Всичко за дърводелството
dipetrov - помощник
Насочете ме към някой в София предлагащ услуги с фреза.
dbelev - специалист
Здравейте. Молба за съвет!
Реших чекмеджетата на гардероба да ги сглобя с зъбчата сглобка (не знам термина на български в клипчетата я дават finger joint). Изгледах няколко клипчета, видя ми се лесно и си направих едно просто приспособление без проблеми, но при пробата фрезера (използвам го за сефте) започна да люспи шпертплата (12мм). Къде греша? :?
Ето и малко снимки.

https://photos.app.goo.gl/QSnhJ7WKsCZXn6W17

Това, което сам открих е, че водача, на който е закрепена дъската има малък луфт.
EDI - майстор
Слобката е за масив по принцип.Иска и много остър фрезери.
miliad - майстор
Не му се занимава в момента с Гугъл за да отворя да видя снимката. Обикновенно фрезера кърти когато излиза от материала, особено пък шперплат с краен лист от 1мм недобре залепен към съседния. Качеството което се продава тук.
Решението е къс пас от към гърба и след това си караш нормално по посоката, или подлагаш отзад зад детайла жертвена летва да поеме натиска от фрезера.
Надявам се да съм уцелил проблема и без снимката.
mavryt4o - майстор
нед апр 26, 2020 3:25 pmmiliad написа:
Не му се занимава в момента с Гугъл за да отворя да видя снимката. Обикновенно фрезера кърти когато излиза от материала, особено пък шперплат с краен лист от 1мм недобре залепен към съседния. Качеството което се продава тук.
Решението е къс пас от към гърба и след това си караш нормално по посоката, или подлагаш отзад зад детайла жертвена летва да поеме натиска от фрезера.
Надявам се да съм уцелил проблема и без снимката.
Да задължително жертвена летва да подпира.Не че съм го правил с шперплат но за масива важи.
PIP - майстор
за всичко важи :) , dbelev ползвай парче дърво за гръб
dbelev - специалист
Благодаря момчета, утре ще пробвам.
АврораББ - напреднал
Здравейте ,
много хубава тема и чудесно помагате на новобранците. Страхотни сте. Искрено се надявам да ми помогнете да събера начлен инструментариум, за направа на неща за в къщи, поради което бюджета не е много голям. Около 2000 лв мисля, на първи етап , предвид че не знам дали ще ми се отдава работата е безмислено да се инвестира повече. За сега само желанието е голямо. :rolleyes: На първо време един циркуляр, фреза , МАСА и прахосмукачка
1 въпрос оберфреза колебая се между TRITON TRA001/ 2400 W и Makita RP2300FCX , но мисля и двете машинки са съпоставими и ще вършат добра работа (ъглови сглобки на МДФ)
2 Проблемът е в масата . Оригиналната на Тритон е доста извън бюджета, а до колкото прочетох за райдер , ферм и сие изобщо не си заслужават и са по скоро опасни отколкото полезни. Подскажете за стабилна
3 За циркуляра, още не знам заслужава ли си да гоня качествен или и най-обикновен ще свърши работа (също инсталиран в маса)(ще се реже основно МДФ Дали е възможно към стационарен циркуляр , да прикрепя модула с оберфрезата
4 прахосмукачка четох назад предложението на Еди ,но линковете са неактивни и ще се радвам ако отново сподели (другия вариант - домашната да се преквалифицира заедно с бидон и циклон:)))
Благодаря предварително ако някой намери време и ме насочи , да си спретна приличен стартов пакет . Успешен ден
mavryt4o - майстор
съб авг 22, 2020 1:59 pmАврораББ написа:
Здравейте ,
много хубава тема и чудесно помагате на новобранците. Страхотни сте. Искрено се надявам да ми помогнете да събера начлен инструментариум, за направа на неща за в къщи, поради което бюджета не е много голям. Около 2000 лв мисля, на първи етап , предвид че не знам дали ще ми се отдава работата е безмислено да се инвестира повече. За сега само желанието е голямо. :rolleyes: На първо време един циркуляр, фреза , МАСА и прахосмукачка
1 въпрос оберфреза колебая се между TRITON TRA001/ 2400 W и Makita RP2300FCX , но мисля и двете машинки са съпоставими и ще вършат добра работа (ъглови сглобки на МДФ)
2 Проблемът е в масата . Оригиналната на Тритон е доста извън бюджета, а до колкото прочетох за райдер , ферм и сие изобщо не си заслужават и са по скоро опасни отколкото полезни. Подскажете за стабилна
3 За циркуляра, още не знам заслужава ли си да гоня качествен или и най-обикновен ще свърши работа (също инсталиран в маса)(ще се реже основно МДФ Дали е възможно към стационарен циркуляр , да прикрепя модула с оберфрезата
4 прахосмукачка четох назад предложението на Еди ,но линковете са неактивни и ще се радвам ако отново сподели (другия вариант - домашната да се преквалифицира заедно с бидон и циклон:)))
Благодаря предварително ако някой намери време и ме насочи , да си спретна приличен стартов пакет . Успешен ден
Защо не си направиш един голям тезгях на колелца? На плота му можеш да инсталираш после куп неща. Аз почнах с ръчен инсталиран под плота. Можеш оберфрезата да монтираш, зеге.. Менгеме, настолна, шмиргел има куп идеи в ютуб. В отделението под плота прахосмукачката с циклон, чекмеджета... Даже взех да ги го представям 😁
bulhomes2 - майстор
1. Оберфрези нови са скъпи. Втора употреба от UK Макита взех за около 100 лв. Над 2 кВт е. Челна (за обиране на кантове след кантиране най-вече) китайска - 80 лв. Лидълската е пак 70-80 лв но е най-големия боклук от оберфрезите ми. Имам и една антикварна вероятно Макита пак от UK за около 40 лв. Сега виждам, че пишеш за ъглови сглобки от МДФ. Ако си направиш метална маса може и да стане, но досега не съм чул някой да го е направил. Моята е от два слоя шперплат (по 18мм), 10 сантиметрови царги през 20 см отдолу, ламиниран паркет отгоре и при 30-40 сантиметрови детайли не успях да направя хубава сглобка. Коментирали сме го някъде тук доста отдавна, но извода беше, че тия сглобки са за до 10-15 см.

2. Първия ми циркуляр беше ръчен и му направих плот. Под същия плот сложих и оберфрезата от горната точка. Доста време работих с тях и беше парадокс, че най-евтината ми машина (циркуляра 50 лв) използвах най-често, а най-скъпата тогава (щрайхмус 600 лв) използвах най-малко. Не съм ползвал купешки маси за оберфреза, но не мога да си представя как някаква дребна пластмасова може да бъде по-стабилна от тази, който описах по-горе.

3. Циркуляра е изключително проста машина. Двигател и диск. По-сложното е как да си направиш удобен линеал, с който да режеш успоредно на плъзгания по линеала ръб, и шейна, която да можеш да настроиш да получаваш перфектен прав ъгъл при срез. И в двата случая диска трябва да е съвсем леко неуспореден на водачите, за да не могат излизащите от масата зъби на диска да нащърбят ирязания вече на чисто (поне от едната страна, щото се подразбира, че говорим за циркуляри без подрезвачи) детайл. По-просто казано - разстоянието между зъба на диска в задната му част (когато излиза от плота) трябва да е с 1-2 десети от милиметъра по-голямо от разстоянието между същия зъб и линеала, когато е в предната част (когато ще влиза в плота).

Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: