Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
arxd129 - специалист
Здравейте,

Апартамент. Нов. 6-ти етаж.
Трябва да заземя незаземен PE кабел 10 кв.мм ПВА-2.
Защо не е заземен ли? ... Ами така - щото е по лесно на строителя. ... Както и да е.

Намерих зад "куфара" в банята една стърчаща арматура - N10. Стърчи надолу от плочата (плочата която е таван на въпросния апартамент). Достъпна. Яко ръждясала. Изглежда стабилна. При свързване през лампа с L - лампата свети.

Мисля да прекарам от апартаментното табло до въпросната баня един ПВА-2, 10 квадрата.

Въпрос: Кой е най-добрият начин, как е най-правилно да свържа медения проводник с рифела?
И още: Да поизкъртя ли горната плоча (около щранговете) малко, за да потърся по-дебела арматура?

Благодаря.
iliya_i - майстор
Тая тема не се ли дискутира вече, или всяка година правиш нов апартамент?

Този нов блок има ли акт 16?
npace - специалист
Свързването с широка скоба и яко затягане, но така в арматурата може да е опасно. Трябва да се измери съпротивлението.
muhala - майстор
Спри се с глупустите бе човек! Ще се заземявал за арматурата. Пробвал с пробна лампа, светело. Ами ако беше убил човек така ?
"Заземи" си ПЕ проводника за нулата в таблото и другия път гледай да не купуваш апартаменти тип мики маус.
arxd129 - специалист
ср авг 07, 2019 3:18 pmmuhala написа:
....Ще се заземявал за арматурата....
"Заземи" си ПЕ проводника за нулата в таблото и другия път гледай да не купуваш апартаменти тип мики маус.
Тя пък нулата е една нулааа... Не'ам думи. :shock:

Очертава се да се окаже, че арматурата в слуая е най-земното "земно". Ще видим...

А ако някой си мисли, че акт 16 означава нещо... Всички предполагаме (даже знаем) как се подписал. Подписал в случая, подписван и за други сгради; на софра, меееко казано. :wink:

Още нещо: Едва ли някой, като купува апартамент, ходи на оглед с апаратура, мереща съпротивлението на заземяване. :)

ПС
Да се върнем на въпросите ми, моля.
Благодаря.
gogo7777 - майстор
Ей, Тъпако, НЕ ПРОВЕРЯВАЙ ЗЕМНО ИЛИ АРМАТУРА С ПРОБНА ЛАМПА. Колко пъти трябва да ти го казват. Ще убиеш някого с твоето невежество. Арматурата не е част от ел.захранването!!!!
kozl - майстор
Язък за предишната широка, дълбока необятна тема, от която нищо не си вденал.
Язък дека Въртока ми затири стихопретворението, дека си бе точно ни местото.
Lutchezar - майстор
При неизправност или утечка в твоя апартамент, от всички метални врати ще удря ток, от асансьора, от перилата на парапетите на стълбището и в този дух. Само си помисли колко опасно за здравето е това, също така е и пожароопасно.
Това с връзките с арматура просто изобщо не трябва да се разглежда като вариант...
tzetz009 - специалист
:? Арматурата за бетона принципно не трябва да контактува с почвата на който и да е строителен обект ! Влагата в бетона е предпоставка за утечка към земя и нещата са дотам ! Точно до там !!!

От тук нататък съм "пас"

Малко редакция : Пропуснах да "натъртя" , че поста ми е основно към Мистър Свински !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
fox_vt - майстор
Добре де кабела не е заземен това как да е, но щом кабела е там забийте един кол и го заземете. Какви са тия изпълнения. Щом блока е нов всички сте със трипроводна инсталация и реално никой няма земя. Ти сигурен ли си че не е само при теб липсата на земя?

Тема "Заземяване на незаземен PE кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: