• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Varnap5 - специалист
ето ги следващите

Прикачен файл

IMG_20190804_203638.jpg

Прикачен файл

IMG_20190804_165026.jpg

Прикачен файл

IMG_20190804_163911.jpg

Прикачен файл

IMG_20190804_160531.jpg

Прикачен файл

IMG_20190803_065937.jpg
Varnap5 - специалист
и още

Прикачен файл

IMG_20190810_182624.jpg

Прикачен файл

IMG_20190810_180123.jpg

Прикачен файл

IMG_20190804_203704.jpg

Прикачен файл

IMG_20190804_203644.jpg
Varnap5 - специалист
това е последното за сега :)

Прикачен файл

IMG_20190804_220508.jpg

Прикачен файл

IMG_20190811_154611.jpg

Прикачен файл

IMG_20190811_135000.jpg
josifn - напреднал
Varnap5, можеш ли да пуснеш по-хубава снимка на схемата? Струва ли ми се или имаш еърлифт от 2 към 1? Защото не трябва да има.
Отдушник на анаеробен резервоар, почти винаги е гаранция за миризма. Виж поне да го изкараш достатъчно високо и да сложиш от онези вентилатори за комин накрая.
Аератор с еднакви по размер и отстояние дупки, няма ли да има различен дебит на въздуха близо до захранващата тръба и далеч от нея? Може би е по-добре да се разпределят, така че въздуха да излиза по-равномерно.


Бактериите се развиват сами според средата, но за малко по-дълго време. Бактериите за денитрификация (безкислородна среда) и премахване на органичната материя в аерирания контейнер (кислородна среда) са един и същ вид, просто при липса на кислород използват този от нитратите. Бактериите за нитрификация са други.

Премахване на нитрати и нитрити без безкислородна среда, в общия случай е невъзможно. (Има частично премахване, ако колониите от бактерии върху медията са много дебели и до най-вътрешните не достига кислород, но да не се отплесвам.)
Денитрификацията е чист безкислороден процес! И тук, с риск отново да ме захапете, само ще спомена, че въпросните станции, на които няма да споменавам името, описват (поне в бг сайта!) като денитрификационна зона, място където ИМА аератор!

И последно, и отново - анаеробна (anaerobic) и безкислородна (anoxic) среда са две различни неща!
И двете произвеждат по-малко утайка от аеробната среда. Първото мирише, второто ще замирише ако условията станат като в първото. По-нетерминологично не мога да го обясня.


----

Забравих да спомена, по пътя на еърлифта е добре да има отдушник/ци, от които да излизат балончетата с въздух, за да не се вкарва много кислород в първия контейнер. Може да ги вържеш към основния отдушник.
На това видео се вижда, за какво говоря -
Varnap5 - специалист
Пробвах да направя нова снимка но излизат замаглени.
По-късно ще пробвам с друг телефон.
jabata - специалист
вт авг 13, 2019 6:59 pmroro0312 написа:
Съжалявам, че може да разочаровам някого, но отново ще подкрепя preslav, защото технологията Био Клинар на чешките пречиствателни станции е най-доброто, което се предлага до сега. Не случайно логистичния център на Лидъл на Кабиле / немска компания / е с чешка пречиствателна станция Био Клинар. До колкото знам това е първата и единствена логистична база в България, която е сертифицирана по стандарта BREEAM и то на ниво „ОТЛИЧНО“.
Аз пък много се дразня на откритата реклама във форум-а, още повече от човек който я има 10-15 пост-а я не. Това че логистичните бази на тези фирми са с такива станции, далеч не означава нищо, още повече че са най-добрите в Европа, не за друго, защото ми е пределно ясно как се решават тези неща. Това че Lidl са си сложили таква станция означава че дистрибутора за България е дал много добра цена, или премии за човека от който зависи решението, а не че е най-доброто. Защото решенията се взимат от мениджъри които нищо общо си нямат с тези неща. Затова моля по-спокойно с рекламата. Сега ще ти скицирам как седят нещата. Lidl ще правят база, Пристигат мениджърите тука, хващат някой нахален тукашен мениджър, който ги омайва....и той започва да ръководи всичко. Хващат архитекти проектанти и т.н. и те вършат нещата. Опира до преичствателна санция например, и решението се взима или от ВиК проектанта, или от мениджъра. ВиК проектанта, той понятие си няма от пречистване на води, той е проектант. Мениджъра също като него незнае какво е това пречистване.... Обаче трябва да сложат, защото немските мениджъри така са казали, и така е правилно. И тука започва едно лудо надцакване, кой дистрибутор ще даде по-добра оферта, и по-добри бонуси на отговорните лица под формата на бонуси и т.н. Специално има и немски пречиствателни станции, които ги има и тука, и са също толкова добри колкото тези прехвалени чешки. Но чешките в Герамния не са толкова познати, колкото тука... Но тука има една фирма водеща се дистрибутор на тези станции, и за всяка продадена станция си гушка поне 2к. лв. от всеки потребител....може да си позволи да дава комисионни под формата на бонуси. И така се оказва че видиш ли, те са най-великите... Е да ама не, те дават добри условия, ама не са най-добрите.
radius - майстор
Преславе, вече ме е срам да се джавкаме в тази тема. Твоята е най-добрия избор, а моята мирише ужасно на лайна ( и понеже съм мазохист я източвам насред двора). Разбрахме се, предполагам.

И това, че всички са с компютърно управление го цитирах от сайта, като показах какво е най-простото "компютърно" управление, но пак сте слепи за очевидните заблуди, които са написани.
preslav - майстор
ср авг 14, 2019 9:19 amjabata написа:
Аз пък много се дразня на откритата реклама във форум-а, още повече от човек който я има 10-15 пост-а я не. Това че логистичните бази на тези фирми са с такива станции, далеч не означава нищо, още повече че са най-добрите в Европа, не за друго, защото ми е пределно ясно как се решават тези неща. Това че Lidl са си сложили таква станция означава че дистрибутора за България е дал много добра цена, или премии за човека от който зависи решението, а не че е най-доброто. Защото решенията се взимат от мениджъри които нищо общо си нямат с тези неща. Затова моля по-спокойно с рекламата. Сега ще ти скицирам как седят нещата. Lidl ще правят база, Пристигат мениджърите тука, хващат някой нахален тукашен мениджър, който ги омайва....и той започва да ръководи всичко. Хващат архитекти проектанти и т.н. и те вършат нещата. Опира до преичствателна санция например, и решението се взима или от ВиК проектанта, или от мениджъра. ВиК проектанта, той понятие си няма от пречистване на води, той е проектант. Мениджъра също като него незнае какво е това пречистване.... Обаче трябва да сложат, защото немските мениджъри така са казали, и така е правилно. И тука започва едно лудо надцакване, кой дистрибутор ще даде по-добра оферта, и по-добри бонуси на отговорните лица под формата на бонуси и т.н. Специално има и немски пречиствателни станции, които ги има и тука, и са също толкова добри колкото тези прехвалени чешки. Но чешките в Герамния не са толкова познати, колкото тука... Но тука има една фирма водеща се дистрибутор на тези станции, и за всяка продадена станция си гушка поне 2к. лв. от всеки потребител....може да си позволи да дава комисионни под формата на бонуси. И така се оказва че видиш ли, те са най-великите... Е да ама не, те дават добри условия, ама не са най-добрите.
Принципно си прав за Lidl и начина, по който се взимат решенията на местно ниво, пък и другарите немци много добре си правят сметката и не биха дали и лев отгоре ако може да се мине с чешко, а не немско качество - в Немция вероятно ще си сложат немско, ама защото няма да им разрешат да е чешко.
Докато търсех вариант за пречиствателна станция попаднах на немска, която обаче не е аеробна, ползва специални кертриджи с бълхи (пардон микроорганизми, медии или там каквото е - вече не помня). Такава станция си беше монтирала една съфорумка, май беше "леля от село" или нещо подобно - та лелята живееше в Швейцария и периодически се връщаше тук за да сипе мюсли, стари компоти и сладка, че да не измрат гадините в станцията. После видях аеробна станция с немски произход при един приятел, но така и не се добрах до вносител, монтажник или някаква по-подробна информация - човекът беше загубил всякакви координати, а не можах да видя надписи по станцията. Знам само, че с водите от станцията си поливаше райграса и цветята, не се оплакваше от миризми, но и не помнеше дори ориентировъчни цени.
Та минах през румънски по 1500 лв. - много примамливо предложение за човек на зор, но в крайна сметка се оказа пластмасова изгребна яма, а при мен лайнарка няма как да влезе. Попаднах и на едни, които изработваха по поръчка станции, работели по руска технология, имали специални аератори и т.н. кандърми за преимуществата им пред другите, но когато въпросът опря да се види нещо в действие и всички изпаднаха в неловко мълчание. После се свързах с популярна българска фирма - нямам никакви претенции към тях, пратиха човек, дойде, мери, съветва, обяснява. Коректен беше човекът, каза си, че няма как да се мине без никакво почистване, все пак от време на време (според натоварването на станцията), ще трябва да се отваря едно капаче и да се гребе на ръка нещо приличащо на утайка от кафе, но със специфичната меризма на... В последствие стана ясно, че само в нашия район има 2-3 (не помня колко) станции от същия производител. Дори не се възползвах от предложението да ги видя как работят защото месеци наред съм газил изпомпената "пречистена" вода и още и още ми се повдига от вонята. Стигна се до там, че с цената на санкции и глоби, притежателите на тези станции бяха принудени да ги заустят в канал на ВиК - ми то за какво са им тогава локалните станции???
Всичко, което казвам е проверимо и лесно доказуемо, затова се паля когато някой се изказва неподготвен. На хиляда места съм казал, че не съм рекламно лице на някой чешки задник, просто съм доволен ползвател на най-простия вариант на чешките пластмасови бидони. Няма как да приема високомерни изказвания с академичен привкус на хора, които нямат НИКАКВО пречиствателно съоръжение, тепърва ще творят, ама вече развиват теории и намират грешки на хора, които са направили нещо си, пък било то и с подръчни материали и минимални познания.
Няма как да приема и заядливите забележки на хора, които са си ползвали пречиствателните станции само в Събота и Неделя, при това за период от година, година и половина - при мен Октомври месец стават 5 години целогодишно ползване от 4-ма човека, а това са кухня, баня, пералня и естествено кенеф, демек 15-20 кубика отпадни води всеки месец.
Дали има нитрати/нитрити на изхода - със сигурност има, но се надявам да са според сертификатите на производителя т.е. доста по-малко от допустимите норми на МОСВ - ееех сертификати, сертификати, още не съм ги виждал тези "хартийки" на онзи, който запали безсмисления спор, в който се даде чуваемост на един мечтател (то и аз съм си мечтал от пръдня-боя).
В безумния, тотално безсмислен спор се загубиха важните хора - имаше такъв човек от централна България, който очевидно работи или е работил в промишлена пречиствателна станция (дали не беше Павликени). Та този човек даде няколко насоки, които аз естествено не спазих - той препоръча да се увеличи паузата между аериране и покой, а после опитно да се установи кога нитратите са най-малко. Нямам лаборатория, няма и време да експериментирам, но ако се стигне до там ще трябва да пренастроя един механичен часовник за управлението на тарифите на старите електромери - такова ниво на "направи си сам" ми е приемливо, имаш нещо готово, стараеш се да го оптимизираш, ако не се получи се връщаш в изходна позиция и пак се бъзикаш - на който му се занимава, това е прекрасно средство за уплътняване на свободното време.
В най-песимистичния случай ще "ъпгрейтна" (как академично звучи) хардуера и ще си поръчам истински електронен модул (контролер), който е с датчик за кислород и спира/пуска кпмпресора, мери Рн, управлява перисталтични помпи за добавка на
химикали, "ближе" водата на изхода и отделя годната от негодната за бутилиране.
Предупреждавам всички, които са ме дръпнали за опашката, че съм вдигнал рога и няма да позволя една лъжа произнесена 100 пъти да стане истина - за момента истината е една (до доказване на противното), всяко нещо си има граница на "направи си сам", сап за мотика можеш да си направиш сам, асмалък също, водопровод, токопровод, топлоизолация и т.н. - работеща пречиствателна станция, особено локална е мисията невъзможна и най-вече безсмислена.
Всеки е в правото си да прецени къде и как да закопае парите си, всеки е в правото си да се довери на този или оня - нека аз да съм ОНЯ, но ТОЗИ да ме лае и на това да гради доказателства за тезите си е недопустимо.
Вчера пропуснах да кажа нещо на един от съфорумците (мисля, че сам ще се сети кой е) - всички знаем приказката за гроздето и лисицата, и не е виновно гроздето, а л...
preslav - майстор
ср авг 14, 2019 2:05 pmradius написа:
Преславе, вече ме е срам да се джавкаме в тази тема. Твоята е най-добрия избор, а моята мирише ужасно на лайна ( и понеже съм мазохист я източвам насред двора). Разбрахме се, предполагам.

И това, че всички са с компютърно управление го цитирах от сайта, като показах какво е най-простото "компютърно" управление, но пак сте слепи за очевидните заблуди, които са написани.
Мен не ме е срам от нищо, за което съм въоръжен с доказателства, срам ме е, че интелигентни и образовани хора поддават на манипулациите на някой Академик от БАН.
Публикувах, че се върнах - НИЩО не сме се разбрали, по-точно ти не си разбрал нищо - не се е родил този, който ще ми скача с ултиматуми. Отново ти обръщам внимание, че никъде, никога и по никакъв повод не съм казвал, че "моята" е най-добрата - нещо повече (ама за онези, които четат), "моята" вече не е моя, "моя" беше до миналата година, докато хора със скромни доходи ми се издължиха т.е. дори и да си със скромни доходи (700-800 лв.) можеш да си позволиш нещо готово, а не да се правиш на учен майстор през същите тези години и НА КОНЕЦ да нямаш нищо освен излишни знания и ненужна информация.
И за да завърша поста си - тонът ти не само тук, а и в много други теми е нелицеприятен (поне за мен е такъв), леко на сериозно си се взел, а то се дължи на...???
radius - майстор
Ама ти си страшен нарцис. Тук не командваш, дано да го разбираш.
Оня ден пита за подово (че и мен на лични, че не ти се четяло какво вече съм писал във форума) какво било, как било, после влезе в темата за подово и взе да ръсиш някакви умнотии и да спориш, при все че прозира отвсякъде, че не ти е ясно! Защо го правиш, не знам.
Има едни хора, които като си изберат нещо и си мислят, че е най-хубавото и сакън някой да не им го оспори.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

Тема "Пречиствателна станция-направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: