Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
yasoo - специалист
Здравейте,
бърз въпрос само :) Имам монтирани вече 7 лунички които са на 220V. Свързани са с кабел ШВПЛ 2Х0,75

Проблемът е следния... Сложени са лунички 50W от най-обикновенните, които адски много греят. Вчера за втори път даде на късо и се стопи кабела покрай фасунката. Страх ме е да не стане по-голяма беля, защото кабелите минават покрай гредите на покрива (в мансарда съм).

Та въпросът ми е, този кабел 2х0.75 ли не им е достатъчен или може да е друг проблемът.
Благодаря предварително!
preslav - майстор
вт юли 23, 2019 11:31 amyasoo написа:
Здравейте,
бърз въпрос само :) Имам монтирани вече 7 лунички които са на 220V. Свързани са с кабел ШВПЛ 2Х0,75

Проблемът е следния... Сложени са лунички 50W от най-обикновенните, които адски много греят. Вчера за втори път даде на късо и се стопи кабела покрай фасунката. Страх ме е да не стане по-голяма беля, защото кабелите минават покрай гредите на покрива (в мансарда съм).

Та въпросът ми е, този кабел 2х0.75 ли не им е достатъчен или може да е друг проблемът.
Благодаря предварително!
Проблемът ти е комплексен, но най-вече се дължи на лоша връзка (според мен).
шоп - майстор
Ако кабела е меден, а не помеднен китайски нямаш никакви проблеми.

В една руска таблица дават, че такъв кабел издържа 3700 вата макс положен открито.
Така, че имаш десетократен запас. Рабира се данните са максимални и не работни. Важна е и дължината на кабела и околната температура.

Проблема според мен е в луничките. Наистина греят. Замени ги на лед такива с мошност 5-7,5 вата за да не стане пожар.

Все пак това е съвет от човек, който не се смята спец в ел. техниката. Учил съм я само 4 год, но лично аз така бих постъпил ако ситуацията бе при мен.

Нека спецовете да кажат и на мен ми е интересно.
Успехи!
Последна промяна от шоп на вт юли 23, 2019 1:19 pm, променено общо 1 път.
yasoo - специалист
Благодаря много!
И аз си мисля, че понеже крушките адски много греят и явно са били опряни до кабела са го стопили. Ще сложа едни ЛЕД 5-7 ватови и да се надяваме, че повече няма да имам проблем.
valentino76bs - майстор
Купи първо една бройка ,включи я да видиш как ще се държи.Погледни я през камерата на телефона да не трепти.Досега каквото съм купил и съм го захранил с ~AC напр.(12 или 230v) все трепти ...за мен е адски дразнещо за окото!
kozl - майстор
вт юли 23, 2019 12:14 pmyasoo написа:
Благодаря много!
И аз си мисля, че понеже крушките адски много греят и явно са били опряни до кабела са го стопили. Ще сложа едни ЛЕД 5-7 ватови и да се надяваме, че повече няма да имам проблем.
Тва щото 50W халогенни крушки си греят и за това се продават фасунги със силиконов кабел към тях, така че да не се опича от Т.
Но в ерата на LED, по добре смени крушките със светодиодни.
И за повече сигурност АП 2А преди захранването на крушките.
hidrazin - майстор
ср юли 24, 2019 7:50 amkozl написа:
И за повече сигурност АП 2А преди захранването на крушките.
Що???
:partyman:
nikolov333 - майстор
..а най-добре ино "противопожарно" ДТЗ 100мА :-D
hidrazin - майстор
ср юли 24, 2019 10:12 amnikolov333 написа:
..а най-добре ино "противопожарно" ДТЗ 100мА :-D
Да, и сървър обработващ данните от сензори за температура, влажност, налягане, фазите на луната, котировките на борсата...
ДТЗ 100mA не е противопожарно.
В една домашна инсталация предпазители по-малки от 6А нямат работа.
:partyman:
шоп - майстор
ср юли 24, 2019 2:28 pmhidrazin написа:

В една домашна инсталация предпазители по-малки от 6А нямат работа.
:partyman:
Моля обяснете, защо?

Тема "Проблем с лунички на 220V" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: