• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,
Имам къща, която е 45кв. с двор около 200кв., но тъй като семейството ни се увеличи и ни е малка за живеене, искам да направя допълнителна стая около 20кв залепена за къщата и имам следните въпроси.
Какви са стъпките, които трябва да предприема? Какво трябва да направя първо? Трябва ли ми изготвен проект за новата стая и къде точно ще бъде? Трудно и бавно ли става разрешителното за строеж? Колко ориентировъчно би ми струвало всичко?
Ще съм благодарен да помогнете и ако ви трябва още информация за да ми помогнете по-точно пишете.
naster - майстор
Здравейте,
1. Извадете скица, на базата на която да се издаде виза за проучване и проектиране.
2. Изготвя се чертеж на допълнителното застрояване, който указва, предназначението, размерите, местоположението спрямо границите и основното застрояване, според всички условия по ЗУТ за допълващо застрояване.
3. Подавате документи за разрешение за строеж @шеста категория@. Времето и цената на разрешението е според общината (седмица до месеци?;около 2лв/кв.м.).

Шеста категория не се въвежда в експлоатация (акт 16).
Чираче - майстор
Първо се започва с населеното място.
Руди - майстор
Започнете със скица (някъде трябват две - от кадастъра и общината,
другаде са комбинирани в една).
За да получите виза трябва някой (архитект) да ви направи скица-
предложение, като посочи мястото и размерите на пристройката.

Това, за което говори #naster, а именно проект за шеста категория
е облекчена процедура, леко НЕотговаряща на истината. "Допълващото
застрояване" според закона е сграда за нежилищни нужди:
гараж, работилница, ателие за услуги, склад, обор, лятна кухня...
По-малко разходи (по проекта), по-малко време.

Ако става дума за помещение за живеене (спалня, дневна), визата
трябва да е за пристройка към основното застрояване - категорията
е пета и проектът трябва да е с повече специалности и се приключва
с разрешение за ползване от общината. Повече разходи (по проекта),
повече време.

Разходите за изпълнение, които са основните, не се различават в двата
варианта, но по-пълният проект ще има количествени сметки и може да
се добие по-точна преценка за стойността.
naster - майстор
Аз лично не бих се набутал да платя няколко хиляди отгоре (проект минимум 30-60лв/м2 + РС по 10лв/м2 + надзор? + актувания + гръмоотводи + ходене по мъките), както и да чакам няколко месеца до година за финализиране на документацията. Говорим за едноетажна пристройка 20 кв.м. Кръщавам я склад или лятна кухня. Който иска да си усложнява живота.
пон авг 26, 2019 4:07 pmРуди написа:
Започнете със скица (някъде трябват две - от кадастъра и общината,
другаде са комбинирани в една).
За да получите виза трябва някой (архитект) да ви направи скица-
предложение, като посочи мястото и размерите на пристройката.

Това, за което говори #naster, а именно проект за шеста категория
е облекчена процедура, леко НЕотговаряща на истината. "Допълващото
застрояване" според закона е сграда за нежилищни нужди:
гараж, работилница, ателие за услуги, склад, обор, лятна кухня...
По-малко разходи (по проекта), по-малко време.

Ако става дума за помещение за живеене (спалня, дневна), визата
трябва да е за пристройка към основното застрояване - категорията
е пета и проектът трябва да е с повече специалности и се приключва
с разрешение за ползване от общината. Повече разходи (по проекта),
повече време.

Разходите за изпълнение, които са основните, не се различават в двата
варианта, но по-пълният проект ще има количествени сметки и може да
се добие по-точна преценка за стойността.
За по-горния пост- става въпрос за гр. София

Добре а колко време ще отнеме издаването на разрешение за строеж ?
Възможно ли е, ако имам скица за пристройката, изготвена от архитект и всичко е съобразено спрямо закона, да построя стаята преди разрешителното и след това да я узаконя или има възможност да ми я бутнат или да ми създадат други проблеми.
naster - майстор
На мен ми отне 6 месеца за разрешение за строеж (Младост), пета категория. НЕ започвайте без валидни документи да строите - никой не се е спасил от доброжелателни комшии. Не само ще си я разрушите, ами ще имате и наложена забрана за определен период за строеж. Прочетете и предишния ми пост.
Прочетох го.
В такъв случай варианта с категория 6 е по-бърз и по-лесен, но има ли възможност да ми създадат проблеми ако не го ползвам по предназначение, примерно за лятна кухня ?
До колкото разбирах от първия ви пост, след издаването на виза за проектиране, трябва да намеря архитект да ми направи проект за пристройката и след това да искам разрешително за строеж от архитекта на общината. Колко време би отнело за това разрешително ?
Руди - майстор
пон авг 26, 2019 4:57 pmkendiman написа:
В такъв случай варианта с категория 6 е по-бърз и по-лесен, но има ли възможност да ми създадат проблеми ако не го ползвам по предназначение, примерно за лятна кухня ?
Неприятни са ограниченията във височина, които има. Иначе, според закона ви трябва само
становище и указания от конструктор.

Чл. 46. (1) Второстепенни постройки на допълващото застрояване (летни кухни ...)
могат да се изграждат в урегулирани поземлени имоти за ниско жилищно или за вилно застрояване.
(2) Второстепенните постройки на допълващото застрояване са с височина до 2,5 м над прилежащия
терен и до 3 м до най-високата част на покрива
.
. . .
Чл.147 Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
1. стопански постройки със селскостопанско предназначение и строежите от допълващото застрояване
по чл. 44 и по чл. 46, ал. 1;
...
(2) За строежите по ал. 1, т. 1 ... се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им...
пон авг 26, 2019 6:03 pmРуди написа:
пон авг 26, 2019 4:57 pmkendiman написа:
В такъв случай варианта с категория 6 е по-бърз и по-лесен, но има ли възможност да ми създадат проблеми ако не го ползвам по предназначение, примерно за лятна кухня ?
Неприятни са ограниченията във височина, които има. Иначе, според закона ви трябва само
становище и указания от конструктор.

Чл. 46. (1) Второстепенни постройки на допълващото застрояване (летни кухни ...)
могат да се изграждат в урегулирани поземлени имоти за ниско жилищно или за вилно застрояване.
(2) Второстепенните постройки на допълващото застрояване са с височина до 2,5 м над прилежащия
терен и до 3 м до най-високата част на покрива
.
. . .
Чл.147 Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
1. стопански постройки със селскостопанско предназначение и строежите от допълващото застрояване
по чл. 44 и по чл. 46, ал. 1;
...
(2) За строежите по ал. 1, т. 1 ... се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им...
Вече се обърках...
Да разбирам ли че след изкарването на виза и изготвянето на проект за строежа трябва да го занеса при главния архитект на общината и мога да строя без да чакам разрешение за строеж?
ПС: Стаята ще се ползва за спалня така че това че ще е макс 2.5м не е проблем
  • 1
  • 2

Тема "Допълнителна постройка на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: