• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 17
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
josifn - напреднал
preslav, нямал съм за цел да се заяждам с някого за изборът му на станция, нито пък съм искал постовете ми да заприличат на романи. Имаш конкретни въпроси - ОК, ще се опитам да ти отговоря.

Тъй като при всички положения ще правя пречиствателна станция, реших да се образовам по темата. От около половин година, почти денонощтно чета научна литература, включително резултати от лабораторни експерименти, пилотни изпълнения и full-scale работещи пречиствателни станции. Има много информация в научно-изследователски групи и портали, както и базови литератури от по 2000 страници, като Wastewater Engineering - Treatment and reuse - на METCALF & EDDY (4-то 5-то издание) , изследванията на откривателя на MBBR системите - Odegaard, многобройната литература на Water Environment Federation и American Society of Civil Engineers, също книги като Advanced Biological Treatment Processes Volume-9, Handbook of Biological Wastewater Treatment и т.н., няма да ми стигне времето и мястото - имам над 250 книги и документа. Ако някой иска може да му ги споделя.

Съжалявам за термините, но някои неща просто не знам как мога да ги кажа по по-прост начин и без термини.

Никъде не съм казал, че нитрати и нитрити са едно и също нещо, точно затова ги споменавам и двете, в контекста на (последователното)преобразуване на амониевия азот в тези две съединения. И двете са вредни, затова има и строги изисквания за наличието им в пречистената вода. Нитратите са едни от основните замърсители. И ДА, нитритите са по-токсични, но техния процент като цяло е много по-малък.

40те процента не са на око, а са в тези граници при 10 градуса надолу, но ако си забелязал, ги споменах за процеса на нитрификация, който е много чувствителен към температурата. Другите процеси са пак чувствителни, но много по-малко.

Относно BIO CLEANER, на страницата им в БГ и в брошурите има казват, че те нямат НИКАКВА УТАЙКА ЗА ИЗПОМПВАНЕ. От техните документи, обаче, се вижда че близо 8% от общия въглерод (органичен и неорганичен) и около 4% от твърдите вещества не се пречистват. Колко точно количество и за колко време ще се събере, естествено че зависи от начина на ползване - брой хора, честота, какво изхвърляш в канала и т.н. И това при ОПТИМАЛНИ условия. Ако въпросните суспендирани твърди вещества се изхвърлят през изхода - да, тогава няма да ти се налага да ги изпомпваш. В крайна сметка е важно и какво ще се прави с изходящата вода.
Малката подробност при тях, е, че нямат данни за пречистване на азот, просто защото не го премахват, станцията не е проектирана за това. Иначе съм съгласен, че резултатите за пречистване на органична материя са добри, даже много добри. Аз също се бях засилил към тях преди.

За мембранните технологии споменах само, че имат най-висока степен на пречистване, не съм говорил за остатъците.

Надявам се, че успях да ти отговоря на въпросите. Опитвам се да съм полезен на колегите във форума, а не да доказвам нещо на някого. Който не вярва на нещо - има литература, може да провери сам. Там е описана теорията, на която са изградени и БиоКлийнър и другите пречиствателни съоръжения.
Относно изпълнението, със сигурност ще има такова и ще пусна необходимите лабораторни тестове (просто има други обстоятелства, които ме забавиха).
Ако се получи ефективно и най-вече евтино съоръжения, нямам никакво намерение да печеля от него. Надявам се повече хора да имат възможността да си пречистват водата, вместо да тровят всички и всичко.

Съжалявам за дългия (и според мен безсмислен) пост. Ако има конкретни въпроси, на които мога да отговоря ще се включа.

MuTeB_, медията е най-важна за нитрификацията, там организмите са по-чувствителни. При втория вариант, спокойно можеш да махнеш 3-тия съд, освен ако целта му не е общия обем на №2 и №3 да е по-малък, но не мисля че това е идеята. Вариант 3 звучи като идеалната станция, ако имаш рециркулация от №3 към №1. Само не знам как мислиш да разбъркваш без да аерираш? Във всяка схема последния съд е просто за утаяване, един вид физическа филтрация, а не биологично пречистване. Важно е ако ще се ползва водата за нещо смислено или за да не запуши попивното поле. Вариантите на схеми и системи са толкова много, че човек лесно може да се изгуби - аеробни, анаеробни, пясъчни филтри, активна утайка, пречиствателни езера, пречистване чрез растения и какво ли още не. Ето схеми при MBBR (т.е. с плаваща медия) реактор:




Изображение
preslav - майстор
ср авг 07, 2019 6:01 pmjosifn написа:
preslav, нямал съм за цел да се заяждам с някого за изборът му на станция, нито пък съм искал постовете ми да заприличат на романи. Имаш конкретни въпроси - ОК, ще се опитам да ти отговоря.

Тъй като при всички положения ще правя пречиствателна станция, реших да се образовам по темата. От около половин година, почти денонощтно чета научна литература, включително резултати от лабораторни експерименти, пилотни изпълнения и full-scale работещи пречиствателни станции. Има много информация в научно-изследователски групи и портали, както и базови литератури от по 2000 страници, като Wastewater Engineering - Treatment and reuse - на METCALF & EDDY (4-то 5-то издание) , изследванията на откривателя на MBBR системите - Odegaard, многобройната литература на Water Environment Federation и American Society of Civil Engineers, също книги като Advanced Biological Treatment Processes Volume-9, Handbook of Biological Wastewater Treatment и т.н., няма да ми стигне времето и мястото - имам над 250 книги и документа. Ако някой иска може да му ги споделя.

Съжалявам за термините, но някои неща просто не знам как мога да ги кажа по по-прост начин и без термини.

Никъде не съм казал, че нитрати и нитрити са едно и също нещо, точно затова ги споменавам и двете, в контекста на (последователното)преобразуване на амониевия азот в тези две съединения. И двете са вредни, затова има и строги изисквания за наличието им в пречистената вода. Нитратите са едни от основните замърсители. И ДА, нитритите са по-токсични, но техния процент като цяло е много по-малък.

40те процента не са на око, а са в тези граници при 10 градуса надолу, но ако си забелязал, ги споменах за процеса на нитрификация, който е много чувствителен към температурата. Другите процеси са пак чувствителни, но много по-малко.

Относно BIO CLEANER, на страницата им в БГ и в брошурите има казват, че те нямат НИКАКВА УТАЙКА ЗА ИЗПОМПВАНЕ. От техните документи, обаче, се вижда че близо 8% от общия въглерод (органичен и неорганичен) и около 4% от твърдите вещества не се пречистват. Колко точно количество и за колко време ще се събере, естествено че зависи от начина на ползване - брой хора, честота, какво изхвърляш в канала и т.н. И това при ОПТИМАЛНИ условия. Ако въпросните суспендирани твърди вещества се изхвърлят през изхода - да, тогава няма да ти се налага да ги изпомпваш. В крайна сметка е важно и какво ще се прави с изходящата вода.
Малката подробност при тях, е, че нямат данни за пречистване на азот, просто защото не го премахват, станцията не е проектирана за това. Иначе съм съгласен, че резултатите за пречистване на органична материя са добри, даже много добри. Аз също се бях засилил към тях преди.

За мембранните технологии споменах само, че имат най-висока степен на пречистване, не съм говорил за остатъците.

Надявам се, че успях да ти отговоря на въпросите. Опитвам се да съм полезен на колегите във форума, а не да доказвам нещо на някого. Който не вярва на нещо - има литература, може да провери сам. Там е описана теорията, на която са изградени и БиоКлийнър и другите пречиствателни съоръжения.
Относно изпълнението, със сигурност ще има такова и ще пусна необходимите лабораторни тестове (просто има други обстоятелства, които ме забавиха).
Ако се получи ефективно и най-вече евтино съоръжения, нямам никакво намерение да печеля от него. Надявам се повече хора да имат възможността да си пречистват водата, вместо да тровят всички и всичко.

Съжалявам за дългия (и според мен безсмислен) пост. Ако има конкретни въпроси, на които мога да отговоря ще се включа.

MuTeB_, медията е най-важна за нитрификацията, там организмите са по-чувствителни. При втория вариант, спокойно можеш да махнеш 3-тия съд, освен ако целта му не е общия обем на №2 и №3 да е по-малък, но не мисля че това е идеята. Вариант 3 звучи като идеалната станция, ако имаш рециркулация от №3 към №1. Само не знам как мислиш да разбъркваш без да аерираш? Във всяка схема последния съд е просто за утаяване, един вид физическа филтрация, а не биологично пречистване. Важно е ако ще се ползва водата за нещо смислено или за да не запуши попивното поле. Вариантите на схеми и системи са толкова много, че човек лесно може да се изгуби - аеробни, анаеробни, пясъчни филтри, активна утайка, пречиствателни езера, пречистване чрез растения и какво ли още не. Ето схеми при MBBR (т.е. с плаваща медия) реактор:




Изображение
Умишлено те копирам в целия обем на отрицанието - нямам нищо напротив да ме отречеш и 16 пъти, но в годините съм се нагледал на много самоделки и нито една не е достигнала параметрите на фабричното изделие. Нямам предвид само пречиствателните станции (те са ми най-малкият проблем), имам предвид всичко, което самоукият "инженер" е конструирал.
Особено гневен съм на такива дето стоят зад някакъв псевдоним, а истинската им същност е някъде зад празните приказки. Даваш ли си сметка какво стои зад проектирането и серийното производство на каквото и да е изделие, имаш ли идея какво количество бумага трябва да попълниш, какви доказателства трябва да извадиш за да докажеш правотата на съжденията си - очевидно не си даваш!!! Не се заблуждавай и не се впрягай - познавам доста такива, които знаят повече от началниците си, по-добри са от инженерите, знаят повече от икономистите, лекуват с поглед и т.н. Похвално е това, че някой, все пак, се е замислил за екологията и не иска да си изхвърля лайната сред природата, но това няма как да стане с "информиране" от интернет и "обучение" - пак там. Мен няма как да ме стреснеш с англо-американски понятия, още по-малко ще стреснеш някой инженер-химик, но ми се струва, че нещо спекулираш с незнанието на другите, обикаляш около задените въпроси и се правиш на велик за сметка на чуждото незнание.
Зададох точен и ясен въпрос - на базата на какви изседвания установи, че "тази" или онази станция не пречистват водата, а на всичкото отгоре я насищат с нитрати/нитрити?
Забележи, аз не съм правил никакви сравнителни изследвания, но съм готов да взема проби, които да бъдат изследвани за твоя сметка и ако резултатът е в твоя полза... плащам пробите, извинявам се публично, компенсирам те с 1000 лв. за нанесени вреди и си поръчвам една от твоите пречиствателни станции.
josifn - напреднал
Отговор: На базата на изследванията и сертификатите на фирмата производител.

Повече няма да ти отговарям нито на тона, нито на заяжданията. Не разводнявай темата - това е форум за НАПРАВИ СИ САМ! Ако искаш да рекламираш или защитаваш който и да е производител, намери си друго място. А на какво си се нагледал, мен изобщо не ме интересува!
preslav - майстор
ср авг 07, 2019 7:17 pmjosifn написа:
Отговор: На базата на изследванията и сертификатите на фирмата производител.

Повече няма да ти отговарям нито на тона, нито на заяжданията. Не разводнявай темата - това е форум за НАПРАВИ СИ САМ! Ако искаш да рекламираш или защитаваш който и да е производител, намери си друго място. А на какво си се нагледал, мен изобщо не ме интересува!
Хей, новопоявилия се самозван учен - не съм се заяждал, исках само да се аргументираш, ама нещо не ти се получава. Бъркаш основни понятия като информираност и знание. Имам достатъчно много примери около себе си на информирани неграмотници за промоциите в Куфланд - не се шегувам. Един от тези "информирани" щеше да ми прави септична яма 1Х1Х2 м. с някакви си блокчета, дъгообразни, за зидане на улични шахти.
Кой си ти драги ми изследователю на сертификатите на фирмата??? Що не си сканираш дипломите и да ги качиш във форума?
Чел си бил, аз пък съм сънувал, ама пак да кажа, че ти правя евалла за желанието да не сереш върху околната среда - зачита се!
jabata - специалист
Попринцип не искам да взимам страна в разразилия се спор. Само бих допълнил едно, че да потъпкваш труда на група химици и инжинери които работят години наред над един продукт като казваш че е боклук и ти можеш да направиш по-добър, е меко казано неетично. Първо, товзи продукт има сертификат. Ако има сертификат, то значи продукта е тестван от някоя сертифицирана лаборатория. ако ли пък не, става въпрос за фалшификация, и тогава други органи са компетентни. Ако ли пък не е фалшификат, тогава бих искал да попитам как Инж. Бай Ганьо ще създаде по-добър продукт, и на базата на какво, на някави изследвания, или на базата на практически опит от един единствен екземпляр?
На базата на теорията е меко казано смешно, защото всяко хлапе от 8 клас, знае от уроците по физика че теорията е едно, практиката съвсем друго.
Да, похвално е че човек не иска да си излива лайната в реката, или в земята... И точно поради тази причина има десетки видове пречистващи съоражения. Да вярно скъпи са, и че човек на базата на практически и теоритични съвети от Интернет може да направи подобно нещо. Но тогава, по-добре кажи тази и тази станция ми надхвърлят бюджета.... А не да пишеш всякакви неща в ущърб на даден производител/търговец като оправдание защо няма да купиш даден продукт.
Ако Био Реактора на продукт-а на инж. Бай Ганьо е по-добър от готовия на фирма XYZ то тогава, с удоволствие ще платя тестовете и изследванията на продукта. Като замериме пречистените лайна от пробната шахта и ги дадеме за изследвания. Ако се окаже наистина че е така, само пиши колко би струвала изработката на това, и гаранция ти давам че до 1 месец, ще е пълно с инвеститори които биха искали да спонсорират това начинание...
radius - майстор
:? Лелее, тук да не сте от сектата "Фенове на БиоКлийнър от петстотния ден" В 500 няма нищо сакрално, просто да подсеща членовете, че е време за изпомпване на твърдата маса :lol: :lol: .
Аз смятям, че Йосиф много добре ви отговори, какво сам е написал производителя, какво се палите?! :evil:
preslav - майстор
пон авг 12, 2019 3:35 pmjabata написа:
Попринцип не искам да взимам страна в разразилия се спор. Само бих допълнил едно, че да потъпкваш труда на група химици и инжинери които работят години наред над един продукт като казваш че е боклук и ти можеш да направиш по-добър, е меко казано неетично. Първо, товзи продукт има сертификат. Ако има сертификат, то значи продукта е тестван от някоя сертифицирана лаборатория. ако ли пък не, става въпрос за фалшификация, и тогава други органи са компетентни. Ако ли пък не е фалшификат, тогава бих искал да попитам как Инж. Бай Ганьо ще създаде по-добър продукт, и на базата на какво, на някави изследвания, или на базата на практически опит от един единствен екземпляр?
На базата на теорията е меко казано смешно, защото всяко хлапе от 8 клас, знае от уроците по физика че теорията е едно, практиката съвсем друго.
Да, похвално е че човек не иска да си излива лайната в реката, или в земята... И точно поради тази причина има десетки видове пречистващи съоражения. Да вярно скъпи са, и че човек на базата на практически и теоритични съвети от Интернет може да направи подобно нещо. Но тогава, по-добре кажи тази и тази станция ми надхвърлят бюджета.... А не да пишеш всякакви неща в ущърб на даден производител/търговец като оправдание защо няма да купиш даден продукт.
Ако Био Реактора на продукт-а на инж. Бай Ганьо е по-добър от готовия на фирма XYZ то тогава, с удоволствие ще платя тестовете и изследванията на продукта. Като замериме пречистените лайна от пробната шахта и ги дадеме за изследвания. Ако се окаже наистина че е така, само пиши колко би струвала изработката на това, и гаранция ти давам че до 1 месец, ще е пълно с инвеститори които биха искали да спонсорират това начинание...
Мисля, че си хабиш думите напразно - човекът рано или късно ще стигне сам до извода, че направи си сам е остаряла технология.
Аз съм един от многото българи, които си правеха нещата сами и си вярваха, че това е по-добре, по-евтино, по-качествено и т.н. - говоря за ерата, в която автомобилните мотори бяха с чукче и наковалня, карбуратор и манивела в багажника. Все още не съм готов да позволя на някой да ми "рови" в ел.инсталацията, водопровода и канализацията, но благодарение на натрупания опит съм отсеял кой за какво е читав, доверявам се само на такива хора, плащам си за спокойствието и си пия бирата без да ровя в сертификатите на производителя.
В конкретния случай нямам нищо против младия ентусиаст, който си е внушил, че ще изобрети нещо по-добро от един колектив от учени, майстори, работници и най-вече инвеститори - ако се окаже, че ентусиастът не е толкова млад, ще му задам само един въпрос, щом си толкоз умен, що не си богат?
Казвал съм го и на други места - харесвам форума, но не харесвам идеята "причини си сам". Специално за пречиствателните станции няма нито една тема, в която авторът на някаква самоделка да е казал "Направих я, елате и вижте!". На когото му се занимава да се разрови и да види на колко места и хора съм казал "Елате, вижте, сравнете, изберете.". Ако има такъв, който се е възползвал от поканата ми, нека да пише - не, никой няма да пише, никой не е дошъл, никой не е надникнал, на всички реакцията е "хубаво е, ама ми е скъпо" - оставям на всеки здравомислещ човек да прецени как "хубаво е" е казано от някой, който не го е виждал. Истината е, че масово се мери по "скъпо ми е", а после роптаем, че и обществените поръчки (примерно за пътищата), също се одобряват само по цена, а не по качество.
preslav - майстор
пон авг 12, 2019 4:16 pmradius написа:
:? Лелее, тук да не сте от сектата "Фенове на БиоКлийнър от петстотния ден" В 500 няма нищо сакрално, просто да подсеща членовете, че е време за изпомпване на твърдата маса :lol: :lol: .
Аз смятям, че Йосиф много добре ви отговори, какво сам е написал производителя, какво се палите?! :evil:
Производителят е написал Общ Азот 9.6 мг/л, допустим според наредбите на МОСВ (наредба No 6/9.11.2000 г.) - 15 мг/л.
Йосиф твърди, че нитрати/нитрити се увеличават в следствие на работата на пречиствателната станция.
Който не го мързи да чете http://hg-sons.com/tehnologia/tehnologia.html
Копирай линк към сертификатите и деклараиите на производителя на твоята станция!
Аз за себе си реших, че "като ще е гарга-рошава да е" - ти си решил нещо друго, но това не те прави сектант от сектата "Довери се на българското".
radius - майстор
Така пишат твоите хора Без необходимост от почистване и изпомпване с фекалки.
Доста от твърденията им са представени в розова светлина, с недоизказани неща . Било препоръчително да си поливаш зеленчука :lol: :lol: . Може би, ако технологията се контролираше с обратна връзка, а не с предварително заложени параметри ( както сам се убеди, като ти се запуши нещо по лифтовете, ти си мисли че пречиства).
Цялото действие на пречиствателни станции BIO CLEANER® е контролирано от компютърна единица инсталирана в ел. табло с модерен дисплей, и на модел "Стандарт" ето я компютърната единица:
Изображение
Вероятно са много хубави, но всичко на този свят има плюсове и минуси, така че да бъдем обективни.

Прикачен файл

comp.jpg
comp.jpg (32.75 KиБ) Видяна 1562 пъти
djogobg - специалист
Ех, изядохте ги хората.
Ще се включа и аз, като човек вкарал в употреба собственоръчно направена станция(работеща по окомер и носомер) и сега насочващ се към прословутите биоклинър.

Фен съм на "направи си сам" даже на ден по няколко пъти отварям форума. От покрива на къщата, през водопровода, ел. инсталацията, парното, шпакловането и обръщането на прозорците, та до канализацията съм си правил сам, едно, защото ми харесва да човъркам, второ, защото ако наема майстор резултатът може и да е по-добър, но пак ще трябва да пускам отпуска и да му стоя на главата а и пари да му дам. Толкова за представянето ми.

Вече писах(преди месеци), даже снимков материал пуснах на моята самоделка. С нея не съм гонил покриване на стандарти, гонех просто това, голата тръба, която се е изливала в рекичката 30 години преди да купя къщата, да хвърля немиришеща и що-годе бистра вода. Миналата седмица, след вече година и половина работа, направих поредна ревизия при рекичката - миризма няма, водата от станцията определено не е кафява, е не бих я пил все пак.
Самоделката ми е с два резервоара: 2000л и 1500л. В първия е анаеробна, във втория е аеробна, като с редовно добавяне на бактерии за аеробен цикъл, постигах очевидно по-добри резултати, отколкото, когато не добавях. Като цяло бях доволен, но открих, че самоделката не трябва да се заравя, защото все изниква нещо, което иска внимание - я някоя връзка между бидоните не е добре, я се е задръстил някой филтър, я маркуча на компресора се е скъсал(идея си нямам това, как успя да стане). Ефектът от това, че не мога да зария спокойно самоделката си и да оставя само два ревизионни отвора беше, че колкото и да уплътнявам капаците на шахтата, в която са резервоарите(2.40мх2.40м), като духне южен вятър, ми довява остатъчна миризма от първия резервоар(не много, ама достатъчно, за да ми развали почивката на чист планински въздух, честно казано на много места в София мирише по-зле, ама там носът ми е по-изтръпнал и не го усещам толкова, докато у нас си се отпускам и искам да ми е хубаво).

След гореспоменатите преживявания стигнах до извода, че трябва да сменя подхода с пречистването. Проблемът е, че повечето производители на пазара ми предлагат нещо подобно на това, което вече съм направил, само че ми искат 2-10 пъти повече пари(резервоарите ми излязоха около 760 лева, компресорите около 100, керамзитът не помня, ама 8 чувала керамзит колко да излязат...). Та при тези производители ще оставя ревизия и пак ще намери начин, отнякъде, да се промъкне миризмата. Затова и се насочих към чешките. Като дам пари, поне да е за едно ниво нагоре от самоделката ми.


Та мисълта ми е - Преславе, недей да храниш хората, които се опитват да си направят сами станцията - принципите на пречистване са описани и всеки грамотен човек може да ги възпроизведе - с повече или по-малко усилия, с повече или по-малко средства. Факт е, че на повечето хора не им се полагат повече усилия и не им се дават повече средства, но това не е причина да плюеш по всеки, който е решил да се зарови в материята. От дистрибуторът наистина си го казват - изходящата вода е богата на нитрати и нитрити, обратно на това, което казват, обаче - не трябва да поливаме с тях зеленчуците, щото е вредно - виж, тревата и цветята нямат проблем с тях. Също така пречистването на фосфора е с **С дозираща помпа за железен сулфат, за намаляване на концентрацията на фосфор(в сертификата на английски, на български не са го написали). Просто на всяко тяхно споменаване захапваш(ти си казал, че ти е болна тема) - оставяш неприятно чувство в четящия.
Останалите, защо само плюете по чешките станции - поне предлагат продукт, който не е нещо, което можете да си направите за 1000 лева сами, а да ви го продават за 4000+. При тях наистина има оразмеряване и други технически подробности, които според мен, си струват парите. Сертификатите също. Също така - много ясно, че има различна окомплектовка, хората рекламират с най-високата, която е с компютърче, UV лампи и т.н. За 1400 евро по-малко получаваш механичен програматор. Също така работната температура е между 3.4 и 19.8 градуса за 51% и >12 градуса за 61% пречистване на азота(демек заровена в земята ѝ е прекрасно).
В крайна сметка - който е тръгнал по моя път със самоделка - моят съвет е - не я закопавай първите две години, докато не си видял, какви проблеми могат да излязат.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 17

Тема "Пречиствателна станция-направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: