• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vassques - напреднал
Купих си бойлер със серпентина и искам да го вържа за соларен панел и камината.Прочетох доста мнения из форума, но искам ако може някой да обясни точно какво трябва да се вземе и да направи схема за свързване.Благодаря предварително
doc_bg - напреднал
Не стига бойлер само с една серпентина- трябва да е с 2 или с мантел и серпентина.
Domashen_maistor - специалист
Другия вариант е системата да циркулира и в парно и в соларния панел (да се смесват течностите). Доколкото се замислям в този случай може да имаш топлозагуби.
tysonlkr - специалист
Domashen_maistor написа:
Другия вариант е системата да циркулира и в парно и в соларния панел (да се смесват течностите). Доколкото се замислям в този случай може да имаш топлозагуби.
Направо ще топли околната среда чрез соларният панел :lol:
За да включиш и двете ще ти е нужен някой термостат или термо датчици :? И схемичката ще е доста сложна :roll:
denuchi - специалист
а как мислиш да го ползваш бийлера. панела през зимата мислиш ли да работи. през зимата от камината, а лятото от панела да се топли бойлера такава ли е идеята.
vassques - напреднал
Искам през зимата от камината, а през лятото през панела.Напълно ми е ясно, че през зимата ще имам топлозагуба при включен панел.Затова ме интересува какви термоглупоси и контролери ми трябват за да стане работата.Трябва ми и схема за свързване.
denuchi - специалист
ок. довечера ще ти драсна нещо и ще ти го изпратя. на ЛС.
2v6 - майстор
vassques написа:
Искам през зимата от камината, а през лятото през панела.Напълно ми е ясно, че през зимата ще имам топлозагуба при включен панел.Затова ме интересува какви термоглупоси и контролери ми трябват за да стане работата.Трябва ми и схема за свързване.
По-евтино ще ти излезе да си купиш втори бойлер със серпентина! :)
А пък ще си спестиш източването на панела за зимата и зареждането за лятото. А и някое друго дръвце по-малко ще пренесеш...
vassques - напреднал
2v6 написа:
vassques написа:
Искам през зимата от камината, а през лятото през панела.Напълно ми е ясно, че през зимата ще имам топлозагуба при включен панел.Затова ме интересува какви термоглупоси и контролери ми трябват за да стане работата.Трябва ми и схема за свързване.
По-евтино ще ти излезе да си купиш втори бойлер със серпентина! :)
А пък ще си спестиш източването на панела за зимата и зареждането за лятото. А и някое друго дръвце по-малко ще пренесеш...
Приятелю, опитвам се да ти схвана логиката но не успявам :?
LazarGanev - "Велик майстор"
vassques написа:
Приятелю, опитвам се да ти схвана логиката но не успявам :?
Приятелят ти иска да каже, че системата за управление струва повече от самия бойлер и е по-добре да си купиш още един бойлер, като единият вържеш за слънчевия колектор, а другия - за камината.
  • 1
  • 2

Тема "Бойлер със серпентина и панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: