Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Изхождам от следното - водното подово е много инертно. Приемаме, че говорим за южна стая, много прозорци и силно слънце. Като пече 5 часа след обед предполагам, че термостат ще спре водата към подовото и пода ще изстине. Вечерта като се скрие слънцето и пода още не е наваксал няма ли да има период в който в стаята да е студено?
шоп - майстор
чет авг 15, 2019 1:35 pmbrum написа:
Вечерта като се скрие слънцето и пода още не е наваксал няма ли да има период в който в стаята да е студено?
Възможно е.
Всичко зависи, какъв хистерезис искате. За минимален хистерезис трябва или водно подово със замазка + конвектори или водно подово без замазка.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет авг 15, 2019 1:35 pmbrum написа:
Изхождам от следното - водното подово е много инертно. Приемаме, че говорим за южна стая, много прозорци и силно слънце. Като пече 5 часа след обед предполагам, че термостат ще спре водата към подовото и пода ще изстине. Вечерта като се скрие слънцето и пода още не е наваксал няма ли да има период в който в стаята да е студено?
Че е инертно, инертно е, но след като е инертно - как така ще изстине бързо (първо противоречие)? А после пък бавно ще наваксва (второ противоречие)? Инертността вярно че зависи от изпълнението, но ако бързо изстива би трябвало и бързо да наваксва и обратно. Аз задвижки и ст. термостати нямам, като едната детска стая е на юг, силно остъклена и тя е с една идея по-хладна, макар да е с К-стъкла.
radius - майстор
Истината е, че като напече, ако си добре изолиран ( пък за да се топлиш с подово би трябвало да е така), прегряваш. Няма спасение.
brum - майстор
Прегряването е ясно. Въпроса е след това има ли студен период или не ако си с водно подово?

Иначе водното подово ще е със замазка. Къщата почва да се строи тези дни, та до него има време. Но поне към момента плановете са такива. И ще е добре изолирана (38см външни стени като основното по тях е топлоизолация).

До колкото разбирам отговора е да. Ще се надявам с умно управление на рекуператора да успея да намаля ефекта...

Но ако игнорираме рекуператора - кое е най-удачното решение като се вземат в предвид, че помещенията ще са с много прозорци и южно изложение? Решение в смисъл на максимален комфорт и през студеният, и през преходните сезони.
шоп - майстор
чет авг 15, 2019 2:47 pmbrum написа:
Ще се надявам с умно управление на рекуператора да успея да намаля ефекта...
Не разчитай много на него.
Затоплянето може да е само ако е снабден с ел. нагреватели ( скъпо ) или с вграден воден топлообменник свързан към основния енергоизточик.
Boyan - специалист
чет авг 15, 2019 2:47 pmbrum написа:
Прегряването е ясно. Въпроса е след това има ли студен период или не ако си с водно подово?

Иначе водното подово ще е със замазка. Къщата почва да се строи тези дни, та до него има време. Но поне към момента плановете са такива. И ще е добре изолирана (38см външни стени като основното по тях е топлоизолация).

До колкото разбирам отговора е да. Ще се надявам с умно управление на рекуператора да успея да намаля ефекта...

Но ако игнорираме рекуператора - кое е най-удачното решение като се вземат в предвид, че помещенията ще са с много прозорци и южно изложение? Решение в смисъл на максимален комфорт и през студеният, и през преходните сезони.
Това е една от причините да залагам и подово и конвектори.
Здравейте на всички.
Успях да изчета цялата тема която си е доооста дълга :)
Предстои ми изграждане на водно подово в къща на 3 етажа.
На кота 0 ще има 5 кръга.
Кота 2,5м ще има 4 кръга.
Кота 5,2м ще има 4 кръга.
Имам изготвен проект, но въпроса ми е следния:
- По проект е предвиден хидравличен изравнител (защото не се знаеше каква ще е ТП-та) с циркулационна помпа с H - 8,5kPa.
Вече имам ТП 12кW с помпа ALPHA2 15-60 130.
Според вас тази помпа достатъчна ли ще бъде, или не?
Ако не е, бихте ли ми препоръчали хидравличен изравнител, и помпа към него?
radius - майстор
Колко са най-дългите кръгове? Аз ( с 11кръга, от които 2 по 80м) имам видимо подобрение в работата, след като добавих още една алфа 15-60.
Един 118 метра и един 108 метра.
Другите са между 50 и 80 метра.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: