• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Hursa - майстор
Топлинното съпротивление гледайте. То има значение за топлозагубите.
Q = (tвътр. - tвън.)/Rt
Където Q - топлинния поток през квадратен метър стена (топлозагубите); tвътр.tвън. - температурите вън и вътре; Rt - термичното съпротивление. (Това е оценъчна формула, опростена - за „безкрайно голяма” преграда.)
Rt = d/λ
Където d - слоя от конструкцията на стената; λ - коефициента на топлопроводност.
За поротерм комфорт Rt = 0.38/0.14 = 2.71 (м^2*K/W)
За поротерм 25 см и 10 ЕПС Rt = Rt(тухла) + Rt(ЕПС) = 0.25/0.26 + 0.1/0.035 = 3.82 (м^2*K/W).
Dessie - специалист
@hursa - благодаря ти! После като приспя детето ще разгледам подробно формулата и данните.
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб авг 17, 2019 10:40 amDessie написа:
@BLUEPUPIL-2 - твърдението ти за диспропорция е несериозно :-) сметнах за редно да кажа локацията на бъдещата къща само от гледна точка на това, че все пак може би има значение за пресмятането на топлозагубите и средната годишна Т.
:arrow: Госпожо, приемете моите най-искрени извинения за нетактичното подмятане!

:idea: Ако вече не е късно, добре е да се фокусирате върху по-главните и доказано проблематични неща, като арматурата и бетона!
Dessie - специалист
@BLUEPUPIL - 2 - не е късно за нищо, все още нямам РС, най-вероятно към края на септември ще се преборя да го дадат.
Нямам идея какви проблеми мога да търся в конструкцията, ако ти представлява интерес и имаш желание да бутнеш едно рамо, довечера мога да пусна проектите на конструкцията с една частична КС, касаеща бетона и арматурата
naster - майстор
Според мен колебанието трябва да е между 25см поротерм (или аналогичен широкоформатен зидарски блок) и 38. В смр-то външната зидария е смятат на кубик, а това има значение за цената. Поставям и друг казус от своя опит. Според проекта Ви и общата площ на отворите (врати и прозорци) ще имате и 1/3 завишен разход на щурцове, както за материал, така и за труд. Без изолация няма да минете, а изолация и мазилка за труд ще платите не по-малко от 20лв/м2. Изводът е, че според мен с повече изолация и 25см ширина на зидарията ще спечелите повече. Лично мнение
Dessie - специалист
@naster- благодаря за съветите! Все още не съм откраднала време да проверя и сравня данни по формулите, които @hursa пусна.
Всичко ми е полезно и ще водя записки, за да не пропусна нещо съществено. :partyman:
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб авг 17, 2019 12:12 pmDessie написа:
Нямам идея какви проблеми мога да търся в конструкцията, ако ти представлява интерес и имаш желание да бутнеш едно рамо, довечера мога да пусна проектите на конструкцията с една частична КС, касаеща бетона и арматурата
:arrow: Пускай ги тук в темата или на лични, ако целиш конфиденциалност!
:idea: При downsize на jpeg-a или png-то, гледай да е четливо!
Или пък ги качи някъде, където ограничението за file size e по-високо. Може и PDF-и.
resistbody - майстор
Почнах да пиша, но като стигнах до сметките и проверих изтрих всичко...
Помислих, че пишете за моделът 39 план(нещо такова)... там е 10лв тухлата..
Та пак наново... няма мисъл, слагай нф лайт със доволно изолация.. тухлата няма да те спаси, имаш плочи, колони, вар(не зная дали някой предлага зидане със флакон или "лепенка") все мостове...
Изолирай добре терасите... аз моите ще ги правя на отделна конструкция, че планът позволява..
Dessie - специалист
@ BLUEPUPIL-2
ето линк към албум "Конструкция" в снимка.бг:

http://dessie1234.snimka.bg/properties/ ... 4.39098652

ето и към "Архитектура":

http://dessie1234.snimka.bg/properties/ ... 3.39098645

|Паролата и към двата е "1234"

Едит:

@Hursa - от къде извади стойностите за ламбда на материалите?
На сайта на Винербергер има данни за Поротерм комфорт ламбда =0,11, което при мед дава стойност на Rt= 3,45 без да съм смятала мазилките. В сайта им е дадено 3,73 при положение, че са сметнали 1 см вътрешна варова/гипсова мазилка, 1,5-2 см външна вароциментова мазилка и при използване на техния разтвор за зидане с перлит.
За Поротерм НФ ламбда=0,26, което дава Rt=0.96 без мазилки. За ЕПСа намерих подобни данни за твоите и сумарно за ЕПС+25-ца получавам Rt=3,46....
Не искам да си помислиш, че те апострофирам, прости наистина искам да разбера нещата, а се поомотах....


Едит 2:

Мнения за сръбските тухли Младост? На ЕБ25 Стронг дават ламбда 0,226, а на Економик - 0,198 при цени близки до тези на Портерм 25-ца?
BLUEPUPIL-2 - специалист
След, само повърхностен преглед, 2 неща се открояват:
:arrow: 1..Поздравления, че не е икономисвано от стълбището и височината на стъпалата е под 17см. Двураменното стълбище с височина на стъпалото от 16.66см е доста добро решение!
:arrow: 2..Дневната и трапезарията са с размери 10.75х5.75м. Светлата височина на помещенията е 2.77(2.78)м. Има значителна доза вероятност, да не Ви хареса, усещането(възприятието) за „схлупеност“. Положението би се усложнило(влошило), при монтажа на окачения таван.
:idea: Съветвам Ви да намерите и да отидете в помещение с подобни размери и мислено да намалите височината му, до тази от вашият проект.
:idea: Според мен проекта трябва да се преработи, преди да е платено разрешението за строеж!

За армировките ми трябва повече време.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Мнения за тухли Поротерм Комфорт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: