• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
gandonov - специалист
Хора, имам проблем с хидрофорната помпа.

Помпата работи добре, но не след дълго загрява , включва се температурната й защита и помпата се изключва. След като се охлади - отново работи.
Помпата е в изолирана шахта под земята и околната температура не е висока.
Корпусът на помпата почти не е нагрят, но водата вътре в помпата се загрява.

Какво според вас може да предизвиква загряване на помпата?

Дали ако засмуква въздух отнякъде, това може да води до загряване?!?

Постановката е следната.
  • Помпа Gardena 3000/4 eco - https://www.gardena.com/int/products/wa ... 967245901/
  • Засмуква от резервоар, който е на 1м до нея и 50 см. под нивото й.
  • Качва вода към вилата на обща височина 15м.
  • Врътката за мощност е сложена на около 30% от максималната стойност.
  • Налягането в помпата е 2.2 бара.
  • Използването на вода е незначително - 2 чешми, 2 тоалетни, ... няма постоянно течащи кранове, пръскачки или напояване.
lpoik - специалист
Неми стана много ясно помпата ли загрява или двигателя. :?
gandonov - специалист
lpoik написа:
Неми стана много ясно помпата ли загрява или двигателя. :?

Прикачен файл:
3000-1.jpg
3000-1.jpg (73.92 KиБ) Видяна 2128 пъти


пон авг 26, 2019 12:11 pmgandonov написа:
... Корпусът на помпата почти не е нагрят, но водата вътре в помпата се загрява ...
Ами корпусът е хладен. Двигателят (означен с червено на снимката по-горе) е незначително по-топъл от корпуса.
т.е. не мисля, че проблемът е в електромотора.

Нагрята е самата вода в помпата. Проверих водата във филтъра (най-горе в ляво на снимката). Топла е! А засмукваната вода е направо студена.
Та помпата грее отвътре!
Нещо я кара да загрява и защитата се включва.
шоп - майстор
Обезвъздушена ли е помпата. Шуми ли, да не би да работи в кавитационен режим.
gandonov - специалист
Това са стъпките за въвеждане в експлоатация.
Изпълнени са според инструкцията.
Прикачен файл:
pump.PNG


А шумът не е притеснителен. На мен ми звучи нормално.
пон авг 26, 2019 2:28 pmшоп написа:
... да не би да работи в кавитационен режим.
:? Ъъъъъ... - "кавитационен" навярно означава да е глътнала въздух?
Ами при първоначално засмукване от резервоара със сигурност е засмукала и малко въздух, но не трябва ли да го изкара към къщата?
Еднократно малко въздух не би трябвало да е проблем за хидрофорните помпи ... така си мисля.

Дали ако ПОСТОЯННО засмуква по малко въздух от някое уплътнение, това може да води до загряване?
lov - майстор
Кавитационен режим означава че помпата е ограничена от към засмукващата страна. Ако е обратното притворена от към изхода, тя даже се разтоварва леко. Казва се кавитационен режим защото от създадения вакум около турбината се получават едни мехурчета във водата които са само механични такива, а в тях няма въздух. Та от тяхното наименование идва и името на режима. Най лесното обяснение което в момента се сещам. :)
Та огледай смукатели и всичко възможно от към засмукващата страна. Смукатели филтри възвратни клапани, кранове че дори и чуждо тяло в тръбите. Там не трябва да има никакви ограничения.
Но ако сработва термичната защита /клипсона/ в намотките е възможно и той да е дал фира.Те са с ограничен брой сработвания. И ако има и някаква друга причина за товаренето на двигателя от към помпаната част нищо чудно защитата да сработва вече по честичко.
gandonov - специалист
Благодаря за съветите.
Ще разглобя засмукващата страна и ще видя дали има нещо притеснително в нея.
lpoik - специалист
Според мен има в помпата някакво триене,затягане и за това се загрява това води до натоварване на двигателя и термозащитата го изключва. :?
Билян - специалист
Имам такава помпа по стар модел и е с колекторен мотор ако и тази е с такъв е за боклука. Трябва да е с асинхронен мотор за да е сериозна работата
kozl - майстор
пон авг 26, 2019 12:11 pmgandonov написа:
Хора, имам проблем с хидрофорната помпа.............
Корпусът на помпата почти не е нагрят, но водата вътре в помпата се загрява.

Какво според вас може да предизвиква загряване на помпата?
Това е доста любопитно :?
За да загрява водата в помпата предполагам, че няма дебит, т.е. проверил си я в спряло положение, когато Т от двигателя може би е затоплила водата в помпата.
Моето предположение е повишено триене в оста, която вероятно при твоята помпа е една си съща на ротора с двигателя.
Може би пропуск в уплътнението и корозия в лагер :?
Свали задния кожух на перките и пробвай в изключено положение (без напрежение) как се върти оста с ротора. Но за сравнение трябва да се пробва и на изправна помпа.
Ма като гледам снимката тоя кожух май не се сваля :?


Изображение


И може би като идея е добре да монтираш манометър за отрицателно налягане (по-малко от атмосферното) пред смукателя на помпата, за да се ориентираш по показанието дали няма запушване в смукателя.
  • 1
  • 2

Тема "Загряване на хидрофорна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: