Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
gnt69 - майстор
пон юли 22, 2019 6:52 ampreslav написа:
ама не знам защо още от първия ден джибрата се точи като лига, иначе си мирише приятно, пени се, ври си както му е положено. Питах двама души, и двамата твърдят, че било от захарта, ама ми се иска да чуя и други мнения, че джибрата мога и да я изхвърля, ама не мога да си позволя същото с виното, а ей го де Септември.
Сигурно е от захарта. Аз в къщи ползвам само и единствено Сладея. Преди няколко години отивам в метро за захар и там наредени 5 вида. На никоя ни пише кой е производителя, какво съдържа само на Сладеята си пише какво съдържание има и кой е производителя. На другите пише произведено в Б-я или произведено в Хърватска.
Жена ми прави карамел понякога, само със Сладея става, с друга не се получава. А и може да си внушавам ама от тази захар излизат с 20 % по високи добиви на ракия.
Така че не икономисвайте по 5 стотинки на кило неизвестна захар на която пише общи приказки за произход и съдържание на калории. :partyman:
Може и да е от захарта, чувал съм го това, но не ми се е случвало.
Захира съм ползвал най много.
Тая година смесено Захира с ЦБА- няма проблем и някаква Кристална на промоция от Кауфланд, с изписан дистрибутор само- също няма ядове. Всъщност, нямаше до преди четири дни. Назначил съм по една дрожда, на бидон, за главна и да си пръцкат на воля.
Проблеми със суха шапка също не съм имал, нищо че не бъркам редовно. При ферментация се отделя топлина, от там конденз и туйто.
Довечера ще пиша, ако имам да допълня.
Tиквички съм дял повече и замразявам по две, нарязани на кръгчета.
gnt69 - майстор
пон юли 22, 2019 9:45 amТрифон П.Трифонов написа:
Захира съм ползвал най много.
Тая година смесено Захира с ЦБА- няма проблем и някаква Кристална на промоция от Кауфланд,
Махай ги тия, срам ги е да напишат къде е произведена, колко калории има и какво съдържа захарта.
Купувай само от такива които не ги е срам да си напишат къде е произведена ама с завод не само страна на произход.
Направи си експеримент, при следващото залагане на материал инвестирай по 5-10 стинки повече на килограм захар и направи с Сладея, ще останеш впечатлен от резултата който ще е 20% повече ракия за 2 лева. :partyman:
atanasov2004 - специалист
Привет :) Колеги когато купувате захар гледайте колко калории е написано на пакета - това е важно, под 380-400 калории не купувайте захар за ракия.
Няма да получите желания резултат. Ползвам по принцип - Захирата от Кауфланд, когато е на промоция....винаги си дава каквото трябва.
gnt69 - майстор
пон юли 22, 2019 11:13 amatanasov2004 написа:
Привет :) Колеги когато купувате захар гледайте колко калории е написано на пакета - това е важно, под 380-400 калории не купувайте захар за ракия.
Няма да получите желания резултат. Ползвам по принцип - Захирата от Кауфланд, когато е на промоция....винаги си дава каквото трябва.
А на захирата пише ли колко калории е и кой е производител. Питам щото нищо не пише на пакетите.
iivanov - майстор
Захира е само бранд . Лично аз съм засичал хърватска , унгарска и австрийска захар . На пакета пише .
miroki - майстор
Аз нямам оплаквания нито от Захира, нито от Сладея. Или която и да е.
То и Сладеята никой не знае къде се прави. Внася се с кораби тук във Варна.
После се пакетира в Горна Оряховица.
gnt69 - майстор
пон юли 22, 2019 11:36 amiivanov написа:
Захира е само бранд . Лично аз съм засичал хърватска , унгарска и австрийска захар . На пакета пише .
Пише ли фирма производител или само страна на произход.
gnt69 - майстор
miroki написа:
Аз нямам оплаквания нито от Захира, нито от Сладея. Или която и да е.
То и Сладеята никой не знае къде се прави. Внася се с кораби тук във Варна.
После се пакетира в Горна Оряховица.
Понеже в Горна оряховица няма море и пристанище я разтоварват във Варна. Аз знам че внасят нерафинирана и в Горна рафинират.
Нямам никакъв интерес да съм им адвокат ама мразя да ме цакат. Сладея може и да лънготят че рафинират в Горна ама не ги е срам да напишат името на завода.
preslav - майстор
В същност имах такъв "проблем" само с един бидон миналата година - беше последния, който заложихме и май докупувах каквато захар ми падна, но все още не искам да твърдя, че причината е в захарта. В случая става въпрос за желиране на джибрата 1 ден след като е сложен материал, захар и вода - няма как да е неправилна ферментация защото практически тя все още не беше тръгнала, няма как да е от плодовете защото не е слагано нищо гнило, маносано, гъбясало и т.н. Интересното е, че в единия бидон желето е по-гъсто, а пропорциите вода, плод и захар са едни и същи, плодовете само са събирани с 2-3 дена разлика, водата е същата, захарта е същата (промоционална на 99 ст. от Кауфланд) за произход се сочат захарните заводи в Г. Оряховица (по-късно разбрах, че там само се пакетира).
Вчера си направих експеримент и разтворих само захар във вода - желе не се получи, днес ще имам резултат дали след добавянето на плодовете се е получило желе. Не е гаранция, но от няколко години приготвям джибрата по едни и същи пропорции, по една и съща технология.

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: