• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Statulov - напреднал
Здравейте,
Подариха ми една машинка ЦПУ лазер 3018. Китайче е но става :)
Стига да знаеш как. Гледах клипчета, теглих програми за гравиране с лазера, нооо нещо явно не правя както трябва. Лазера не премигва а свети постоянно и като си свърши зададеното изображение минава по диагонал и прецаква всичко. Някой има ли представа какви настройки трябва да се направят и как? Интересува ме и от къде мога да си купя някаква книга, че да се науча да работя с тази машинка. Ще съм благодарен ако някой сподели, че съм гола вода :lol:
Последна промяна от Statulov на пон авг 19, 2019 12:10 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Здрасти.
Хубаво е да започнеш от начало.
Говоря че лазер се пише с малки букви.
Но пък ЦПУ е с главни и си има причина за това.
Така че що вземеш да прочетеш нещо?
Не е срамно. Срамно е да използваш фейс- тефтер...
:partyman:
Statulov - напреднал
нед авг 18, 2019 10:43 pmhidrazin написа:
Здрасти.
Хубаво е да започнеш от начало.
Говоря че лазер се пише с малки букви.
Но пък ЦПУ е с главни и си има причина за това.
Така че що вземеш да прочетеш нещо?
Не е срамно. Срамно е да използваш фейс- тефтер...
:partyman:
Извинявам се за правописа, ще го оправя. И аз искам да чета, но къде? Никаква информация не намирам
brum - майстор
Качи:
  • Снимка на лазера (на контролера по-точно)
  • Списък с програмите които използваш за гравиране
  • Един от проектите които си създал за гравиране (всичките му файлове)
Като приключи с гравирането спира ли да "свети", или се налага да го изключиш от копчето за да спре?

Относно книга - не знам. Аз ходих на курс в Smart Fab Lab и така се научих да ползвам CNC рутера.
Statulov - напреднал
пон авг 19, 2019 7:41 ambrum написа:
Качи:
  • Снимка на лазера (на контролера по-точно)
  • Списък с програмите които използваш за гравиране
  • Един от проектите които си създал за гравиране (всичките му файлове)
Като приключи с гравирането спира ли да "свети", или се налага да го изключиш от копчето за да спре?

Относно книга - не знам. Аз ходих на курс в Smart Fab Lab и така се научих да ползвам CNC рутера.
Здравей, налага се аз да го изключвам.! НЕ спира сам. Laser GRBL, Inscape и Light Burn
Последна промяна от Statulov на пон авг 19, 2019 1:15 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
"Е спира сам" или "Не спира сам"? Приемам, че 2то.

А как пали - като пуснеш копчето тръгва веднага, или пали първият път и спира да работи чак като го изгасиш от копчето?

Два потенциални проблема виждам:
1) Контролера на лазера е дал фира.
2) Софтуера който управлява лазера не е конфигуриран правилно и поради някаква причина не го изключва.
3) Някак си са объркани кабелите които се връзват към контролера (тези между контролера и стъпковите мотори/лазера).
Statulov - напреднал
пон авг 19, 2019 7:41 ambrum написа:
Качи:
  • Снимка на лазера (на контролера по-точно)
  • Списък с програмите които използваш за гравиране
  • Един от проектите които си създал за гравиране (всичките му файлове)
Като приключи с гравирането спира ли да "свети", или се налага да го изключиш от копчето за да спре?

Относно книга - не знам. Аз ходих на курс в Smart Fab Lab и така се научих да ползвам CNC рутера.
Може ли да съм объркал кабелите на лазера и вентилаторчето, защото само те бяха разкачени
Statulov - напреднал
пон авг 19, 2019 10:28 ambrum написа:
"Е спира сам" или "Не спира сам"? Приемам, че 2то.

А как пали - като пуснеш копчето тръгва веднага, или пали първият път и спира да работи чак като го изгасиш от копчето?

Два потенциални проблема виждам:
1) Контролера на лазера е дал фира.
2) Софтуера който управлява лазера не е конфигуриран правилно и поради някаква причина не го изключва.
3) Някак си са объркани кабелите които се връзват към контролера (тези между контролера и стъпковите мотори/лазера).
Може ли да съм объркал кабелите на лазера и вентилаторчето, защото само те бяха разкачени? Лазер 7,5w колко дебела дървесина може да реже?
sstefanov - майстор
Може всичко да си объркал.
Kак изпращаш кода към GRBL?
Може да опиташ с https://winder.github.io/ugs_website/
Пробвай ръчно да пуснеш и спреш лазера с G-code и ще видиш дали е свързан правилно.
tsenkov - специалист
Качи G Кода да го видя.
  • 1
  • 2

Тема "ЦПУ ЛАЗЕР" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: