• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
muhala - майстор
Аз съм с тец и от няколко дни и с бойлер. Не сложих кран на топлата вода. Само на студената има кран. В момента крана на бойлера е затворен, но е под налягане от към топлата страна. Мисля, че няма проблеми.
kozl - майстор
пет авг 02, 2019 6:54 pmFunkFreaker написа:
Здравейте имам едно аматьорско питане, тъй като не разбирам много от бойлери. Забелязах, че имам спирателен кран на изхода за топла вода на бойлера. Питането ми е каква функция изпълнява този кран и трябва ли изобщо някога да се затваря при положение, че нямам прокаран ТЕЦ в сградата и реално топлата ми вода идва само и изцяло от бойлер.
Нямам ТЕЦ не съдържа информация как е изпълнена инсталацията и дали е предвидена за ТЕЦ с щранг за топла вода или щранга е само за с тръба за студена вода.
Както и да е щом не се ползва централна топла вода и няма връзка към общи тръби за топла вода този кран е ненужен. В случая като на снимката крана е заместил вразката към стенното коляно.
kozl - майстор
пон авг 05, 2019 12:52 ammuhala написа:
Аз съм с тец и от няколко дни и с бойлер. Не сложих кран на топлата вода. Само на студената има кран. В момента крана на бойлера е затворен, но е под налягане от към топлата страна. Мисля, че няма проблеми.
И аз съм с тец и с 2 крана към бойлера. Откакто спряха профилактиката на ТЕЦ-овете бойлера почити не се ползва и така вече е надмина трайност 15 г. Крана за гореща вода го ползвам, за да оставя бойлера пълен, но не под налягане в балона. Така е в стенбай режим :roll:
chapara - майстор
И аз съм на ТЕЦ. Преди известно време по незнайни причини се беше прецакало кранчето на студената вода в едно с възвретният клапан и тецовата вода прехвърляла през бойлера. Усетих го, малко късно де - голяма сметка за топла вода. Та такива ми ти работи :-D :? И то защото не съм затворил уж ненужното според някои кранче. Оправих всичко и сега и двата крана са си затворени, а балона си е пълен с вода :wink:
kozl - майстор
пон авг 05, 2019 12:50 pmchapara написа:
И аз съм на ТЕЦ. Преди известно време по незнайни причини се беше прецакало кранчето на студената вода в едно с възвретният клапан и тецовата вода прехвърляла през бойлера. Усетих го, малко късно де - голяма сметка за топла вода. Та такива ми ти работи :-D :? И то защото не съм затворил уж ненужното според някои кранче. Оправих всичко и сега и двата крана са си затворени, а балона си е пълен с вода :wink:
A при нас доста такива случаи, но обичайно студената вода се вре в тръбите на топлата и водомера на топлата се врътка наобратно, а комшиите се къпят с охладена топла вода. Файдата е за тоя с бойлера, щото подгряването за топла вода е по 10 лв, а студената вода е по 3 лв, та като преточи водомерите, на студената трупа по 3 лв за кубик, а на топлата приспада по 10 лв за кубик и 7 лева са далавера :shock:
И собствениците с такива бойлери при ТЕЦ са за :axe:
muhala - майстор
пон авг 05, 2019 4:53 pmkozl написа:
пон авг 05, 2019 12:50 pmchapara написа:
И аз съм на ТЕЦ. Преди известно време по незнайни причини се беше прецакало кранчето на студената вода в едно с възвретният клапан и тецовата вода прехвърляла през бойлера. Усетих го, малко късно де - голяма сметка за топла вода. Та такива ми ти работи :-D :? И то защото не съм затворил уж ненужното според някои кранче. Оправих всичко и сега и двата крана са си затворени, а балона си е пълен с вода :wink:
A при нас доста такива случаи, но обичайно студената вода се вре в тръбите на топлата и водомера на топлата се врътка наобратно, а комшиите се къпят с охладена топла вода. Файдата е за тоя с бойлера, щото подгряването за топла вода е по 10 лв, а студената вода е по 3 лв, та като преточи водомерите, на студената трупа по 3 лв за кубик, а на топлата приспада по 10 лв за кубик и 7 лева са далавера :shock:
И собствениците с такива бойлери при ТЕЦ са за :axe:
И аз така си мислех, но сега като прочетох това и не смятам вече така. Студения водомер ще върти на увеличаване на показанията, а топлия на обратно. Сумарно си на 0 за вода. За подгрев печелиш. Духат го комшиите
kozl - майстор
Аве тука следя показанията на водомерите на цялата сграда, през тримесечие, но не се справям с всичките водомери. Някои ги няма и не мога да отчета, други не ме пускат и се отчитат по интернет и така аз пълен баланс не мога да съставя на сградата, а от дружеството отказват да подават данни за разпределената вода по вътрешни обекти в сградата под предлога за защита на личните данни.
Все пак един от тия с бойлерите не се усетил цяла година и от Бруната на годишния отчет го гепиха с топлата вода и му праснаха двойна база, та изрева като сметка си видя.
:supz: на Бруната. Ама тия от "Софийска лайна" са големи вода. Не мога ги разбера кво дробат, ама винаги добавят нещо си в порадъка на 10% по общ водомер и си разпределят суми по вътрешни обекти + изравняване по общ водомер на принципа на "товарното магаре" и така не им дреме кой от водата гепи, кой кво преточва и кво се получава с комшулъка.

И понеже темата е за СК. На комшии ги засякох, че топлия водомер връща кубици. Те съответно твърдяха, че е грешка в отчета, но при посещение индикатора на топлия водомер въртеше на обратно и съответно собственика се убеди, че нещо не е в ред. На бойлера имаше само 1 СК откъм студената вода и той беше затворен. И все пак водомера се въртеше наобратно :shock:
Може би СК се е повредил, но проблема реших с нова обратна клапа след водомера за топла вода. А колко време ще изкара тая ОК :?
jekasus - майстор
kozl написа:
А колко време ще изкара тая ОК
Самата клапа метална или пластмасова?
  • 1
  • 2

Тема "Спирателен кран на топла вода на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: