Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
пон авг 19, 2019 6:57 pmkr1100 написа:
[quote="Трифон П.Трифонов" Било от липса на някакъв елемент. Ми как да са набави, пустия елемент? Той си е в почвата, погрижил съм са,.
От почти н.е. е измислен торовия инжектор./дюза на Вентури/. В алито ги има на ниски цени.
Освен това има и течни гел торове. /уж са за хидропонно отглеждане/ , а пък са ти и на входа на Варна, ама се иска винетка от селото до града. :-D .
Ама то у големото село от градски тип де да ги знаете тези неща. 5л кофа х4,5-5 лв без ДДС на литър .Няма по-малки малки опаковки. Вътре в кофата е в торба. 3 вида са.
[/quote]
Извинявай, нищо не разбрах - предлагаш внасяне на тор чрез капковото? Какви са дозите (една кофа за колко стига), кога и как преценяваш, че трябва да се тори?
Аз ползвам тор за листно торене на Яра - май му викат червен кристалон 12+12+36 и микроелементи. Тори се чрез пръскане с обикновена лозарска машина, дозата е 1 с.л. на 5 л. вода, интервалите са 7-10 дена. Пропуснах да кажа, че 5 л. са достатъчни за 300 корена зеленчук. https://agroapteki.com/torove/npk-npk-t ... ksen-tor-/ 200 гр. ще стигнат за 2 години т.е. по 2 лв. на година.
Пичаги-градинари, писах че съм му сготвил на растението, сички подправки съм му ги турил в почвата, ама няма как да си ги земе горката краставица, с мойто рядко поливане.
Тес вентурита съм ги опознал от крехка детска възраст.
В сегашното ми бачкане са особено застъпени.
Даже и в БМВтата ги има. Познайте къде!
Едно време им викахме "струйна помпа". После разбрах за Вентури и чух термина "ежектор".
Чувствам са мотивиран да си поръчам от сАлито.
А някой знае ли как се нарича устройството,което е на принципа на Вентури, в родната пожарна?
gnt69 - майстор
вт авг 20, 2019 9:45 amТрифон П.Трифонов написа:
Едно време им викахме "струйна помпа". После разбрах за Вентури и чух термина "ежектор".
Чувствам са мотивиран да си поръчам от сАлито.
Аз торя и поливам през бидон 1000л, каквото трябва го слагам вътре и после през капковото в оранжерията без ижектори на самоток с затоплена от слънцето вода. :partyman:
вт авг 20, 2019 9:52 amgnt69 написа:
Аз торя и поливам през бидон 1000л, каквото трябва го слагам вътре и после през капковото в оранжерията без ижектори на самоток с затоплена от слънцето вода. :partyman:
Руси, по евтино и безпроблемно и мързеливо ще ми излезе да си поръчам от сАлито. Само закачам на подаващата тръба и готоо. При капковото не е фатално да се полива със студена вода.
Даааа, обаче пък резервоара на хидрофора е само 200л., другата помпа не смогва да допълва от кладенеца, та съм принуден да разделя поливките на 3х 25 минути. Мислех си за по голям буфер, та може и да си усложня живота.
Тенкю!
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт авг 20, 2019 11:33 am, променено общо 1 път.
kr1100 - майстор
[quote=preslav
Извинявай, нищо не разбрах - предлагаш внасяне на тор чрез капковото? Какви са дозите (една кофа за колко стига), кога и как преценяваш, че трябва да се тори?
Аз ползвам тор за листно торене на Яра - май му викат червен кристалон 12+12+36 и микроелементи. Тори се чрез пръскане с обикновена лозарска машина, дозата е 1 с.л. на 5 л. вода, интервалите са 7-10 дена. Пропуснах да кажа, че 5 л. са достатъчни за 300 корена зеленчук. https://agroapteki.com/torove/npk-npk-t ... ksen-tor-/ 200 гр. ще стигнат за 2 години т.е. по 2 лв. на година.
[/quote]
Аз пускам Калцинит и кристалон. На 2 седмици по 0,25 кг Калцинитв 1 кофа 10-12л вода. 30-40 мин поливане, пускане на инжектора с кран.Изсмуква р-ра от кофата за 20-22 мин и после 10 мин поливане - промивка.
Тези кофи по 5л са на MaxGrow и са ми много като м-л. За следващия сезон , ако някой има желание може да се кооперираме и поделим 1 кофа.
Видовете са :
MaxGrow 16-69-16+МЕ / фосфорен/ овошки 0,1-1л/1000л,зеленчуци 0,25-0,5л /1000л вода.
MaxGrow 27-27-27+ МЕ - калиев пак същите пропорции
MaxGrow 18-11-59 +2МгО+МЕ универсален
Стават и за листно торене.
А за Кристалона ми са написали 3 супени лъжици на 10л вода в пръскачката.

@gnt69 А зеленината в бидона ? И запушването на капкоотделителите по маркучите .

@ Трифон - като купуваш си вземи 3/4 " става и за малко и за повече дебит . Във Филбо ги има китайците с 2,5 пъти надценка, ако не ти се чака от Алито, но сезона вече е на завършек почти.
вт авг 20, 2019 11:33 amkr1100 написа:
...Трифон - като купуваш си вземи 3/4 " става и за малко и за повече дебит . Във Филбо ги има китайците с 2,5 пъти надценка, ако не ти се чака от Алито, но сезона вече е на завършек почти.
Благодаря за съвета! Разгледах сАлито. Ми то излиза 14-15 лв.
Естествено,че ще е за другия сезон. За тоя съм торил с птича и НПК още при фрезоването пролетта.
Другата година още по модерни и надъхани градинари.
preslav - майстор
вт авг 20, 2019 9:45 amТрифон П.Трифонов написа:
А някой знае ли как се нарича устройството,което е на принципа на Вентури, в родната пожарна?
Предполагам му викат смукопръскачка.
А за поливките можеш да се автоматизираш - Андри ще ти покаже как се прави, а ако се вържете в световната мрежа, ще може да те полива дистанционно.
вт авг 20, 2019 4:33 pmpreslav написа:
вт авг 20, 2019 9:45 amТрифон П.Трифонов написа:
А някой знае ли как се нарича устройството,което е на принципа на Вентури, в родната пожарна?
Предполагам му викат смукопръскачка.
А за поливките можеш да се автоматизираш - Андри ще ти покаже как се прави, а ако се вържете в световната мрежа, ще може да те полива дистанционно.
Неееее. Хихиииии....казва се- Плиткосмукач.
Поливките са ми автоматизирани.
А това растение как се казва и може ли да се обядва с него?
https://photos.app.goo.gl/gNkPcg6uKMjqMnEg8
Някой знае ли най удачният, най вкусният и най мързелив начин за съхранение на черита?
Хубу ги сях, ама трябва да ги бера и, или да намеря начин за съхранение, или да храня трътките, с тях.

Я го- хидроелеватор или плиткосмукач.
Тихо Андрииии!!!

Прикачен файл

hl.jpg
hl.jpg (6.09 KиБ) Видяна 1838 пъти
Andri01 - майстор
[-( Моля Другарко а пък той не дава да вдигам ръка :(.
вт авг 20, 2019 5:07 pmAndri01 написа:
[-( Моля Другарко а пък той не дава да вдигам ръка :(.
Иванчо, днес ще говориш за зимнина от чери домати.

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: