Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
npace - специалист
Малко трябва да се засучат белите жички и няма повече да свети фазомера. :-D Както и някои от по-чувствителните диодни крушки, щото те също могат да светнат, а това не винаги е желателно.
DMN - майстор
Ами свети фазомера в дадения случай, защото двата/трите проводника "образуват" кондензатор.
Ако се измери с капацитетмер, ще се види, че има капацитет примерно 100-200 пикофарада между двата проводника(щом е 2м.), като това зависи много от дължината и дебелината(площта) на проводниците, както и разстоянието между тях.
nikolov333 - майстор
пон авг 12, 2019 9:06 pmnpace написа:
Малко трябва да се засучат белите жички и няма повече да свети фазомера. :-D Както и някои от по-чувствителните диодни крушки, щото те също могат да светнат, а това не винаги е желателно.
Това със засукването и аз съм го забелязал, но в една подобна тема твърдяха, че нямало да има ефект.. :?
kozl - майстор
пон авг 12, 2019 9:50 amДомашен немайстор написа:
Разбира се, това не е истинският уред "фазомер", а само това, което разговорно се нарича "фазомер". :)

Напрежението го меря между нулата в ел. таблото и въпросните проводници за ключа. На черния проводник, където тече фазата, ми показва около 240 волта, така че би трябвало показанията да са точни.

Изображение
Изхвърли ги когато имаш желание и възможности за по убави. И аз съм почнал от нулата. Но пробна лампа ти е по възможностите - потърси, прочети как да стане и как се ползва и си направи сам.
"Фазомера" е с глим лампа, това исках да видя, защото има и некакви измислени със светодиод де светят при щяло и нещяло. Все пак глимката има пробивно напрежение и щом е светнала, значи това напрежение м-у проводника и теб е факт. А мултицета в случая отчита мъгла и заблуждение, вероятно защото входното му съпротивление срива напрежението.
И все пак тока може да се измери, ама не с твоя мултицет де дори няма АСА.
valentino76bs - майстор
пон авг 12, 2019 8:06 pmiliya_i написа:
Интересно ми е, защо всеки дето хабер си няма от тоци, тръгва да мери разкачена жица с волтметър и глимка. Абе баба ви все с волтметър е мерила!
Направете си една пробна ламБа, поне да ви е ясно какво точно мерите.
По добре с глимка ....в случая,щото с лампа ако я няма нулата е готов сготвен.
iliya_i - майстор
вт авг 13, 2019 10:59 amvalentino76bs написа:
пон авг 12, 2019 8:06 pmiliya_i написа:
Интересно ми е, защо всеки дето хабер си няма от тоци, тръгва да мери разкачена жица с волтметър и глимка. Абе баба ви все с волтметър е мерила!
Направете си една пробна ламБа, поне да ви е ясно какво точно мерите.
По добре с глимка ....в случая,щото с лампа ако я няма нулата е готов сготвен.
Не съм казал с ръце да пипа голите краища! Не вярвам, че точно ти не знаеш как се работи с пробна лампа.
valentino76bs - майстор
Уф по добре да му свети и да няма нищо и да се вайка от колкото смело да пипа като не светне лампата ...
Пък в моя куфар задължително си вървят и двете
и се ползват ,само че моя фазомер е по друг мери и други работи !
npace - специалист
вт авг 13, 2019 7:57 amnikolov333 написа:
Това със засукването и аз съм го забелязал, но в една подобна тема твърдяха, че нямало да има ефект.. :?
Щото не са засукали както трябва, необходимо е повече старание.

Прикачен файл:
старателно засукване.jpg
старателно засукване.jpg (76.55 KиБ) Видяна 1222 пъти


:lol:
radius - майстор
Ама тоя сигурно извън кадъра е хванал поне 110кВ жица, да му стоят така мустаките.
FM STEREO - специалист
И фазопоказателите (фазомерите) с глимка светят по индукция, проверява се с въпросният къде е фазата, общият, той се свързва първо с един от проводниците и горе на тавана се проверява къде е фазата, с пробната лампа се проверява къде ще светне и съответно къде е нулата, свъзва се с вторият проводник и горе спрямо нулевият се проверява дали свети, ако свети значи всичко е точно.За да не свети по индукция, слагате един дървен стол и стъпвате на него, така се намалява връзката с земята и фазопоказателят ще свети на фазата по слабо, а там където е светил по индукция няма да свети!
Последна промяна от FM STEREO на вт авг 13, 2019 7:39 pm, променено общо 2 пъти.

Тема "Ел. инсталация - странен проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: