Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
dxb
Здравейте! Сигурно е имало такава тема, но не мога да я намеря. На вилата използваме вода от водоем, който събира изворна вода. Но понеже е далече и е открит, водата, която стига до нас не е бистра. Искам да я използвам за домашни нужди, защото летните месеци ми спират питейната вода. Имам хидрофор и 200л бидон. Начетох се на различни методи за пречистване. Трябва ми нещо евтино и ефективно. :-D Моля за съвет.
шоп - майстор
пон юли 08, 2019 8:22 amdxb написа:
Трябва ми нещо евтино и ефективно. :-D
Трудна работа.

Три последователни филтъра за грубо, средно и финно почистване като за начало.
Ако искате повече отивате на УВ лампа, обратна осмоза и т.н., но едва ли ще е нужно за битови цели.
Руди - майстор
Диспенсър за вода за пиене и готвене.
Или се купува вода, или се пълнят туби от доверен водоизточник.
За тоалетна, пералня, миене на съдове и къпане - може само с филтрите на шопа,
добре е да има и омекотител, ако водата е твърда, заради котления камък в
пералнята и бойлера. За поливане - без филтрите.
dxb
пон юли 08, 2019 2:57 pmшоп написа:
пон юли 08, 2019 8:22 amdxb написа:
Трябва ми нещо евтино и ефективно. :-D
Трудна работа.

Три последователни филтъра за грубо, средно и финно почистване като за начало.
Ако искате повече отивате на УВ лампа, обратна осмоза и т.н., но едва ли ще е нужно за битови цели.
За скъпо имах предвид големите пречиствателни станции. Ще сложа филтър преди бидона. Дано има ефект. Иначе за едри боклуци имам мрежа. Явно трява педриодично да чистя бидона от утайката. Препаратите за басейни са много силна концентрация за мен.
preslav - майстор
чет юли 11, 2019 8:03 amdxb написа:
пон юли 08, 2019 2:57 pmшоп написа:
пон юли 08, 2019 8:22 amdxb написа:
Трябва ми нещо евтино и ефективно. :-D
Трудна работа.

Три последователни филтъра за грубо, средно и финно почистване като за начало.
Ако искате повече отивате на УВ лампа, обратна осмоза и т.н., но едва ли ще е нужно за битови цели.
За скъпо имах предвид големите пречиствателни станции. Ще сложа филтър преди бидона. Дано има ефект. Иначе за едри боклуци имам мрежа. Явно трява педриодично да чистя бидона от утайката. Препаратите за басейни са много силна концентрация за мен.
Ако водата не се ползва за пиене и готвене, филтрите са напълно достатъчни - аз слагам в бидона и нещо сребърно, пара, накит.
Ако искаш да готвиш и пиеш такава вода ще ти трябва обратна осмоза - има достатъчно евтини варианти, но трябва налягане, половината вода отива в канала, самите мебрани са консуматив и с времето се оказва, че е по-евтино да си купуваш бутилирана вода.
nikolson - майстор
Живата вода винаги ще зеленясва, ако не я пречистиш по подходящ начин.
hidrazin - майстор
Пробвано. Тази "сребърна" вода си зеленяса не по-лошо от обикновената.
:partyman:
miroki - майстор
Да не би да ти трябва нещо такова?
viewtopic.php?f=21&t=17809
preslav - майстор
вт юли 16, 2019 11:54 amhidrazin написа:
Пробвано. Тази "сребърна" вода си зеленяса не по-лошо от обикновената.
:partyman:
Не съм казвал, че среброто помага срещу зеленясване, по-скоро е бактерицид, но това е само прочетено, а не проверявано в микробиологична лаборатория. Между другото осмозната вода също зеленясва, но много по-бавно, виж, зеленясала водка не съм виждал, но това е друга тема.
lov - майстор
А аз да попитам.
- След като имате извор що не се хванете и да го каптирате както си му е реда? Направети си водопровод и си го ползвайте. На няколко места във вилни зони знам така направени каптажи. Събират се хората купуват си материалите една две ударни бригади и те това е начина. Ще остане да се ползва и за поколенията след вас.

Тема "пречистване на вода на вилата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: