Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
1115 - специалист
Надух част от новата ми ВиК инсталация на около 10 бара и след 3 часа беше паднало налягането с 1 бар. Не съм се престаравал с обезвъздушаването.
Проверих навсякъде и нямаше и капка вода.
Това нормално ли е?
Утре ще погледна колко още е спаднало.

Прикачен файл

DSCN1033.jpg

Прикачен файл

DSCN1036.jpg
Последна промяна от 1115 на чет юли 11, 2019 8:47 am, променено общо 1 път.
kozl - майстор
Не.
Нейде изпуска. Шом не си обезвъздушил, може и въздух да е.
1115 - специалист
След 24 часа налягането е 8 бара. Огледах всички снадки - няма и капка. Намерих този текст даден ми от Лазар
"Изпитанията за якост на водопроводните инсталации се правят преди монтирането на водочерпните кранове, като съответните водочерпни изходи се затварят с тапи. За целта се използва ръчна бутална помпа, като налягането се повишава на интервали с 0,1 МРа при престой 10 минути. Изпитанията за якост се считат за успешни, ако в продължение на два часа налягането се е понижило с не повече от 0,1 МРа."

Явно е ок, но все пак защо без теч пада наляхането? Тръбите се разширяват?
Макар, че вече надух и топлата вода все пак да попитам - как да обезбъздуша?
Правя следното - закачам помпата и почвам да помпам - след малко се повишава налягането на 3 бара примерно и аз се качвам на етаж 2 и отвивам една от запушалките. Странно , но почти няма въздух, а почва да плиска вода. Може и да е нормално - в тръбите има малко обем въздух и свит от 3 бара да е нищожно количество.

Прикачен файл

DSCN1049.jpg
Последна промяна от 1115 на пет юли 12, 2019 9:15 am, променено общо 1 път.
1115 - специалист
Топлата вода я подкарах на 12 бара, да видим днес на колко е спаднала.

Прикачен файл

DSCN1071.jpg
miroki - майстор
Не забравяй, че пробите се правят 72 часа. А не 24.
kozl - майстор
miroki написа:
Не забравяй, че пробите се правят 72 часа. А не 24.
72 часовите проби са други и се провеждат при експлоатациони показатели.
Обезвъздушаването трудно е. Трябва от горните етажи с течаща вода през смесителите и др. подобни дорде се изкихат.
EDI - майстор
Аз като правя на вилата вода, в неделя преди тръгване пускам, заминавам си и чак в петък вечерта спирам, като ида.Резултата е ясен. :lol:
1115 - специалист
Мисля, че всичко е ок.
За седмица падна налягането от 10 на 6 бара.
kozl - майстор
Ми не знам. По обектите рядко се правят тестове. Водопровода готов - надува се на налягането по градската мрежа, обезвъздушава се кво може от последния етаж и после де шурне се копа и поправя. Това показва практиката на едро :-D
И понеже при сина прокараха медни тръби за газ и ги надуха с въздух, чрез компресор две седмици налягането не спадна. Но още в началото установиха, че не трябва да има кранче по трасето. Кранчето изпускаше. Като сложиха тапа вместо него и нема пропуски.
Правилника за хидравличния тест е писан отдавна и по мой спомен важи за външни водопроводи, където се допускат минимални пропуски.
Примерно сега в едната баня водопровода е с дължина към 6-7 метра (ст.вода). Нямам монтиран манометър, но за да изпусна налягането от близо до водомера, който е почити в най-високата точка ми изтича вода към количество на една бира :shock: А водопровода е от неръждаеми метални тръби. Бойлер все още няма. Обаче не съм обезвъздушил цялото трасе :wink:
Некои изводи са на тапи. Та явно част от водопровода + въздуха действа като РС.
шоп - майстор
пет юли 19, 2019 7:44 amkozl написа:

Некои изводи са на тапи. Та явно част от водопровода + въздуха действа като РС.

Много точно!

Точно въздуха си се явява РС.

Водопровод не се прокарва като отоплителна система на ест. циркупалция. С наклони. Обикновенно тръбите са хоризонтално. В много участъци се задържа въздух и когато няма дебит ( циркулация в следствие на употреба ) няма какво да изгони този въздух при тест.

Бойлерас се явява един огромен РС. Много малко бойлери в най-горната си част имат извод.

Тема "Тестване на водопроводна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: