Най - вълнуващия въпрос зимно време.
animi2006 - специалист
Здравейте! Търся мнения за печка на дърва с фурна. Спряла съм се на Прити fm. Проблемът е, че до сега имах една голяма готварска печка на дърва, която обаче много бавно затопля и всъщност не отоплява добре. В мазето имам малка, на Прити, без фурна, която за половин час затопля стаята перфектно, така че мога да направя разлика между двете.
Трябва ми за отопление на 1 стая, 3х4 горе-долу, стаята е кирпич, прозорците ПВЦ. Чудя се, някой дали е ползвал въпросният модел на Прити? Да не ми създава и тя същите проблеми?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ако просто сложиш лира (или както-там-се-нарича) на кюнеца?
4799inpl64 - специалист
Бива,ама без лира,затлачва се бьрзо.
animi2006 - специалист
вт авг 06, 2019 9:55 am4799inpl64 написа:
Бива,ама без лира,затлачва се бьрзо.
В какъв смисъл се затлачва бързо? И всъщност тези без фурна по-добри ли са?
Иска да каже, че лирата се затлачва бързо със сажди.
Това, всъщност, зависи как се експлоатира печката.
Ако мощността на печката е голяма, спрямо помещението, печката се "души", щото иначе в стаята не се диша от жега. При такова горене и от неизсъхнали дърва се трупат сажди. Имаме лира, която няма нужда от почистване.
Дои и да се налага, няма да е по често от веднъж на месец.
jabata - специалист
Много зависи какво гори човек. Аз няколко месеца топлих с една Сиганска Любофф..към която бях закачил лира..Е топло на корем, всичко беше перфектно...Но понеже зимата нямаше от къде да взема сухи дърва.... я карах със сух чам...пелети и еко брикети. Да правилно...в обикновена печка горях и пелети.... е като махнах кюнеца и лирата, мога да кажа че бяха чисти....леко черни.. Виждал съм обаче печка, през която са прокарвани мокри дърва, и там точно след един месец работа всичко е пълно със сажди....
Така че си зависи, какво слага човек в печката, и колко жега и се дава. ако и се дава жега саждите не се трупат, те просто изгарят :) Ако я стискаш за гърлото, и я караш с мокри дърва, саждите се трупат, и след време изгарят, но тогава вече става страшно....
animi2006 - специалист
вт авг 06, 2019 12:30 pmjabata написа:
Много зависи какво гори човек. Аз няколко месеца топлих с една Сиганска Любофф..към която бях закачил лира..Е топло на корем, всичко беше перфектно...Но понеже зимата нямаше от къде да взема сухи дърва.... я карах със сух чам...пелети и еко брикети. Да правилно...в обикновена печка горях и пелети.... е като махнах кюнеца и лирата, мога да кажа че бяха чисти....леко черни.. Виждал съм обаче печка, през която са прокарвани мокри дърва, и там точно след един месец работа всичко е пълно със сажди....
Така че си зависи, какво слага човек в печката, и колко жега и се дава. ако и се дава жега саждите не се трупат, те просто изгарят :) Ако я стискаш за гърлото, и я караш с мокри дърва, саждите се трупат, и след време изгарят, но тогава вече става страшно....
Аз още повече се обърках... За дървата разбрах - да са сухи, но дали моделът Прити fm става за 1 стая, е това не разбрах.
ky-kyy - майстор
вт авг 06, 2019 5:22 pmanimi2006 написа:


Аз още повече се обърках... За дървата разбрах - да са сухи, но дали моделът Прити fm става за 1 стая, е това не разбрах.
Защо да не става за стая :-D Ако запалиш дървата, даже и ще я отоплява :lol:
Чираче - майстор
Аз гледам да поддържам като количества 5 т пелети и около 6-7 кубика дърва дъб. Зареждам винаги през лятото, и остават. Основно отоплението ми е на пелети, като горелката се управлява от стаен термостат в най-студеното място. Радиаторите ми са с термовентили. Само жена ми си прави кефа да пали камината. :lol: Горя дървата от предното лято, добре изкъхнали. И пукат, пукат, пукат, като за последно. И топлят. Комина за камината ми е Ф200и с дължина около 6 м, и вече 5-6 г не съм го чистил. Даже не съм го и поглеждал, защото има голяма тяга. Имам и клапа след камината, защото тягата ще изкара дървата на покрива. :?

Тема "Печка на дърва с фурна. Мнение за Прити fm" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: