в някой китайкси сайт.
А може и ако е някоя проста схема с един транзистор. Така или иначе ми е нужно име.

Релето примерно е на 12 V, сигнала е 5V . Когато няма сигнал , релето работи. Когато има сигнал - релето спира.
Навсякъде в интернет ми обясняват надълго и нашироко как контактите били нормално отворени и нормално затворени. Това мен не ме вълнува , това е пределно ясно ,чак се чудя за какво толкоз наблягат над такива прости неща.
Идеята е , че докато релето работи , сигнала 5V ще се подава и ще го кара да пада, но то ще си е задържало тока. След това 12V ще му отпаднат и то ще спре.След възстановяване на 12V релето не бива да сработи и затова сигнала остава подаден. Затова не става с размяна на контактите. Релето трябва да работи докато трае процеса и после да спре. Обратното не върши работа.
С едно реле управлявам два процеса.

Китайците масово продават едни релета за ардуино , които се управляват с логика 0 или 1, но те винаги сработват при подаване на ниско или високо ниво на сигнала. Мен ми трябва да се изключи при подаване на сигнала.
plamen6703 - майстор
Прочети тук https://www.engineering-review.bg/bg/po ... ta/2/1689/ вероятно при теб става дума за тригерни /бистабилни/ релета. По-лесно беше да кажеш какво искаш да правиш и какви процеси искаш да управляваш с това реле :partyman:
TiratroN - специалист
Не знам какво ще помогне да кажа какви процеси.
Ще разреждам акумулатори в определено време. Има кой да следи за края на разряда, просто релето трябва да стои в определена позиция и да падне при спиране на разряда . Щом падне, включва заряда и толкоз. До следващия път след няколко месеца.Има си устройство дето да каже кога. Релето ми е само изпълнител.

Относно линка. Не ги знам тия поляризирани релета, ще прочета. Самозадържането го правя с един от контактите, това не е проблем.
Сигнала 5 волта се спира, релето сработва, задържа си тока 12 волта, сигнала 5 волта се пуска (релето трябва да изключи), релето продължава да е сработено докато разряда приключи и 12 волта отпаднат. Релето пада, включва зарядния ток и сме в изходна позиция.

Прочетох , не ми върши работа. Трябва ми нормално реле. Има си схема с транзистор ,която го кара да действа обратно на сигнала. Пак казвам - трябва ми име на тоя модул за да го намеря по сайтовете.

Или пък лесна схема.
lov - майстор
Аз не знам какво е разбрал Пламен от питането и те прати да четеш за тези релета. Което е правилното място за такова мъгляво описание, че няма на къде.

Айде сега по спокойно обясни от ново тези 5 волта дето са ти управляващи кога ще ги има и няма. Питам конкретно разряда е свършил и тези 5 волта управляващи се появяват и релето трябва да сработи и да подаде 12 волта да се започне нов заряд. Докато трае заряда тези 5 волта ще ги има ли или са само в началото на процеса и после се прекратяват независимо дали през релето си вървят тези 12 волта.
Ако може да нарисуваш време диаграмата ще е още по добре но си мисля че не можеш та по добре с думи простички. Отговаряй на всеки конкретен въпрос с ДА или НЕ.
TiratroN - специалист
пон юли 08, 2019 2:20 pmlov написа:

Ако може да нарисуваш време диаграмата ще е още по добре но си мисля че не можеш та по добре с думи простички. Отговаряй на всеки конкретен въпрос с ДА или НЕ.
Ама аз нямам за идея да обяснявам смисъла на схемата. Това не е предмет на тази тема.
Трябва ми името на подобен модул (релето да сработва без сигнал и да не работи при сигнал) или някаква проста схемичка, лесна за направяне, че ще правя няколко.

Все пак ще ти отговоря. 5 волта са налични при нормално състояние на схемата- релето трябва да стои несработило. Само при начало на разряда, петте волта се спират за да сработи релето, после отново се подават. Подават се , защото ако тока спре и акумулаторите паднат, при тръгването си , тези пет волта ще ги има. Схемата не бива да изпада в зависнали състояния - тя трябва да е възстановима във всички възможни ситуации.
И времедиаграма мога да направя, но това не е нужно.

Име моля... или схема. Ако някой е срещал готов модул също .
Билян - специалист
Реле с бобина на 5волта
iliya_i - майстор
пон юли 08, 2019 8:56 pmTiratroN написа:
И времедиаграма мога да направя, но това не е нужно.

Име моля... или схема. Ако някой е срещал готов модул също .
Като не знаеш какво искаш, не можеш и да го обясниш (щото нищо не ти се разгира, а още повече и като не желаеш, и господ не може да ти помогне.


За да се намери решение на една задача, тя трябва да е формулирана с ясно условие.
tzetz009 - специалист
:? Да предположим , че търсиш инвертиращ ( неинвертиращ ) тригер на Шмит ?!? Схеми да искаш .... !

:partyman: :partyman: :partyman:
tysonlkr - специалист
пон юли 08, 2019 8:56 pmTiratroN написа:

Ама аз нямам за идея да обяснявам смисъла на схемата. Това не е предмет на тази тема.
Трябва ми името на подобен модул (релето да сработва без сигнал и да не работи при сигнал) или някаква проста схемичка, лесна за направяне, че ще правя няколко.

Име моля... или схема. Ако някой е срещал готов модул също .

Казва се реле с нормално затворен контакт :arrow: без сигнал контакта е затворен, при подаване на сигнал релето се задейства и отваря :goodman:

Така действа всяко реле. До сега всички се опитаха да ти го кажат, но ти търсиш някаква по сложна схема.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Не е толкова просто, само дето малко трудно разбирам заданието.
Ако то беше по-ясно съм сигурен,.че ще измислим схема.
Като дойде 5V, доколкото разбрах не трябва да изключи, а да изчака да паднат и 12V.
Има противоречия, които не знам как да тълкувам.
Май само при падащ фронт на 5V релето да включи, във всички други случаи да не променя състоянието.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Реле с обратно действие" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: