Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон авг 19, 2019 3:09 pmАнтон С. написа:
Работата е там, че 16-ката ще ми е слаба (няма да натоварвам темата със спецификите на моя случай, а ще отворя своя собствена, когато му дойде времето) и ми се иска да науча малко повече за по-едрото Бижу. Към момента основното, което ме интересува е:
1. Може ли да се справи с около 450м3 добре топлоизолирана 3 етажна къща с петкамерна дограма? Знам, че дявола е в подробностите, но както писах по-горе, ще ги опиша в друга тема.
2. Помпата на камината достатъчна ли ще е, ако направя голям и малък кръг с трипътен термостатичен вентил или трябва да мисля за още една?
Предварително Ви благодаря за отговорите!
Аз не мога да повярвам, че 16кВт камина няма да е достатъчна за 180м3 добре изолирана къща :?
Антон С. - специалист
Квадратите са около 200, а кубиците приблизително 450. За съжаление, не съм в къщата за да меря точно. Грубо описано - два етажа по 75м2 с височина 2,5м, като първият е вкопан на 1,5 м под земята, и трети (обособен от подпокривното) 30м2 на 2м височина. Обособеното е изолирано с вата и картон.
Антон С. - специалист
По-долу снимки за визуализация. Изложението на прозорците е юг и изток, като терасите, които се виждат, гледат на изток.
andy_forresite - майстор
Всъщност Л. Ганев имаше предвид 180 квадратни метра РЗП.
С постоянно отопление 16 kw камина ще са достатъчни. Предимство на 25-цата е по-бързо загряване след като запали.
По принцип която и да вземеш ще се получи. Нямаш причини за притеснение.
Помпата не знам с какви характеристики е.
Антон С. - специалист
Благодаря Анди!
И аз така си помислих, та затова влязох в обяснителен режим. Да ме извини Лазар Ганев, ако съм казал нещо не намясто.
С постоянно отопление ще е, но имам планове някой хубав ден, да обособя още 25м2 от подпокривното, та и за там ще трябва вътък. :?
Антон С. - специалист
Само за сравнение - до момента има три огледа+оферти за изграждане на система и правилно отоплително съоръжение за къщата от различни изпълнители, като при двама от тримата препоръката е за 30 кВт, а при третия за 24. Вероятно е по-добре да не споменавам марките, които ми предложиха... Да не говорим, че нито един от тях не ми предложи стаен термостат, камо ли трипътен . :?:
gnt69 - майстор
пон авг 19, 2019 10:10 pmАнтон С. написа:
Само за сравнение - до момента има три огледа+оферти за изграждане на система и правилно отоплително съоръжение за къщата от различни изпълнители, като при двама от тримата препоръката е за 30 кВт, а при третия за 24. Вероятно е по-добре да не споменавам марките, които ми предложиха... Да не говорим, че нито един от тях не ми предложи стаен термостат, камо ли трипътен . :?:
Викай четвърти тия тримата или та лъжат или не разбират.
Антон С. - специалист
Благодаря за съвета! Възнамерявам сам да си измисля системата, а един от тях да я навърже (нямам особен избор, тези бяха препоръчани), да подвърже и Бижуто, което ще взема от местния дистрибутор, който пък от своя страна да го настрои и сервизира. Обещавам всекидневно да го поочиствам и храня. :finga:
Ако имате сигурни хора в района на Гоцето, касата бира ще я повторим.
Антон С. - специалист
пон авг 19, 2019 10:27 pmАнтон С. написа:
Обещавам всекидневно да го поочиствам и храня. :finga:
Май обърках иконата... Така де, мил ще съм с Бижуто :goodman:
andy_forresite - майстор
По-едрото бижу е като старото. Разликата е +8 см в дълбочина (достатъчно за още някоя димогарна тръба) и предполагам е с по-мощна горелка. Сигурно може да се направи да папка и малко под 1 кг на час. На максимум ще си взима по 5 кг/ч. Ти може да вземеш нея, защото 30, 30, 24 киловата за необходима мощност и сега чуденка дали 16 няма да стигнат... Прибираш голямото бижу и го правиш на макс да достига до 20 киловата. Мисля това е разумния модел за теб. Винаги може да си го направиш с максимална мощност 25 и също така 16, 15, 14... 10 kw ако щеш.
Горните предложения може да са били насочващи да купиш точно опр продукт (който случайно те продават или взимат %) плюс застраховка. Ако не те топли, ще им подпалиш жицата, а ако се претоплиш... тогава ще го спреш, ще си отвориш прозорец, но няма да си недоволен както с недостатъчна топлина. За твоя информация да знаеш, че 16 kw за 24 ч ОГЪН могат да ометат 45 кила бонбони.

Тема "Пелетна камина Грейко" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: