Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Руди е дал правилното решение. Обаче, тъй като винаги има подсвиркване, че не става дума за небостъргач, ето една интерпретация, която дава абсолютният минимум за напречното сечение (размерите) на стъпките, колоните, рандбалката, гредичката и мин. диаметър на армировката.
За да бъде дълбочината на фундиране в унисон с идеята за минималистичен дизайн, за южна България с изключение на планините и високите равнини(котловини), може да бъде намалена от 70 на 60см.



Прикачен файл:
NAUTILUS33-PROJECT.jpg
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт авг 06, 2019 6:35 pmшоп написа:
Колона 20х20 има площ 400см2. При носеща способност на грунта 4кг/см тази площ ще издържи 1.6 тона. Като прибавим и страничното триене...
Ако не е скала си е 2кг/см2. Фундамент 20х20 лесно се килва или преобръща. Страничното триенето, при дълбочина от 80см е недостатъчно, минимума би бил, поне 1.5м.
шоп - майстор
чет авг 08, 2019 12:13 pmBLUEPUPIL-2 написа:

Ако не е скала си е 2кг/см2. Фундамент 20х20 лесно се килва или преобръща. Страничното триенето, при дълбочина от 80см е недостатъчно, минимума би бил, поне 1.5м.
2кг/см2 е малко и е характерно за слаби песълкиви и глинести грунтове. Песимистично е на дълбочина 80 см да е такава.

Но дори да премем 2кг/см2 това е предостатъчно.
Колона с основа 400см2 ще издържи 800кг
Самата колона има размери 0,2х0,2х2,8м и при средна плътност на бетона 2200кг/м3 ще тежи 246.4кг

Друг е въпроса как ще се изкопае дупка 20х20х80см
Затова предложих моторен свредел ф200 и за 1 час всички отвори под колоните ще са изкопани. Тогава рандбалката може да е вкопана на дълбочина 1 бел, колкото да не рият кучета под нея.
Дори да прибавим теглото на портата пак имаме над двукратно презапасяване + триенето, което си е сериозен добавък при копаене на ръка и без външен кофраж.

Руснаците строят 3 етажно домове на винтови "сваи" ф80мм забити ( завинтени ) на 2-3 м дълбочина.

А колоните няма да килнат на никъде, защото отгоре са премостени, а странично тръгва дувар 2м от бетонни тухли.

Разбира се всичко е индивидуално. Мога да снимам моите две огради. Под колоните и коловете е копано с моторен ямобур ф200х800
nautilus33 - майстор
чет авг 08, 2019 11:22 amРуди написа:
чет авг 08, 2019 7:39 amnautilus33 написа:
Тухлите са широки 15см, а основата мисля да е 20см широка. Ако я пусна цялата на 80см дълбочина ...
Смятам, че траншеен изкоп 20 см широк и 80 см дълбок е интересно предизвикателство,
трябва някаква специална машина за това.
Честно казано и аз това се чудя, как ще го изкопая. За сега ми идва на ум само с един търнокоп ама ще е бая блъскане. Дори и 30см да го направя широк, пак. Междудругото, ако цялата основа е 80см, има ли нужда да се правят стъпки под колоните? И някой може ли да каже арматурата до долу ли трябва да е или започва по-нагоре както бях писал.
Моторен свредел е добра идея, само че не познавам никой, който има, а едната колона ще е на около 20см от стена, и ръчен няма да ми свърши работа.
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет авг 08, 2019 2:49 pmшоп написа:
А колоните няма да килнат на никъде, защото отгоре са премостени, а странично тръгва дувар 2м от бетонни тухли.
Премостени са само в едното направление!
чет авг 08, 2019 7:39 amnautilus33 написа:
Тухлите са широки 15см, а основата мисля да е 20см широка. Ако я пусна цялата на 80см дълбочина ...
20 см широка основна фуга на ивичен фундамент е напълно безсмислена! По-добре изливни пилоти само под колоните с мин. диаметър от поне 35 см за ограда с ширина от 15см.


Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (33.88 KиБ) Видяна 1700 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (38.97 KиБ) Видяна 1700 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
nautilus33 - майстор
Тези изливни пилоти задължително ли трябва да са с цилиндрична форма или може квадрат? И ако го правя така, на каква дълбочина трябва да е останалата част от основата, между колоните?

Относно отливането на колоните за порта- ще го правя по чертежа на Руди. НО, да питам- мога ли да излея първо стъпката 60х60х30 и след като стегне след няколко часа или на другия ден да сложа кофража върху нея и да наливам останалото? Просто не се сещам за друг вариант, а утре мисля да изливам.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пет авг 09, 2019 4:49 pmnautilus33 написа:
Тези изливни пилоти задължително ли трябва да са с цилиндрична форма или може квадрат?
Може!
пет авг 09, 2019 4:49 pmnautilus33 написа:
И ако го правя така, на каква дълбочина трябва да е останалата част от основата, между колоните?
Колкото искаш, може и на терена!
nautilus33 - майстор
Лека спънка- всичко е навързано, дупките са изкопани, обаче не можахме да нивелираме арматурата. Как е най-добре да се направи. Да нивелирам и излея стъпките на колоните, без да е хваната арматурата за хоризонталната греда, и чак след като бетона на стъпките стегне да се върже арматурата на гредата и да се кофражира или има друг начин?
BLUEPUPIL-2 - специалист
:idea: :arrow: :?: Снимките, къде са ти? :axe:
шоп - майстор
Арматурата в изкопа няма нужда да се нивелира.
Вертикалната и хоризонтална надземна арматура също не трябва да и се втораваме прекалено.
Важното е кофража да е хоризонтален за пояси и трегери и вертикален за колони , а арматурата никаде да не допира до кофража.

Тема "Изливане и армиране на колони за порта?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: