Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, бойлер на около 4 месеца, от по-скъпите модели на Елдом. Закачен е за болтове за стената, като планката се подпъхва нагоре и така се захваща... по принцип си е направен така, да е плосък, да ляга върху стената... Преди известно време започнах да чувам жужене от бойлерното табло, когато бойлерът се пускаше, таблото се нагряваше. На няколко пъти съседния бушон на този, към който е бойлера, се изключваше, но самият бушон на бойлера - не. Преди 10-тина дни обаче се появи жужене от вътре, което не можахме да идентифицираме. Уж е вързан нормално от електронетхник и долу по електрическата част не се вижда нещо да е неправилно. Чак днес го видях да искри горе при болта, където е захванат (вижте снимките), и като го пипнах - нагрято до краен предел. Някаква идея какво се случва? Досега не е имало проблеми от такова естество с бойлерите, но и те се закачваха по друг начин...

http://prikachi.com/images.php?images/333/9623333P.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/334/9623334W.jpg
DMN - майстор
Колко захранващи проводника влизат в бойлера - два или три?
divne55 написа:
На няколко пъти съседния бушон на този, към който е бойлера, се изключваше, но самият бушон на бойлера - не.
Колко ампера е съседния бушон(и какви консуматори има към него), и колко ампера е този на бойлера?
divne55 написа:
Чак днес го видях да искри горе при болта, където е захванат (вижте снимките), и като го пипнах - нагрято до краен предел.
Това когато бойлера работи или не?
:partyman:
ben84 - специалист
Може би бойлера е занулен и ви се губи нулата някъде.
Може и да не е нито занулен, нито заземен. А нагревателя да е пробил към корпус и да затваря веригата през шпилките в стената.
Опасно става. Къпете се задължително при изключен бойлер!
Викнете електротехник

ПП. DMN ме подсети за трети вариант.
Бойлера вместо занулен, да е зафазен.
:partyman:
съб авг 03, 2019 10:45 pmDMN написа:
Колко захранващи проводника влизат в бойлера - два или три?
divne55 написа:
На няколко пъти съседния бушон на този, към който е бойлера, се изключваше, но самият бушон на бойлера - не.
Колко ампера е съседния бушон(и какви консуматори има към него), и колко ампера е този на бойлера?
divne55 написа:
Чак днес го видях да искри горе при болта, където е захванат (вижте снимките), и като го пипнах - нагрято до краен предел.
Това когато бойлера работи или не?
:partyman:
двупроводна е инсталацията, ако за това питате
бушона на бойлера пише 25А, а този до него 10А, на втория има само две лампи
да, когато бойлера работи започва да жужи и сега го видях за пръв път, че искри...
спрял съм го и изобщо няма да го включваме. все пак утре може да го отворя и да пусна една снимка, но мисля, че е си е занулен
електротехник извиках още в сряда, но нещо са много заети :?
DMN - майстор
Ами трябва да се проверят връзките на нулата в бойлера на първо време.
:partyman:
ben84 - специалист
Ако бойлера е занулен както трябва, значи някъде от таблото до него има лоша връзка с нулата.
Вариант е, да не е занулен и нагревателя му да е "гръмнал".

Надявам се, осъзнаваш, че това са само предположения :partyman:
lov - майстор
Възможно е да няма цялостна нула на жилището. Подобни случаи са дъвкани много във форума. Това че ефекта става видим само когато се включва бойлера не е гаранция че се губи нулата от бойлера до главното табло.
preslav - майстор
И аз да се включа с един въпрос - когато 10А бушон е свален и бойлерът е включен, пак ли има жужене?
Предположението ми е, че ключът на таблото на бойлера прекъсва и Фаза и Нула, а една от шпилките в стената контактува с фазата през 10А бушон - във всички случаи крайно опасно положение и не е за направи си сам.
ee
Последна промяна от hrisicb на нед авг 04, 2019 6:12 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Е, да беше написал от кой край на България си. Сигурен съм,че някой колега от форума ,разбиращ от тези работи,ще дойде да го погледне. А така е само чесане на клавиатурата!! :)

Тема "Бойлер - жужи и искри при планката" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: