Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
чет авг 08, 2019 3:17 pmpreslav написа:
аз питах в тази или друга тема за водно подово върху земята - получих нужната информация за минимум 5 см. изолация+3 см. замазка+завършващо покритие и накрая помещенията от 280 см. ще станат 240,

Ами получил си супер грешна информация
5 см е малко
3 см е малко

5 см изолация е малко по днешните цени на енергоносителите. Утре или след 5 год може и 30 см да е оправдано. Земята е огромен енергиен вампир. Смуче сериозно количество енергия въпреки че има около 4 пъти по-малък топлинен капацитет от водата. Не случайно предвидливите със земносвързани ТП смучат топлинна енергия от земята. Който е балама и не сложи към днешна дата поне 10 см ще отдава енергия на земята.

3 см замазка е меко казано пари хвърлени на вятъра. Дори и супер замазка алфа 2000 и дават поне 35мм

Сложете си 5-7-10 см земновлажна замазка с пластификатор, фибри и армировка и си свирукайте. В противен случай ще има теми във форума: Помощ, замазката се спука, замазката хлопа и подобни.

Руснаците казват: сложил и забъйл:-) Слагаш и забравяш.
Hursa - майстор
чет авг 08, 2019 3:17 pmpreslav написа:

Ами хубаво, ама и аз питах в тази или друга тема за водно подово върху земята - получих нужната информация за минимум 5 см. изолация+3 см. замазка+завършващо покритие и накрая помещенията от 280 см. ще станат 240, а с всички доработки ще запрличат на землянка.
Няма значение - виждам те, че си добронамерен, но не особено полезен, а може би бъркам, хубаво е да има хора, които те карат да си разчовъркаш остатъците от сиво вещество.
Проблема ви е лесно решим - отказвате се от подово. Дали подовото отопление е толково добро решение?
Значи, продължавате да мислите, че "земята" е добра изолация? Опитайте се да поддържате "стандартни" 20 градуса в една землянка и сравнете топлинните загуби с едно сравнително добре изолирано надземно помещение. Още повече, че давате "съвет" да положи подово без изолация, върху земята.
Последна промяна от Hursa на чет авг 08, 2019 4:21 pm, променено общо 1 път.
belov_90 - помощник
чет авг 08, 2019 3:28 pmpreslav написа:
чет авг 08, 2019 3:05 pmbelov_90 написа:
Препоръчайте ми тръби за подовото, аз откривам многослойни:
-Emmeti Тръби с кислородна защита PE Xc
-PESTAN , Тръба за отоплителни системи PERT-OXY
На предната страница съм показал какви тръби ползват казаците, а те не са прости в никакъв случай. Имам минимум 10 годишни наблюдения върху тръби за парно на Рахау, няма пукнато, няма теч от фитинги, няма никакви проблеми.
Благодаря.
preslav - майстор
чет авг 08, 2019 3:47 pmHursa написа:
чет авг 08, 2019 3:17 pmpreslav написа:

Ами хубаво, ама и аз питах в тази или друга тема за водно подово върху земята - получих нужната информация за минимум 5 см. изолация+3 см. замазка+завършващо покритие и накрая помещенията от 280 см. ще станат 240, а с всички доработки ще запрличат на землянка.
Няма значение - виждам те, че си добронамерен, но не особено полезен, а може би бъркам, хубаво е да има хора, които те карат да си разчовъркаш остатъците от сиво вещество.
Проблема ви е лесно решим - отказвате се от подово. Дали подовото отопление е толково добро решение?
Значи, продължавате да мислите, че "земята" е добра изолация? Опитайте се да поддържате "стандартни" 20 градуса в една землянка и сравнете топлинните загуби с едно сравнително добре изолирано надземно помещение. Още повече, че давате "съвет" да положи подово без изолация, върху земята.
Не бе приятел, акъли никакви не съм давал, казах защо аз съм се отказал от идеята за подово, в същност разсъжденията ми на глас може да са прозвучали и като акъл. Нека се изходя пак по въпроса - за мен това, че земята е "енергиен вампир" е малкото зло, големият ми проблем са параметрите, които Шоп дава услужливо - аз съм казал за абсолютните минимуми, той говори за Мечо Пух, което съвсем извращава начинанието подово на готова къща, в която не е заложено такова по проект.
Казах вече, че ако зависи от мен няма да допусна къртене с идеята да се положи нещо със съмнителен ефект - не, че се съмнявам в подовото, напротив, ползвал съм и това е най-доброто, което съм виждал до момента, съмнявам се обаче в "майсторите", които ще нацвъкат едни тръби, колектори, дебитомери, разходомери, всякакви други мери и обезателно "буферче", което да им буферира неспособността да пресметнат една инсталация.
Другарите японски инженери са пресметнали с какво да се куплира едно външно тяло, монтажът на всякакъв вид климатик е не повече от 2 часа, а има едни, които ми идват в къщата с прахосмукачка и калцуни (найлонови терлички за еднократна употреба) - не им казвам името, че ще ме порежат за реклама.
Та на младежта ще подаря едно такова нещо https://vimax.bg/podovi-klimatici/podov ... 0-btu.html а останалото да си го мислят те.
В същност приемам всякакви забележки по отношение на подовите климатици, марката Тошиба и т.н.
preslav - майстор
чет авг 08, 2019 3:33 pmnaster написа:
Гледам пред мен детайл за подово със сух под 18мм еднослойно. Това няма ли да спечели малко светла височина в помещенията?
Ей ся та изядоха с топлоизолации, замазки и т.н.
Дай някаква снимка на този детайл, че ми иде нещо на ума - може ли върху него да се реди директно ламинат или пак ще трябва да се "мажат" флексови лепила и т.н. неща?
belov_90 - помощник
Нека някой колега, който използва единствено подово за отопление да се включи, ще съм благодарен.
Обмислям в краен случай да увелича разтоянието между навивките на 20 см и да монтираме радиатори.
preslav - майстор
чет авг 08, 2019 4:54 pmbelov_90 написа:
Нека някой колега, който използва единствено подово за отопление да се включи, ще съм благодарен.
Обмислям в краен случай да увелича разтоянието между навивките на 20 см и да монтираме радиатори.
Радиус е само на подово, но дали ще се включи е негово решение - замислял ли си се за охлаждане или ще правиш двойни работи?
naster - майстор
чет авг 08, 2019 4:49 pmpreslav написа:
чет авг 08, 2019 3:33 pmnaster написа:
Гледам пред мен детайл за подово със сух под 18мм еднослойно. Това няма ли да спечели малко светла височина в помещенията?
Ей ся та изядоха с топлоизолации, замазки и т.н.
Дай някаква снимка на този детайл, че ми иде нещо на ума - може ли върху него да се реди директно ламинат или пак ще трябва да се "мажат" флексови лепила и т.н. неща?
Може да се полага ламинат директно.

http://www.knauf.bg/web/files/systems/6 ... 018_01.pdf
Hursa - майстор
Но вижте - как се полага "подовото" при използването на такива плоскости - че в необходимо да се правят "канавки" в топлоизолацията (или да се използват "специални" плоскости) и че е необходимо използването на "топлоразпределящи" пластини. И преценете - дали "по традиционното" полагане или това по метода на "сухото строителство" ще е по ефективно. Преценете - колко, като обща дебелина ще ви спести - не е ли твърде малко за да си заслужава.
naster - майстор
Истината е, че за нашия случай дава едни ценни сантиметри, които ще се превърнат в изолация. Подово няма да слагаме

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: