Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
За чертежа ли имаш предвид? Размерите там са за конкретен случай, аз просто го показвам като вариант, но не знам дали е удачен, и ако е, какви биха били размерите на стъпката в този случай. На снимката е 70смх70см, ама арматурата ми се вижда доста сериозна.
Руди - майстор
Прикачен файл:
arp.jpg
arp.jpg (34.08 KиБ) Видяна 2086 пъти
nautilus33 - майстор
Благодаря, Руди!
Общо взето ми стана ясно от чертежа къде какво, значи за напречната греда, която ще носи покривчето над портата, отдолу 3 пръчки Ф12, а от горе 2, нали така? С бигли Ф6 15х7.
Само не ми е ясно какво значи 5х60, след броя на биглите, както и 5х75, след броя на биглите за колоните.
iliya_i - майстор
Ами ф-то не е 6, а 6.5 (шест цяло и пет десети). Биглата се свива от пръчка с дължина 60 см.
nautilus33 - майстор
Разбирам, т.е. 15х15 биглата е от Ф6,5, което парче е с дължина 75см.
Сега вече всичко ми е ясно.
И понеже след това ще изливам и основа за дувар, да попитам направо тук- мисля частта под кота нула да е 35см, а над кота нула 25(тъй като двора е с около 20см над нивото на тротоара. Та, арматура 2х3N12 с бигли 15х55 достатъчно ли е като армировка или е слабо. Дуварът ще е от бетонни блокчета с височина 2м.
Руди - майстор
Ако на 35 см дълбочина намериш здрава почва е добре.
Иначе арматурата няма да помогне.
Шопът препоръчва най-малко 80 см, аз за огради допускам
и 60 см, по-малко от това ми се струва рисково,
както и широчина на основата по-малка от 40 см.
шоп - майстор
Аз предложих 80 см да е изкопано само за двете колони за портата за да няма зимата върпоси, защо не ми се затваря вратата. То такова беше и питането-само за колони за порта.

Сега обаче въпросите се увеличиха и питането е за дувар висок 2м от бетонни тухли.

Колко ще са широки тухлите и през колко метра ще са колоните на дувара?

Може да се мине на вариант само където са колоните копаенето да е 80 см, а под рандбалките да е 60 см. Вкъщи така съм копал и отгоре е 2 м нормално зидана и измазана двустранно четворка, три порти ( една 4м, една 3,5м и една 1,1м)
nautilus33 - майстор
Тухлите са широки 15см, а основата мисля да е 20см широка. Ако я пусна цялата на 80см дълбочина и 20см над кота нула, трябва ли да правя стъпки под колоните? И при такава дълбочина арматурата до долу ли слиза, т.е. биглите 15х95 ли трябва да са, че някъде май четох, че ископа се пълни с бетон до някъде и като стегна малко се слага арматурата.

Руди, забравих да питам- на чертежа за портата ранбалка трябва ли да има или не е необходима заради стъпките?
Руди - майстор
чет авг 08, 2019 7:39 amnautilus33 написа:
... ранбалка трябва ли да има или не е необходима заради стъпките?
Според мен не е необходимо, въпреки че ако има е по-добре. Така ще се
ограничи терена вътре, който може да е с някаква настилка, от терена вън.
Руди - майстор
чет авг 08, 2019 7:39 amnautilus33 написа:
Тухлите са широки 15см, а основата мисля да е 20см широка. Ако я пусна цялата на 80см дълбочина ...
Смятам, че траншеен изкоп 20 см широк и 80 см дълбок е интересно предизвикателство,
трябва някаква специална машина за това.

Тема "Изливане и армиране на колони за порта?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: