• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
scorp - напреднал
Здравейте уважаеми членове на форума.

Бих искал да се обърна към тези, които имат опит (като потребители или като изграждащи отоплителни системи) за следното:
Обект: Къща РЗП 200 м2, сутерен (гараж, котелно) + 2 етажа; без сутерена и терасите около 140 м2 (етаж 1 дневна 50 м2; санитарен възел ( 4м2); етаж две - спалня 20 м2, спалня 25м; спалня 11 м2, две бани (4м2+2м2, стълбища и коридори). Изложение юг/югоизток; надморска височина 812 м; южен склон на Витоша (падало е зимата до -21 градуса, но да кажем макс до -15 градуса). Топлоизолация стандартна 6 см; ПВЦ. Обитава се за почивните дни, празници и ваканция.
Съществуваща система: Камина с водна риза (водната риза е горно разположена), с вертикално отваряне на вратата и странично разположени вентилационни отвори; вертикални щрангове с разпределителни табла на двата етажа, тръби с алуминиева вложка към радиаторите и лирите в санитарните възли; Общо 7 радиатора + 3 лири, един радиатор е на стълбището на 1 етаж, като по проект отоплителната инсталация следва да е 20 KW.
В котелното се намират помпата, автоматичния пълнач и разширителния съд, на самата камина има монтирани защитни клапани по температура и налягане, аналогов температурен датчик, UPS. Около 5 м2 е котелното, високо 2,80. Има прозорче за въздух. Комина от котелното до над покрива е някъде около 10 метра, изграден е от стандартни коминни тела (облечени допълнително на двата етажа и подпокривното пространство с тухли). Няма връзка с камината. Самостоятелен е и само е пробван веднъж дали дърпа. Колко обаче не мога да кажа.
В дневната е монтиран 18KW - Gree U-Crown климатик.

Зимата, когато искаме да отидем, молим съседа да пусне климатика (за съжаление до момента не се възползвам от wifi модула на климатика, нямам интернет в момента в къщата) няколко часа преди това. С идването е топло в дневната, къщата обаче е студена. Паля камината и след няколко часа в дневната става топло. На втория етаж нещата не са така добре. Затопля се едва на следващия ден, защото през нощта няма кой да хвърля дърва. Обаче на следващия ден в дневната вече не е приятно да се стои, ако камината работи дълго време. Камината е доста мощна и излъчва много с огромното си стъкло и въздушните отвори. В един момент просто "спира" да работи и трябва да отварям вратите, прозорците за да влиза свеж въздух, или да я спирам, но ситуацията на втори етаж отново е некомфортна. Едва на третия ден, къщата е затоплена (изключвам коридорите, където едничкия радиатор не се справя), а грее ли слънце през деня камината не се пали въобще. В едната спалня, която има еркер около 1 метър, очевидно не е сметнат добре радиатора и си е студено. С думи прости, тъкмо сме отоплили и си тръгваме.
Ако се стои повече от три-четири дена е ОК, защото и въпреки споменатите по-горе несгоди след втория ден е ОК. Но за петък вечер, събота и неделя не е добре. И затова реших да използвам котелното и да монтирам пелетен котел, който да е с възможност за управление по GSM или WIFI модул за палене, гасене и следене работата на котела. Мисля да следвам проектната мощност от 20 КВ, като не предвиждам да се ползва котела за БГВ на този етап. Бих искал примерно четвъртък вечерта да се пусне котела и в петък като дойда да ми е прилично топло, НО и ако реша да запаля камината, котела да се загаси, а след като изгасне камината да се запали отново. Не е проблем да сложа още климатици, но първо тока не е като хората, второ искам като цяло да ми е топло в къщата, а не само отделно помещение.
Предвид, че имам изградена система предвиждам до 6 хиляди лева котел, бункер (бих искал да е поне 180 кг); термоглави на радиаторите, допълнителните устройства за системата и връзката с камината, GSM/WIFI модула и труд. Вероятно ще трябва втора помпа, втори разширителен съд, допълнителни вентили (не знам колко пътни :shock: ), клапани :? и т.н. Не предвиждам соларна система Водата за къпане ще си от ел.бойлер.
Доста време чета, гледах и някои котли, разпитвах. Свързах се с представители на две фирми в района на Перник (по удобно ми е от София). Казах за какво ми е котела. За връзването с камината отговора е меко казано "защо да не стане" ще видим, но не ми звучи убедително. А да връткам кранове не искам.
Стана доста дълго затова въпроса в резюме:
Препоръка за пелетен котел (мисля да е само пелетен до макс 25КВ) ползващ дървесни (всякакъв тип) и слънчоглед гориво; да има възможност за дистанционно управление и следене, да може да се върже със съществуващата камина, да не се налага да го чистя често... въобще за гореописания начин на ползване, какво бихте препоръчали да разгледам, преди да поканя представител на фирма за конкретна оферта.
Разбира се ако има някой, който с професионалната си помощ и предоставяни услуги би помогнал дори за закупуването и изграждането на системата съм отворен и може на ЛС да направим контакт. Може въобще да сменя и концепцията, т.е. да се добави и бойлер за БГВ, соларна...

Няма да казвам какво съм гледал като котли за да събера обективни предложения. Благодаря предварително за отделеното време и предложения.

Поздрави !
speka_rs - майстор
Със всички тези изисквания много отиваш на 20 кВ Грейко в комплект Грейко Стар, ама ще е хубаво съседа да минава да погледне поне като запали горелката.
scorp - напреднал
пет юли 12, 2019 10:31 amspeka_rs написа:
Със всички тези изисквания много отиваш на 20 кВ Грейко в комплект Грейко Стар, ама ще е хубаво съседа да минава да погледне поне като запали горелката.
Благодаря много за мнението. Оценявам го. Очаквах повече мнение. Вероятно не съм изложил добре ситуацията и питането си.
Има ли причина да не се доверявам на автоматизирания процес, конкретно на този тип горелка, или по-принцип ?
Ако трябва да карам съседа да наглежда котела или да го пали, то защо ми е да инвестирам в скъп WIFI/GSM модул и да плащам съответно абонамент за пренос на данни. За какво са тези седмични програматори и т.н. Ако по една или друга причина не се разпали котела, няма ли да получа уведомление и/или да го видя през отдалечен достъп ?
speka_rs - майстор
Да си призная, аз WiFi -модул не съм ползвал, но това е котел на твърдо гориво и според мен все пак поне първото запалване от седмица, някой трябва да го погледне.
Мислех дали не е по добре стаен термостат със WiFi, но по-добре е да се гледа отдалечено директно горелката.
Аз ползвал същия комплект от 2 години и съм много доволен. Но за тези 2 години се е случвало 2-3 пъти да не запали поради някаква различна причина от свършиха пелетите. Инъче през другото време си пали и си пее без грижи. Оставял съм го без никакав надзор по 1 седмица ( смисал майка ми баба ми в къщи, но те даже не го знаят и къде се намира), ама никога повече от това. Ползвам и по голям пепелник от стандартния, който помага за тези експерименти.
scorp - напреднал
пет юли 12, 2019 1:23 pmspeka_rs написа:
Да си призная, аз WiFi -модул не съм ползвал, но това е котел на твърдо гориво и според мен все пак поне първото запалване от седмица, някой трябва да го погледне.
Мислех дали не е по добре стаен термостат със WiFi, но по-добре е да се гледа отдалечено директно горелката.
Аз ползвал същия комплект от 2 години и съм много доволен. Но за тези 2 години се е случвало 2-3 пъти да не запали поради някаква различна причина от свършиха пелетите. Инъче през другото време си пали и си пее без грижи. Оставял съм го без никакав надзор по 1 седмица ( смисал майка ми баба ми в къщи, но те даже не го знаят и къде се намира), ама никога повече от това. Ползвам и по голям пепелник от стандартния, който помага за тези експерименти.
Няма как да съм сигурен, че всяка седмица ще си ходя на вилата. Дори да допуснем, че съм решил и "запаля" през интернет/GSM котела, но поради някаква причина не мога да отида, възможността да загася котела за да не хабя гориво излишно ме интересува.
:?

Продължавам да чета. Събирам и съвети какво да чета и към какво да се насоча, т.е. да скъся кръга с евентуални решения.
speka_rs - майстор
Моя съвет е да прегледаш и да се запознаеш с книжката на Грейко Стар.
Evgeniy - майстор
На теб кое ти е по-лесно да осигуриш там - Интернет или сим карта?
scorp - напреднал
пет юли 12, 2019 4:49 pmEvgeniy написа:
На теб кое ти е по-лесно да осигуриш там - Интернет или сим карта?
Привет. Мога и двете, като предпочитам да е предплатен мобилен интернет. Местната интернет мрежа не е достсъчно надеждна, а и капацитета няма да бъде ползван. Евентуално GSM Wifi модул ми е идеята, като бих управлявал и съществуващият климатик Gree Crown, който има също възможност за дистанционно управление (има някакъв проблем обаче с апликацията на Gree)
Какво ви е предложението ?
Evgeniy - майстор
Привет,

Ето какво разработих за мен, но може да има проблем да се управлява през мобилен интернет:

viewtopic.php?f=10&t=20773&start=330#p903468
scorp - напреднал
съб юли 13, 2019 11:38 pmEvgeniy написа:
Привет,

Ето какво разработих за мен, но може да има проблем да се управлява през мобилен интернет:

viewtopic.php?f=10&t=20773&start=330#p903468
Поздравление за възможностите и ентусиазъма.
Аз съм далеч от дигиталните умения, програмиране и т.н. и затова разчитам на готови интегрирани решения.

Изчетох ръководство за инсталация и употреб на готелка Грейко Стар 20, и виждам, че има възможност за дистанционно управлние.Ще се радвам, ако някой ползва тази опция да сподели.
  • 1
  • 2

Тема "Котел на пелети към същестуваща отоплителна инсталация с камина на водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: