• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
plamen6703 - майстор
Има и учебници, но писателите са повече от читателите и четенето не е на мода :)
Прикачен файл:
20190813_161757.jpg

Прикачен файл

20190813_161911.jpg
gogo7777 - майстор
За съжаление в учебниците няма да намерите нужната информация. Това е занаят......най-лесно възприемат хора с техническо образование и хъс. Един доказал се заварчик знае повече за металите и структурирането им в процеса на заваряване, отколкото един професор-преподавател във ВУЗ. Казвам го от моята камбанария без да обиждам никого. Нашите бумаги просто не са курдисани с новите технологии.

За ъгъла на водене.....:
Преди 100 години Бай Гето си направи "ташак" с мене като ми даде жокер: "-Мушмурок, -ми каза- вземи една химикалка и направи няколко черти на лист хартия, като я държиш под различни ъгли....и гледай кво си драснал.....гледай нюансите ми казва.-Това ти е провара, а това навара....!!!??"
Проумях го 10 години по-късно в Австрия пред една спектрална учебна 3D машина-тренажор .....баси, човека сам е открил топлата вода преди всички....как?....ами с мерак :wink:
npace - специалист
С учебник и целенасочено практикуване на прочетеното най-бързо се постигат базови умения в нов занаят.
Но трябва така в комплект да се извършват - ако пропуснем четенето става бавно, ако пропуснем практиката не става изобщо. :-D
Учебника в линка на Лъчезар е същия като на картинката на Пламен.
gogo7777 - майстор
Без четене не става, това ясно. Но в старите наши и руски учебни помагала има подвеждащи "истини", които вече не са!!!! Навремето същото казваха майсторите и никой не ги послуша. Затова зацикли нашата школа....а сме били измежду отличниците в целия свят. Сега там са Уругвай, Нова Зеландия, Румъния, Виетнам, Мексико и САЩ.
npace - специалист
Сега стигнах до частта на учебника дето обяснява за Алюминът. Съвсем не е тъй както го бях казал. :lol:
maddoktor - специалист
Здравейте и от мен .
Имам от годинка едно китайско апаратче DENZEL DS-180A минах през подобрения на машинката

Първоначално имаше 1,5 метра захранващ кабел ( 2.5 мм2 ) , силовите кабели 16мм2
Учих се с него ( баща ми казва и аз слушам ) бая електроди минаха - над 50
Реших че захранващият кабел ми е къс и го смених с 4 метров ( 4мм2 ) , тъкмо реших да си правя чукче за шлаката , след 2-рият електрод имах проблем ( кабела който е 16мм2 към щипката за масата се стопи кабела от към самата щипка 5см каучукова изолация )
Смених го с 35мм2 шлангов кабел ( малко по-дълъг ) и спряха проблемите.

Замервал съм машината с която бачкам - при 180а точно когато има най-огромно натоварване имам консумация 4,5 kw
но с ампер клещи ако работя на 100 - те показват толкова
След калкулация при 180а имам максимум напрежение в дъгата 20-тина волта

Досега при заваряване нито кабелите загряват , нито машината влиза в защитен режим
Имал съм потребност 160а 4мм електроди един след друг градинката пред блока - без ядове

При смяната на кабела - видях вътрешността - хубаво е направен .

И с норд тествах - работи добре

Досега използвах на ESAB рутилови 6013 - без проблем пали 2,5 мм. 3.25 мм имах 4мм ( стари очукани от 20 години стоят в мазето )
без проблеми палят и заварките са супер

Реших да пробвам МАРИНА , както и АСКАЙНАК
взех си 2,5мм х 350 ( понеже тези ми бяха свършили )
изискват 50волта и между 60 до 90 ампера
Пиша силата на заваръчният ток по-памет ( не ми се слиза до мазето )

С МАРИНА тествах на 60 , 80 , 100 , 120 върху дебелостенна тръба - най-много ми допадна 110 ампера ( има хубава плътна шлака която много лесно пада на големи люспи ) шева става хубав и разлят . Много лесно палят първоначално и всеки следващ път , дори позволява закривяване на електрода за трудно достъпни места

С АСКАЙНАКА - тествах при същите настройки - но той искаше малко по-силен ток . 10а повече

Но като цяло и двата електрода ми допаднаха за домашната работилница .

Като цяло и с ЕСАБ 6013 вежен - при 2.5мм работих на 110 ампера . 3,25мм ми харесва 140 ампера
radius - майстор
Аз, дето нищо не разбирам, ми се струва, че тия ампери са доста завишени - 2.5мм на 110 А :shock:
Всъщност ако са китайски и делим на ✓2 - може.
kuger - майстор
Сори, гаф!
Последна промяна от kuger на вт авг 31, 2021 11:03 pm, променено общо 1 път.
kuger - майстор
Днес работих с Вежен 2,5 мм на ток около 60-65 А. С 6013 пак на този ток и никакъв проблем. С Емона 3,25 карах на около 100А, пак никакъв проблем, добра дъга, отлично запълване на вертикална заварка.
Такива имах, такива ползвах :-D
Накрая заварявах и ламарина 1,5 мм към тръба с някакъв 1,6 мм електрод, там с около и под 50А.
Правя си мачта за антени. GSM и ТВ.
Дължа да отбележа, че съм почти лаик в заварките.
maddoktor - специалист
Ами аз съм убеден че ако използвам много скъп заваръчен апарат - ще карам с много по-нисък ток на заравяване .
Тук хем искаме китайче за 100лв - хем да работи като истинска машина за хиляди левчета

Другото което - като масовите ел.контакти са за 16А и номиналната мощност е 3.65kw
няма как да искам да получа много повече .

Скоро се бях заговорил с един мой приятел техник .
Идват при него с евтин турски електрожен ( с траф ) , тъкмо почвал да заварява и падат бушоните
Оказало се че ония използвали евтина ламарина за траф , и без товар ( не се заварява ) има адски много консумация от ел.мрежата .
Тъкмо започваш да работиш - и падат бушоните

Сещам се КраКра - най-доброто . Хем заваряваш , хем тренираш при носене .
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

Тема "Електроди мнение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: