• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
burd - специалист
Привет.
Да ползвам темата, изчетох я цялата.
Имам един познат. Грее към 180кв за около 150 лв/ мес. Уловката е, че ползва външен резервоар на пропан бутан . Цистерна му кара горивото. Нещо вилата мина в режим " на заплата " и няма да съм готов за тая зима, но за следващата ще обърна света да я направя. За термопомпа не става- много е тиферично и комший са ми казвали,че зимата климатиците отказват направо. Като задуха и изнася. Аз за това и съм се подготвил. За 88кв петно, от тях 15 близо стълбище съм приготвил следната конфигурация, с идеята да е ниско температурно :
Хол 15кв с 200х60, кухня 9кв с 120х60 , спални с по 2-3 квадрата отгоре на същите радиатори , стълбище с 120х60 и фоайе , като го направя не знам. Към това има и подово. 420м отидоха.
Знам, че е доста , но ще се ползва на уикенд принцип, плюс около Коледа. Въпроса ми е следния. Не ми се мъкнат пелети
Ако се навият в двора да сложат пропаднали резервоар горе долу колко кубика да е , предвид, че може и до 2-3г да заживея там и , ако котела е само по температура какво да очаквам? Подовото по външна, радиаторите с глави. Изолация няма, тухлена къща. Тя е след направа на гаражи и т.н. За сега бойлера ще е на ток, реша ли да живея там един около 500л и панел на покрива. Като котел ми хвана окото е това :
https://megaelectronics.bg/produkt/pake ... w-b2hb557/

Скъпо е , ама... И последно- тия котли на колко години се сменяват? Все пак е газ, опасно си е малко или много
sokolov.91 - майстор
пет авг 23, 2019 10:50 pmburd написа:
Привет.
Да ползвам темата, изчетох я цялата.
Имам един познат. Грее към 180кв за около 150 лв/ мес. Уловката е, че ползва външен резервоар на пропан бутан . Цистерна му кара горивото. Нещо вилата мина в режим " на заплата " и няма да съм готов за тая зима, но за следващата ще обърна света да я направя. За термопомпа не става- много е тиферично и комший са ми казвали,че зимата климатиците отказват направо. Като задуха и изнася. Аз за това и съм се подготвил. За 88кв петно, от тях 15 близо стълбище съм приготвил следната конфигурация, с идеята да е ниско температурно :
Хол 15кв с 200х60, кухня 9кв с 120х60 , спални с по 2-3 квадрата отгоре на същите радиатори , стълбище с 120х60 и фоайе , като го направя не знам. Към това има и подово. 420м отидоха.
Знам, че е доста , но ще се ползва на уикенд принцип, плюс около Коледа. Въпроса ми е следния. Не ми се мъкнат пелети
Ако се навият в двора да сложат пропаднали резервоар горе долу колко кубика да е , предвид, че може и до 2-3г да заживея там и , ако котела е само по температура какво да очаквам? Подовото по външна, радиаторите с глави. Изолация няма, тухлена къща. Тя е след направа на гаражи и т.н. За сега бойлера ще е на ток, реша ли да живея там един около 500л и панел на покрива. Като котел ми хвана окото е това :
https://megaelectronics.bg/produkt/pake ... w-b2hb557/

Скъпо е , ама... И последно- тия котли на колко години се сменяват? Все пак е газ, опасно си е малко или много
200 квадрата за 150лв. на месец, че и на пропан-бутан ми се струват малко нереално.
За външен резервоар не се знае дали ще се съгласят да ти сложат. Има си изисквания. Говори първо с такава фирма, която се занимава с доставка на газ и тогава мисли за котел. Пък като стана дума за котела... Е аз лично не бих дал 6К+ за тоя Висман та каквото ще. Има супер добри котли за под 3000лв. на Бош, на Имергаз заедно с управление.
naster - майстор
Виждал съм обекти с газово стопанство: частен дом, хотел, ресторант и т.н. Доставя се нещо като ремарке с много бутилки за метан.
пет авг 23, 2019 10:50 pmburd написа:
... Грее към 180кв за около 150 лв/ мес. Уловката е, че ползва външен резервоар на пропан бутан ...За термопомпа не става- много е тиферично и комший са ми казвали,че зимата климатиците отказват направо. Като задуха и изнася.

Скъпо е , ама...
За мене уловката е другаде.
На метан не е евтино, а на пропан- набутан пък ич.
Климатиците спират, суров климат.......
Как така толкова евтино?!! Не че не може, но ти готов ли си финансово?
naster - майстор
Такава сметка за отопление... не е за тази тема, а за пасивна къща :)
съб авг 24, 2019 12:00 pmnaster написа:
Такава сметка за отопление... не е за тази тема, а за пасивна къща :)
Точно. "Нашия" човек или е заблуден или откровено излъган.
Освен това, изразът
Към това има и подово. 420м отидоха.
Знам, че е доста , но ще се ползва на уикенд принцип, плюс около Коледа.
означава, че изобщо не е подготвен по темата- "Специфично Отопление".

Следващото не знам как да го коментирам.
ако котела е само по температура какво да очаквам? Подовото по външна, радиаторите с глави. Изолация няма, тухлена къща
Как така, газов котел, само по температура (сигурен съм, че няма в предвид Т на помещение и управление със стаен), при положение, че...вече нямам думи, опааа- подовото по външна!!!
Нищо не е чел. Чел, ама не подготвен. Не му е ясна картинката, ама изобщо.
Предлагам да се консултира със спец.
Лазар би могъл да насочи нещата в правилна посока.

Соколов, извинявай!
шоп - майстор
пет авг 23, 2019 10:50 pmburd написа:

Имам един познат. Грее към 180кв за около 150 лв/ мес. Уловката е, че ползва външен резервоар на пропан бутан .
Определено има и други уловки:
-може имота му да е 180м2, но да се свива и отоплява две стаи
-може да грее 180м2, но до колко градуса ги грее...може да е само да не замръзне водопровода
-може сметката да е 150 лв/месец, но месеца да е април :idea:
-може сметката да е 150 лв/месец, но къщата да е с перфектна топлоизолация с рекуперация

Изобщо всичко е възможно:-))

Към днешна дата с пропан бутан е почти толкова скъпо, както и с нафта или на ток с реотан. Даже и акциз плащаш :rolleyes:

За резервно отопление при спиране на тока обаче е мнооого добър вариант дори и с батерия от битови бутилки.
naster - майстор
Аз не казвам, че е непостижима сметка за тази квадратура. Просто сградите с такива топлозагуби на практика нямат нужда от сложна отоплителна система за няколко десетки хиляди.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб авг 24, 2019 4:56 pmnaster написа:
Просто сградите с такива топлозагуби на практика нямат нужда от сложна отоплителна система за няколко десетки хиляди.
Е каква е тя сложна отоплителна система за няколко десетки хиляди? В момента изпълняваме такава система с газов котел на пропан-бутан на новострояща се къща и всичко е 7500лв с котела и газовото стопанство.
sokolov.91 - майстор
Много се отплеснахте от темата... Предлагам последните 9 мнения да се извадят в някоя друга обща тема за газ.
Благодаря!
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 51

Тема "Локално парно на газ - от 0 до 100" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: