Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Makro - напреднал
Здравейте, интересува ме някой правил ли е система за отопление с пелетен котел и термопомпа въздух-вода?
Идеята ми е когато не е много студено да работи термопомпата ( висока ефективност) , а когато падне под нулата , управлението да пусне пелетния котел
preslav - майстор
пон авг 12, 2019 3:00 pmMakro написа:
Здравейте, интересува ме някой правил ли е система за отопление с пелетен котел и термопомпа въздух-вода?
Идеята ми е когато не е много студено да работи термопомпата ( висока ефективност) , а когато падне под нулата , управлението да пусне пелетния котел
Да, във форума има хора с такива системи - аз не съм от тях и не бих си направил по ред причини.
Най-малката причина е, че ще трябва да имаш повече място обособено за оборудването.
Другата причина е, че инвестицията в пелетен котел (само за студените дни), надали ще се избие от намалянето на КОП-а на помпата.
Не на последно място е помещението, което трябва да се предвиди и "загроби" за склад за пелети.
Като цяло бих инвестирал в по-скъпа термопомпа, вместо да и "помагам" с пелети в студени дни.
speka_rs - майстор
Има колеги, който са така, но няма управление кое кога да се пуска.
Управлението е оператора, гледа прогнозата за времето направил си е някакви експериментални сметки и си знае. Кога кое да ползва.
Виждал съм и тема, която един човек показа някакав софтуер, който можеше да се задават много параметри и компютър да ги управлява всичките неща, но със сигурност няма да е ефтино.

п.с. Разкажи малко повече каква ти е точната идея, какъв котел ползваш и от къде си може някой знаещ и можещ да се включи по темата.
шоп - майстор
Аз имам подобна система
имам руски чугунен котел на дърва и въглища
имам чешки чугунен виадрус със универсална горлка екоенергия 35 киловата
имам 25 киловатова самоделна ТП вода-вода
цялата тази система е свързана и се подпомага пролет и есен от слънчеви колектори.


Да ти кажа честно вече две зими откакто имам термопомпата и горелката не съм я палил нито веднъж.
Рускят котел го паля рядко за да изгоря в него дървета, клони от градината и дървени строителни отпадъци.

По едно време мислех да продам виадруса с екоенергията, но се разколебах. Оставих ги за аварийно отопление ако спре тока фосмажорно за седмица да кажем. Куплирах ги с един инверторен 800 ватов бензинов генератор за да има светло, топло и нет.
Какво му трябва повече на човек :idea:

Готвенето при фосмажор е на газово барбекю с 1 вграден котлон.
data - специалист
За мен най добро за отопление на апартамент е климатици + суха камина като пиков източник . Естествено има значение и къде се намира къщата , изложението и т.н. . По принцип няма система която да е с най високо КПД по всяко време та и затова профи инсталациите са комбинация между климатична система ( термо помпа -въздух/въздух ,вода/вода и т.н ) и някакъв пиков източник ( горелка, духалка , радиатор) който да и помага в студеното
шоп - майстор
пон авг 12, 2019 8:53 pmdata написа:
затова профи инсталациите са комбинация между климатична система ( термо помпа -въздух/въздух ,вода/вода и т.н ) и някакъв пиков източник ( горелка, духалка , радиатор) който да и помага в студеното
ТП вода вода не се нуждае от допълнителен източник. Нейната мощност е константна, защото геотермалната енергия е с постоянна температура.
data - специалист
вт авг 13, 2019 7:04 amшоп написа:
пон авг 12, 2019 8:53 pmdata написа:
затова профи инсталациите са комбинация между климатична система ( термо помпа -въздух/въздух ,вода/вода и т.н ) и някакъв пиков източник ( горелка, духалка , радиатор) който да и помага в студеното
ТП вода вода не се нуждае от допълнителен източник. Нейната мощност е константна, защото геотермалната енергия е с постоянна температура.
Хъм , по принцип си прав , обаче има някой необходими услови : 1. Наличие на сондажи и 2. тия сондажи да са с достатъчен дебит щот в една от местоработите ми чилъра обслужваше 3 декара климатизирана площ и незнам къв сондаж щеше да му е необходим за да е вода/вода

Тема "Хибридна система за отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: