Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
kozl - майстор
Мой син живее в покривно пространство. Там изложение - юг и слънце пече. Монтиран е "слънчев" панел и ползва бойлер 120 литра на Елдоминвест с 2 серпентини и нагревател 3 кW. Обаче според негова информация моето мнение е, че с монофазен проточен бойлер не винаги може да се разчита на слънчевата система, че ще подгрее водата с подходяща Т за дозатопляне от проточния бойлер, за да се получи необходим дебит с желана Т. За това съвета е обемен бойлер със серпентина.

А ето аз как си представям нещата, но нещо ми не излиза размера за мивката :?
Прикачен файл:
Баня 225-140_1.jpg
Баня 225-140_1.jpg (75.69 KиБ) Видяна 2177 пъти

А да за мивката подсилено окачване или мивка-шкаф с крака.
npace - специалист
нед юли 28, 2019 8:50 pmzafirov написа:

Да, но идеята ми е да имам слънчев бойлер на покрива, а с проточния да дозагрявам водата от него при необходимост (на последен етаж съм). Тези дни предстои да проверя ще мога ли да пусна подходящ кабел 6кв. и бушон 32-40 Ампера и ако не, ще минавам на Велис.
За слънчевия бойлер зимата особено е по-лесно да затопли обем отколкото вода за проточен. Не знам дали има плоски със серпентина обаче.
zafirov - помощник
пон юли 29, 2019 12:01 pmnpace написа:
За слънчевия бойлер зимата особено е по-лесно да затопли обем отколкото вода за проточен. Не знам дали има плоски със серпентина обаче.
Снощи почти окончателно отпадна идеята за проточен бойлер - нямам място в таблото за подходящ предпазител, а за централното табло на сградата документацията вече е одобрена и няма как да поискам по-голям предпазител там също.
В допълнение, харесах един малко скъпичък бойлер Аристон Велис, който обаче е по-евтин от планирания проточен, може да се монтира веднага и е тънък само 27см. - мисля ще пасне перфектно.
jekasus - майстор
zafirov написа:
Снощи почти окончателно отпадна идеята за проточен бойлер
добре, че се отказа, то само трифазни работят что годе добре, а и те ташак...
zafirov написа:
В допълнение, харесах един малко скъпичък бойлер Аристон Велис, който обаче е по-евтин от планирания проточен, може да се монтира веднага и е тънък само 27см. - мисля ще пасне перфектно.
При мен стана стандарт да ги крия в ниши над вградена структура.
Прикачен файл:
IMG_20190604_201516.jpg
IMG_20190604_201516.jpg (25.01 KиБ) Видяна 2107 пъти
Прикачен файл:
IMG_20190530_181028.jpg
IMG_20190530_181028.jpg (89.93 KиБ) Видяна 2107 пъти
Прикачен файл:
IMG_20190606_155017.jpg
IMG_20190606_155017.jpg (42.77 KиБ) Видяна 2107 пъти
Теси, и те пуснаха такъв бойлер, и даже със смарт функция и не лъжат за реалния обем/един Аристон се издъни с проблем -грешка в ел.платката, така че са на едно ниво качество за мен... Все Китай.../.
В посочената от мен тема за понижено ниво, погледни последната ми работа/бялата баня/ - това е твоя вариант. Технически, дизайн на вкус :-D
Но тя е по-дълга, почваме твоя вариант /не знам бюджета/-
врата да се отваря навън, към коридора, друг вариант нямаш, конзолите и ключове се местят на другата стена на вратата при положение, ако вече има врата.
Тоя "зъб" между цукала и душа не е нужен, подвижно стъкло на панти вместо него със размер 55см/ 60см трябват за нормално влизане в душевата част/, подвижно, защото, като се седне на цукала, да не пречи.
Велиса е 50 см широк, преградки за ниша/ профил 28мм, гипскартона от двете страни 25мм, плочки 20мм Х2 , плюс всички грешки :-D - 80см. И остава място за скромна шкаф-мивка 50 см./пак бих направил такава ниша над мивката със вратичка с огледало вместо стандартен шкаф/.
Ако има друго място за бойлер и правиш декор.ниша над структура, ще имаш място за по голяма мивка.
zafirov - помощник
Здравейте,
след като разгледах няколко бани, малко си поиграх да планирам моите размери и се получи това:
Изображение
пон юли 29, 2019 9:51 pmjekasus написа:
...добре, че се отказа, то само трифазни работят что годе добре, а и те ташак...
При мен стана стандарт да ги крия в ниши над вградена структура.
В посочената от мен тема за понижено ниво, погледни последната ми работа/бялата баня/ - това е твоя вариант. Технически, дизайн на вкус :-D
Но тя е по-дълга, почваме твоя вариант /не знам бюджета/-
врата да се отваря навън, към коридора, друг вариант нямаш, конзолите и ключове се местят на другата стена на вратата при положение, ако вече има врата.
Тоя "зъб" между цукала и душа не е нужен, подвижно стъкло на панти вместо него със размер 55см/ 60см трябват за нормално влизане в душевата част/, подвижно, защото, като се седне на цукала, да не пречи.
Велиса е 50 см широк, преградки за ниша/ профил 28мм, гипскартона от двете страни 25мм, плочки 20мм Х2 , плюс всички грешки :-D - 80см. И остава място за скромна шкаф-мивка 50 см./пак бих направил такава ниша над мивката със вратичка с огледало вместо стандартен шкаф/.
Ако има друго място за бойлер и правиш декор.ниша над структура, ще имаш място за по голяма мивка.
Благодаря за съветите,Jekasus, сега малко допълнения:
  • Бюджета ми е планиран до 1600лв. за труд, но ако се налага ще го увелича за сметка на нещо друго.
  • Мивката е с размери 55см. на 42см., но има вариант да я върна и да взема по-малка, например има същата 52см. на 41см.
  • Мисля да купя няколко CD и UD профила идните дни, и да сглобя примерна конструкция за гипсокартона, след което да взема по-точни мерки и да разглеждам вариантите тогава.
ПП Бялата баня е супер и на там отивам като разположение. Нишата за бойлер също много ми хареса, а там тръбите за бойлер от долната част ли излизат, или от задната стена?

Междувременно имам и следните въпроси за обратната вода:
  • Четох, че тръбите на канализацията (вградената конзола) трябвало да се смазват, за да влизат по-лесно във фитингите, да не се прецакат уплътненията им, а и да поемат температурни разширения - с какво ще е най-добре да направя това (самите гумени уплътнители са мазни в момент)?
  • Когато се снаждат тръбите, трябва ли да се лепят с нещо и ако да, с какво (предполагам не, заради смазката и уплътнението на фитинга, но все пак)?
jekasus - майстор
zafirov написа:
а там тръбите за бойлер от долната част ли излизат, или от задната стена?
Показах различни варианти за изводи.
zafirov написа:
Междувременно имам и следните въпроси за обратната вода:
Четох, че тръбите на канализацията (вградената конзола) трябвало да се смазват, за да влизат по-лесно във фитингите, да не се прецакат уплътненията им, а и да поемат температурни разширения - с какво ще е най-добре да направя това (самите гумени уплътнители са мазни в момент)?
Когато се снаждат тръбите, трябва ли да се лепят с нещо и ако да, с какво (предполагам не, заради смазката и уплътнението на фитинга, но все пак)?
За смазване си има смазка, но ти нямаш такъв обем и затова веро, обилно. температурни разширения забравяш, не е твой случай.
С нищо не се лепи, а и на снимка си имаш всички соединения през муфа, тоест правилно и няма смисъл да се обяснява отделно.
Рязания край на тръба, която влиза във муфа трябва да има фаска/погледни тази част на фитинг и ще стане ясно/, за да не повреди гуменото уплътнение.
zafirov - помощник
Здравейте,

пиша отново с молба за съвети, но преди това малко инфо:

Засилих се да монтирам структурата и металната конструкция на обшивката, но реших да разкъртя канализационната тръба, да огледам... и изненада -> тръбите не са снаждани на фитинг, а нагрявани предполагам и напъхвани колкото да паснат. Освен това тръбата се пада точно под едното краче на структурата за тоалетната, което може да се завърти, но нямаше да знам, ако не бях разкъртил и щях да пробия тръбата...
Изображение

Та, така или иначе започнах къртенето, ще използвам не само да преместя сифона, но и да направя отводняването както трябва. Моля за мненията ви относно какъв тип сифон да избера и как според вас ще е най-добре да го разположа - дизайнерски не ме интересуват нещата толкова, колкото технически, а 100-130лв ще похарча без угризения за читав сифон.

За тип сифон мисля за следните варианти: За разположение си представям линеен под душа и под на две нива, но за квадратния нямам идея?
jekasus - майстор
Първите три сифона, със забележка към втория, че няма хидроизолациона пола в комплекта.
zafirov написа:
но за квадратния нямам идея?
Принципа е същия, само че трябва да се монтира така, че размерите на плочките и помещението да си паснат без излишно рязане и тънки ивици от плочки около стени.
zafirov написа:
и изненада
И преди съм писал - първо къртача влиза в банята.
zafirov - помощник
Здравейте,
известно време бях ангажиран доста с работа, няколко дни почивка на море и отново се захванах вчера с ремонта - разкъртих тръбите и удължих един канал, за да изместя сифона под душа.

Преди да продължа, кратко отклонение - оказа се, че някои от тръбите за сифона, монтиран от строителя, са вмъкнати една в друга, без да са залепени. В такъв случай снадката щеше да протече директно и да попие в замазката, а вероятно и да продължи през плочата надолу... Останах потресен от това и вече ще знам - да преглеждам тръбите задължително и да не вярвам сляпо.

Та, купих нови тръби, изрязах ги по линията на настоящия удължен канал, направих им фаска, снадих ги с фитинги и колена, и пиша с молба за мненията ви за:
1. Така, както съм наредил линията на канала добре ли е, или да изкопая нов и да пусна права тръба от сифона до главната канализационна тръба (не ми се занимава, но ако има много смисъл, ще го направя)?
2. Като приключа със снадките и тръбите, директно да замазвам отгоре, или да намажа хидроизолация в канала около тръбата и после да замазвам?
3. Как се монтира сифон като този, който е на снимката и как да направя хидроизолацията му?

Благодаря предварително, живи и здрави да сте за съветите, а ако имате път към Пловдив, пишете ми да почерпя бира :-D

Изображение
kozl - майстор
На снимката ми се струва, че полата на сифона ти е над нивото на замазката, а трябва да пропадне под това ниво.
Каква хидроизолация ще ползваш?
Аз работих с 2К Мапеластик и директно обмазах с четка полата като напълних и първия цилиндричен улей на сифона Viega.
Лепи се добре върху полата.
Пробвах 1К синята на Боро Аквастоп 3, но лепи значително по-слабо в-у пластмаса, па и не само.

Тема "Съвети за нова баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: