• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
gandonov - специалист
Аз съм с Porotherm 25N+F и 10см външна изолация.
Но ако сега започвах бих го направил с външни Porotherm 12 N+F, изолация и отново Porotherm 12 N+F.
Общата дебелина на стената и изолационните характеристики са същите. Цена и труд - същите, но се избягват някои недостатъци.
Например:
  • един фенер да решиш да сложиш на фасадата, го ковеш с 20cm винтове.
  • облицовка с камъни, монтаж на улуци и всичко по фасадата е доста затруднено заради дебелата изолащия.
  • недай си боже градушка да удари - фасадата става като лунен пеизаж.
Та това са принципните ми зебележки към вънната изолация. :-)
А иначе съм фен на тухли Porotherm. Здрави, на разумна цена, лесно и бързо се работи с тях.

Може също да помислиш и за вариант: отвън Porotherm 12 N+F, изолация (5cm) и отвътре Porotherm 25 N+F.

Имай предвид, че добре изолираната къща силно ще намали бъдещите ти сметки за отопление!
Недей пести на този етап. :-)
Последна промяна от gandonov на пон авг 19, 2019 4:28 pm, променено общо 1 път.
Dessie - специалист
@BLUEPUPIL-2 благодаря за отделеното време.
По т.1 - никаква икономия за стълбищата, имам фобия от височини и изобщо е компромис, че отстъпих за двуетажна къща, но пък трудно се намират по-големи парцели на сносна цена.
По т.2 - най-вероятно съм закачила първите чертежи, които ми е предоставил архитекта. В крайна сметка уточнихме светъл отвор между плочите 3м, та се надявам да не е схлупено и тъмно. Обмисляхме и на 3,20, но ми се стори, че ще стане прекалено кънтящо и трудно за отопление и вентилация.

За армировките - не бързам, още веднъж благодаря за отделеното време и съдействие.... :supz:

@gandonov - поради някои от твоите съображения се бях насочила към Комфорта, ама май няма да стане. За да се преработи проекта по предложеният от теб начин ще трябва да стесня с поне 7-8 см вътрешните пространства, което май не ми се иска. Логиката със стесняването е, че 38-цата увисва отвън на 13 см, но 12-ката няма как, та ще трябва да се прибера навътре....ама ако не съм права, казвай....аааа, и как става монтаж на дограмата при това положение?
gandonov - специалист
пон авг 19, 2019 4:26 pmDessie написа:
... ще трябва да стесня с поне 7-8 см вътрешните пространства ...
... аааа, и как става монтаж на дограмата при това положение?
1. Ако не искаш да стесняваш навътре, то разшири плочата със 7-8 см навън. :-)
2. Относно дограмата: Няма проблем с монтажа. Дограмата не е в средата, а върху здрава тухла. При мен прозорците са монтирани по към стаята.
Ето няколко снимки на дограмата.
Прикачен файл:
h-2.jpg Отвън прозореца има доста голям перваз.
Прикачен файл:
h-1.jpg Ето и вратата.

@Dessie - нали виждаш навеса над вратата - та исках да кажа, че човек си къса нервите при монтажа на такива екстри или даже на обикновен ключ или контакт, ако има дебела външна изолация.
Последна промяна от gandonov на пон авг 19, 2019 4:56 pm, променено общо 2 пъти.
Dessie - специалист
@gandonov - в общината ще ме бият, и без това мноооого леко нарушавам 30-те % плътност. Ако трябва да съм честна, в частта за озеленяването ме върнаха за да махна пътеките с паркинг елементи пред гаража за да спазя % озеленяване....

Да, дограмата и аз искам да я монтират така, за да мога да сложа външни щори, чийто кутии да не надстърчат от фасадата.
naster - майстор
Сложете възможно най-много изолация. Минимум 15, още по-добре 20 см - дюбел с пирон 26см се намира вече за по 70 стотинки.
gandonov - специалист
пон авг 19, 2019 4:20 pmgandonov написа:
... добре изолираната къща силно ще намали бъдещите ти сметки за отопление!
Недей пести на този етап. :-)
С две ръще подкрепям добрата изолация ... но по възможност да не е отвън! :-)
То и вътрешната изолация не е удобна (чудиш се как един рафт да заковеш на гипскартона), та затова предложих вариант с "вградена" изолация в стената.

Edit: Ха, сега видях че Винербергер предлагат Porotherm 38 W.i Plan - https://www.wienerberger.bg/resheniya/t ... eshto.html :o 38cm тухла напълнена с изолация!
По мое време нямаше такъв модел.
Разгледай и този вариант. На мен ми звучи обещаващо.
Dessie - специалист
@gandonov - Ми тя е обещаваща, ама цената и е ужасяваща....

@naster - ако по проект имам зададена 10-ка изолация, а сложа 20-ка не нарушавам ли позволената застроена площ? Да не ми се карат разни инспектори после?
gandonov - специалист
пон авг 19, 2019 6:02 pmDessie написа:
@gandonov - Ми тя е обещаваща, ама цената и е ужасяваща....
Сметни колко струва 10см изолация, дюбели, мрежа, шпакловка, наем на скеле и труд - добави я към цената на тухлата и ще видиш, че крайната цена е доста ужасяваща. :-D
Dessie - специалист
пон авг 19, 2019 6:17 pmgandonov написа:
пон авг 19, 2019 6:02 pmDessie написа:
@gandonov - Ми тя е обещаваща, ама цената и е ужасяваща....
Сметни колко струва 10см изолация, дюбели, мрежа, шпакловка, наем на скеле и труд - добави я към цената на тухлата и ще видиш, че крайната цена е доста по-висока. :-)

Е аз с тия сметки стигнах до Поротерм Комфорт 38-ца, но всеки, който питам ми казва да си спазвам класиката 25+10. Вярно, че не съм събрала особено много мнения де, ама....
naster - майстор
пон авг 19, 2019 6:02 pmDessie написа:
@naster - ако по проект имам зададена 10-ка изолация, а сложа 20-ка не нарушавам ли позволената застроена площ? Да не ми се карат разни инспектори после?
Имате ли издадено РС? Бих тълкувал, не много, ако не нарушавате строителните граници, определени във визата. Де юре, застроената площ е същата, въпреки че не знам дали това не се води съществено изменение на проекта. На практика, всеки, който изолира къщата си с 10см изолация по тази логика трябва да го доузаконява. Но това са волни съчинения, моля да бъдат приети като такива.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Мнения за тухли Поротерм Комфорт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: