Всички въпроси за вилата.
dragonn2 - специалист
Здравейте.

Имам една стара дървена порта и смятам скоро да я махна и да си направя метална такава.
За пример качвам една снимка на порта изработена от профили, каквато аз мисля да направя.
Не изглежда много трудна за изработка, имайки впредвид моите способности с електрожена.
Вече съм набелязал и от къде ще набавя материалите, само не знам с какви размери да са профилите.
Вратата ще е с обща ширина от около 4.4м, което е по 2.2м на крило.
Височината трябва да бъде към 1.9м.
Притеснява ме че ако взема много дебели профили, ще натежи много и ще провисне след време, но пък не ми се ще и да е много "хилава" конструкцията.
Дайте съвет, от кой вид профил да взема за рамката и за решетките.
Мерси.


Иска ми се да направя нещо такова:
Прикачен файл:
20190820_104007.jpg


Старата порта. Доста тежка и провиснала.
Няма панти - хваната е за бетонни колове с тел.
Заключва се с вреига и катинар.
Прикачен файл:
20190824_153004.jpg


В магазина има избор на материал:
Прикачен файл:
20190824_094514.jpg


Ето точни размери:
Прикачен файл:
20190824_094312.jpg
naster - майстор
Обърнете внимание и на коловете. Дали да не отлеете две колони, за които да захванете пантите на новите крила.
Andri01 - майстор
Профил-20/40 за рамката,вътре-15/15мм. Ако слагаш автоматика на новата врата,НЕ слагай като тази на първата снимка. "Beninga", -с представител у нас - Бисайд. Абсолютен боклук!!
Чираче - майстор
Няколко съвета от моя опит:
1. Започва се от коловете, за които ще се закачат крилата на портата. Те трябва да са съобразени с вида на оградата. Ако и те ще са от метал, то трябва да са от профил с квадратно сечение и размери над 80/80 мм. Трябва да са добре укрепени към земята и отвесирани.
2. Рамките на крилата аз ги правя от квадратен профил 40/40/2 мм.
3. Пълнежа от квадратен профил 20/20/1,5 мм.
4. Задължително се слага диагонал от горната панта към средата.
5. Пантите се заваряват възможно най-горе и най-долу на страницата на крилото. Пантите се изработват от стругар вътре поне с две сачми, за да е като аксиален лагер. Мъжката част на пантата се поставя отдолу, и да не е по-дълга от 10 мм. След заваряване на място се заварява и ограничител над пантата против изваждане в затворено положение на крилото.
6. Всички заварки трябва да са плътно заварени, за да не влиза влага вътре в профилите.
7. След завършване метала се грундира и боядисва с автоемайл лак.

Прикачен файл

P4080001.JPG
P4080001.JPG (29.31 KиБ) Видяна 2330 пъти
dragonn2 - специалист
За колове ще ползвам две метални тръби, бая са дебели, към 15-20см диаметър. Ще ги бетонирам до тези колове от снимката. Автомати няма да слагам, снимката е примерна за типа врата (с решетки).
Само не ми е ясна функцията на диагонала, от пантата до средата. Не е ли по добре от ъгъла до пантата до отсрещния ъгъл?
Andri01 - майстор
Диагонала-от горния ъгъл/ горната панта/ до долния срещуположен ъгъл. Това е против провисване та крилото,същия работи на опън.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Диагоналите са задължителни независимо от дизайна!

Прикачен файл:
DIAGONALS.jpg
dragonn2 - специалист
Да и аз мисля да сложа диагонал, но ми е интересно колко често се ползва. Напоследък доста се заглеждам по къщите из селата, да видя как са им направени портите и в 90% от случаите няма диагонални опори.

Имам и един въпрос относно заваряването на профилите:
Кое е по-добре и защо?
Прикачен файл:
weld_profile.png
weld_profile.png (9.27 KиБ) Видяна 2251 пъти
Andri01 - майстор
Дясното ,но е по трудно за изпълнение.
ESPACE - майстор
нед авг 25, 2019 4:43 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Диагоналите са задължителни независимо от дизайна!
Ако ги прави като тези от първата снимка, какви диагонали да слага? С диагонали е най икономично откъм материал, но той гони друг дизайн, където няма нужда от тях.

Тема "Съвет за изработка на метална порта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: