Напишете въпрос свързан със санирането.
selfmadefan - напреднал
пон юли 15, 2019 9:42 pmHursa написа:
Не гледайте само една таблица, а потърсете информация от много източници, които ви изглеждат достоверни и така си съставете мнение. Нито ХПС, нито ЕПС се оставя открито, не и когато е за топлоизолация. Не се оставя на открито не само заради въздействието на ултравиолета, а и поради въздействието на водата. Не абсолютизирайте паропропускливостта, тя не може да замени проветряването или вентилацията. Това, че външната топлоизолация трябва да е паропропусклива не е свързано толкова с това, че така ще се извежда влагата от помещението (количеството на така изведената влага е незначително). А с това, че навлажнената или намокрена конструкция трябва да изсъхне (например след дъжд), да се предотврати значителното замръзване на влага вътре в изолацията или под нея. Голямата паропропускливост си има и отрицателна страна - водопропускливост, въздухопропускливост, дори капилярно "провеждане" на водата и хигроскопичност. Никой няма да остави открити материали с много висока паропропускливост. Например зид от пенобетонови тухли. Силно паропропускливата вата при външна изолация се покрива с материали, които наричат „водонепропускливи/паропропускливи”, но всъщност силно ограничаващи паропропускливостта. И като цяло паропропускливостта на стената е сравнима с парпропускливостта на стената изолирана с ЕПС.
Здравейте,
благодаря ви за изчерпателното мнение. Ако съм Ви разбрал правилно би следвало да избера XPS и с разликата в парите за MW да си изградя вентилация с най - простия рекуператор. Явно така или иначе покритията на скъпата MW ще "позапушат" МЮ и то от 1,2 ще стане 20...
Въпрос - Когато зимата влажността е по-висока вън от тази вътре какво прави вентилацията тогава ? Не влошава ли микро климата(+ че понижава температурата към това) ?
selfmadefan - напреднал
вт юли 16, 2019 7:00 ampreslav написа:
И аз имах подобна дилема преди няколко години и в крайна сметка се спрях на XPS без никакви перфорации. За 5-6 години нямам мухъл по стените (нали това е основното притеснение и главният аргумент за ползване на EPS). Сега е моментът да се включат всички, които някъде на пазара са чули за "точката на росата" - казвам на пазара защото твърде много се спекулира с това понятие без да се познава механизма на образуването на конденз. Моята логика е друга - пропускащият пари EPS по някое време се "насмуква" с пари, а всички знаем, че мократа дреха престава да топли или топли много по-лошо от сухата.
Съдейки по този видеоклип https://www.youtube.com/watch?v=8WBDt0Gtdtw&t=23s . Излиза че след 17-8г и XPS-a насмуква. От тук идва момента с перфорацията, като не толкова лош вариант за запазване на изолиращия материал сух за сметка на увеличената паропропускливост.
Може би заради тоя момент с насмукването EPS-а имаше 15г живот...

На ватата и дават вечен живот, но дали и при дъждове и виелици не се понапива с водица и да изсъхва чак лятото(въпреки шпакловките и мазилките, които я позадушават).
savagebs - специалист
забравяте най важното -ВАТАТА НЕ ГОРИИИИИИИ
lov - майстор
вт юли 16, 2019 10:21 amselfmadefan написа:
Въпрос - Когато зимата влажността е по-висока вън от тази вътре какво прави вентилацията тогава ? Не влошава ли микро климата(+ че понижава температурата към това) ?
А защо сте така убедени в твърдението си за влажноста зимата. До тук в разсъжденията си се уповавахте на различни справочни таблици като тълкувахте данните с лекота. И вероятно бихте се справил и с таблицата за влажноста на Молиер.
За доста хора е трудна за проумяване но те това сач прости физични закони и няма как да ги излъжем. Та само като начало погледнете какво количество вода в кубичен метър въздух би имало ако от вънка температурата е да кажем +5 градуса и относителна влажност 60% И колко грама има вътре в стаята при темп.20 градуса и същата относителна влажност 60%.
preslav - майстор
вт юли 16, 2019 10:28 amselfmadefan написа:
Съдейки по този видеоклип https://www.youtube.com/watch?v=8WBDt0Gtdtw&t=23s . Излиза че след 17-8г и XPS-a насмуква. От тук идва момента с перфорацията, като не толкова лош вариант за запазване на изолиращия материал сух за сметка на увеличената паропропускливост.
Може би заради тоя момент с насмукването EPS-а имаше 15г живот...

На ватата и дават вечен живот, но дали и при дъждове и виелици не се понапива с водица и да изсъхва чак лятото(въпреки шпакловките и мазилките, които я позадушават).
Надявам се, че правиш разлика дали едно нещо е потопено непрекъснато във вода или се овлажнява от време на време. Както и да е, топлоизолациите от всякакъв тип са компромис, ама и аз не съм планирал да живея с орлите. Щерката разказваше как са правили ревизия на десетина годишна изолация с минерална вата (в Дания) - ако си виждал изгнил дюшек то няма какво повече да се обяснява. Колкото до прославутата негоримост на ватата, мисля, че за еднофамилна къща това е без значение, има толкова много неща, които да изгорят преди външната изолация.
шоп - майстор
вт юли 16, 2019 5:49 pmpreslav написа:
Колкото до прославутата негоримост на ватата, мисля, че за еднофамилна къща това е без значение, има толкова много неща, които да изгорят преди външната изолация.
То да не дава господ, но съм гасил няколко къщи, с винилов сайдинг или стиропор. Паркират си колата вечер до къщата, след време става късо в колата. Колата се пали, пали и изолацията. Къде се топи, къде гори - огъня се катери нагоре. Хваща дървените стрехи и покрива изгаря. ПВЦ дограмата се топи и пали и пожара е и в къщата.

Каква смрад и най-вече отрова е дима от стиропора и пласмасата няма да обяснявам. 3-4 пълни вдишваня и може да си пътник. Източници на запалване най-различни.

Затова лично за мен изолацията трябва да е от негоримо вещество. Вата + метална скара или друго.
Аз заложих на мултипор отвътре. За съжаление имам и 5 см стиропор външно от 12-13 год и мисля скоро да го облеча и него с мултипор.

П.П. стиропора след 12-13 год е като току що произведен.
BLUEPUPIL-2 - специалист
ЕPS ще си остане ниско бюджетна изолация, по ред причини. Никоя външна изолация не се представя добре, когато отвътре през стените в нея влизат водни пари. Решението е поставяне от вътрешната страна на външните стени паронепропускливи мембрани, любимо ми е поцинкована ламарина 0.4мм под ГК или пък вътрешен сайдинг с интериорна ламарина.

Прикачен файл:
4bf6a4df81648a585d8707487b0f6d14.jpg
4bf6a4df81648a585d8707487b0f6d14.jpg (39.34 KиБ) Видяна 2334 пъти
selfmadefan - напреднал
вт юли 16, 2019 6:02 pmшоп написа:
вт юли 16, 2019 5:49 pmpreslav написа:
Колкото до прославутата негоримост на ватата, мисля, че за еднофамилна къща това е без значение, има толкова много неща, които да изгорят преди външната изолация.
То да не дава господ, но съм гасил няколко къщи, с винилов сайдинг или стиропор. Паркират си колата вечер до къщата, след време става късо в колата. Колата се пали, пали и изолацията. Къде се топи, къде гори - огъня се катери нагоре. Хваща дървените стрехи и покрива изгаря. ПВЦ дограмата се топи и пали и пожара е и в къщата.

Каква смрад и най-вече отрова е дима от стиропора и пласмасата няма да обяснявам. 3-4 пълни вдишваня и може да си пътник. Източници на запалване най-различни.

Затова лично за мен изолацията трябва да е от негоримо вещество. Вата + метална скара или друго.
Аз заложих на мултипор отвътре. За съжаление имам и 5 см стиропор външно от 12-13 год и мисля скоро да го облеча и него с мултипор.

П.П. стиропора след 12-13 год е като току що произведен.
Ако изолацията се прави със стриропор 18-20кг, къде да поставя вата , в случай на пожар да спре объня и да изгори само една площ стиропор ? Виждал съм по металните колони и греди да слагат на кооперациите ?
nikolov333 - майстор
Виждал съм при санирането, че слагат между етажите, но не на всеки етаж.. И аз почвам с 10см ЕПС от запад на блока с графитния Астротерм +..
naster - майстор
EPS се използва за външна изолация и в Германия и Полша. Дори и да е бюджетен вариант, когато е защитен с армирана шпакловка и мазилка, това не ограничава ли риска донякъде? Предстои ми поръчка на външната ТИ, спрял съм се на 14-16кг eps. Имат сертификат на изпитание ламбда 0.031. В комбинация с цената, ниската маса и възможността да се монтира с ПУ пяна и дюбел на дебелина 20см... твърде много компромиси ми се струват при ватата: влага, маса, цена, специфичен монтаж...

Тема "XPS за външна изолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: