Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
yanko78 - специалист
ср авг 07, 2019 4:21 pmLutchezar написа:
Искаш да изрежеш всяка плочка и тя да има формата на сектор от дъга?
Колкото и налудничово да звучи - ДА
Именно за това ми трябват точни размери.
miliad - майстор
Картон или фазер-шаблон. Върху шаблона си редиш плочките и бележиш какво да режеш.
Hursa - майстор
ср авг 07, 2019 9:34 pmyanko78 написа:
Именно за това ми трябват точни размери.
Знаете ли диаметъра на този цилиндричен "постамент"?
yanko78 - специалист
чет авг 08, 2019 1:16 pmHursa написа:
ср авг 07, 2019 9:34 pmyanko78 написа:
Именно за това ми трябват точни размери.
Знаете ли диаметъра на този цилиндричен "постамент"?
Не, не го знам, а и е правен преди 50 години. Едва ли е перфектпа окръжноста. Смятам в двата края от кадето тръгват чупките, да опъна конец по цялата тераса. Да намеря средата на терасата и там да е началото на радиуса. След като радиуса стърчи над пътеката, две отвесчета, които ще се местят напред назад, да обират неточности в зида ако има и респективно в бордюрите. Това съм измислил за момента. Отвесчетата може да висят по големи пирони на канапче. Като се успокоят, с една права летвичка чертая върху плочките от пиронче до пиронче.
Hursa - майстор
Ще бъде сравнително неточно, но може би ще е достатъчно за да не се забелязват неточностите. Но първо трябва да ориентирате средната линия на плочката по радиуса. И след това да намерите радиусите по които да режете. Вместо отвес, не може ли да ползвате прав ъгъл?
Обаче трябва да намерите центъра относително точно. Към какво е присъединена тази кръгла част.
Няма ли да е по лесно да начертаете окръжността (само центъра и и един радиус по който да ориентирате една плочка) на земята и така да разчертаете една плочка, която да ползвате за шаблон, но лошо, ако тази "тераса" не е точна окръжност.
Lutchezar - майстор
Аз бих сложил павета или някакви други камъни. Ако са плочки на първия дъжд или сняг съм си дръннал чутурата в горния пръстен...
Освен ако слагаш подгряване и оттичане на водата...
Hursa - майстор
Ако кажете диаметъра на окръжноста, мисля, че мога сравнително точно да ви кажа под какъв ъгъл да режете. Но ще ви трябва ъгломер.
Lutchezar - майстор
Страничните срезове са по радиуса. Но плочките са 40*40 и са в няколко реда.
И остават да се нарисуват и изрежат вътрешна и външна дъга на всяка...
Някъде имаше ли я ширината на дъгата като размер досега, външен-вътрешен радиус?
Hursa - майстор
Няколко реда ли трябва да бъдат плочките. Радиалните фуги трябва ли да съвпадат за различните "редове".
Lutchezar - майстор
На снимката има подредени бордюр. Минимален размер 50см, при такъв дъгата е широка около 70-80 см, т. е. 2 плочки.
Но автора не е дал досега нито един размер освен на плочките ;-)

Тема "Как да изчесля радиуси?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: