От мобилни телефони до цифрови камери
moimoimoi - майстор
мой клиент има една машина която е разглобена и не е ясно дали няма липсващи части
по конкретно има три серво мотора на 180 волта dc. кабелите на трите мотора влизат в една кутия с три потенциометъра, а вътре има по един тиристор ку202к за всеки мотор ,малко резистори и транзистори
та въпроса ми е дали преди тази кутия трябва да има трансформатор с изправител или е възможно кутията да се захранва директно с 220 волта ac
plamen6703 - майстор
Трябва да се подаде DC захранване за електромоторите. :partyman:
moimoimoi - майстор
това ми е ясно,интерисува ме само с тиристор дали ще стане или трябва трансформатор и изправител защото ги няма в момента
това би трябвало да е нещо подобно https://vikiwat.com/product/17217/kontr ... 80vdc.html
и като гледам трябва DC захранване, A при мен го няма,някой си го е познал най-вероятно
Последна промяна от moimoimoi на вт юли 16, 2019 9:19 pm, променено общо 1 път.
plamen6703 - майстор
Без изправител няма да стане.
moimoimoi - майстор
а дали ще е погрешно ако ползвам само един диод за еднополупериодно изправяне на напрежението и правото напрежение ще е около 115 волта
iliya_i - майстор
Бъркаш, че ще е 115 V.. То ако е еднопулупериодно, може да го прави и тиристора, при това да се регулира от управлението. Но без конкретната схема само се гадае.
moimoimoi - майстор
утре ще снимам това с което разполагам
hidrazin - майстор
Ясно стана само че нищо не е ясно.
Ако захраниш с изправител къв чеп ще правят тия тиристори???
Веднъж отпушени и да им спреш управлението па ще си останат отпушени.
За да го спреш трябва да ми спреш захранването или поне да го намалиш много.
Разбира се пореди години използваха схеми за "форсирано" изключване с кондензатор ама си е шиб...ано.
По-скоро си мисля че захранват моторите с постоянно пулсиращо напрежение - само единия полупериод на мрежовото.
Ама то и самия тиристор си пропуска само единия полупериод де.
Дай да видим какво имаш и какви са моделите на сервомоторите.
:partyman:
P.S. Като прочетох КУ202К и се замислих дали не е някоя машина на хан Крум??? :? :-D
DMN - майстор
hidrazin написа:
Ако захраниш с изправител къв чеп ще правят тия тиристори???
Веднъж отпушени и да им спреш управлението па ще си останат отпушени.
Да ама след изправителя, ако имаме ето такова не филтрирано напрежение, няма ли да се запушва тиристора в края на всеки период? U2 долу на снимката. Имам едно зарядно за акумулатор с регулиране на зарядния ток, токът се регулира от тиристор след изправител с грец.

Прикачен файл:
5739897-568x947.jpg
5739897-568x947.jpg (6.08 KиБ) Видяна 1373 пъти
kozl - майстор
Ако се захранват с пулсиращо напрежение тиристорите няма ли да се запушват от индуцираното напрежение от ел.двигателя :?

Тема "Запитване за управление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: