• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

инсталираха ми слънчев вакумен колектор с 24 тръби за 200 л бойлер с две серпентини.
Тръбния път е 25 метра в едната посока общо 50 метра.
Цяло лято температурата в бойлера никога не превиши 65 градуса.
Даже три седмици нямаше никой и нямаше никаква консумация и пак не мина 65 градуса в бойлера.
Искам да питам дали е нормално да не може да мине 70 градуса даже и да няма консумация няколко дена?
Проблем ли е дългия 25 метра тръбен път в едната посока?

Благодаря предварително
шоп - майстор
Ми не е много нормално.
Или изолацията е слаба( а какво ли ще е зимата) или ако колектора е heat pipe, няма хубав контакт между тръбите и колектора.
LazarGanev - "Велик майстор"
Напълно нормално според мен. Без снимка бобът ми каза следното:
- дългият път е голям проблем
- изолацията 6мм - също
- тръба ф22 - голямото водно съдържание изстива извън бойлера
- евтинки китайчета heat pipe с лош монтаж, както каза шопа
- може и други кусури да се видят, ако има снимка да се вижда монтажа около бойлера и помпената група
В интерес на истината целия ми небогат опит с heat pipe колектори е точно такъв. Имам един обект с 20бр. U-tipe тръби на 200л бойлер, който не се ползва постоянно, той пък завира често. С плоски качествени панели (които са на цената на heat pipe) - винаги отличен резултат! :cool:
Прикачен файл:
IMG_7916.JPG
Прикачен файл:
IMG_7916.JPG
Прикачен файл:
IMG_7907.JPG
Прикачен файл:
IMG_7914.JPG
Прикачен файл:
IMG_7922.JPG
Прикачен файл:
IMG_7921.JPG
Благодаря за бързия отговор.
Качвам малко снимки от тази сутрин.
Не съм искал нищо да спестявам от инсталацията но не грее както очаквах .....
шоп - майстор
пет сеп 06, 2019 10:58 ambalcho77 написа:

Не съм искал нищо да спестявам от инсталацията
Определено не си спестил! Чест и почитания за което.
От снимките се вижда, че всичко е направено както трябва с месингови фитинги, филтър, кранове, обезвъздушители и т.н.
Обаче май-наистина изолацията е 6мм и сега при 30 гр навън не е голям проблем, но при -20 :? :shock:

За мен проблема остава в лош монтаж, нанасяне на малко или никаква термопаста между топлинната тръба и колектора и от там лош добив на топлина.

П.П. Мое лично мнение, но heat pipe е скъпа система с не гарантиран добив при лош монтаж и буквално на 1-2 години всички трябва да се ревизира ( нанасяне на на нова термо паста)
пет сеп 06, 2019 11:44 amшоп написа:
пет сеп 06, 2019 10:58 ambalcho77 написа:

Не съм искал нищо да спестявам от инсталацията
Определено не си спестил! Чест и почитания за което.
От снимките се вижда, че всичко е направено както трябва с месингови фитинги, филтър, кранове, обезвъздушители и т.н.
Обаче май-наистина изолацията е 6мм и сега при 30 гр навън не е голям проблем, но при -20 :? :shock:

За мен проблема остава в лош монтаж, нанасяне на малко или никаква термопаста между топлинната тръба и колектора и от там лош добив на топлина.

П.П. Мое лично мнение, но heat pipe е скъпа система с не гарантиран добив при лош монтаж и буквално на 1-2 години всички трябва да се ревизира ( нанасяне на на нова термо паста)
Проблема е сериозен защото това лято Август 3 седмици ни нямаше и температурате не мина 64-65 градуса без никаква консумация :(
LazarGanev - "Велик майстор"
пет сеп 06, 2019 10:58 ambalcho77 написа:
Не съм искал нищо да спестявам от инсталацията но не грее както очаквах .....
А бе ти може и да не си искал да спестяваш, ама те са спестили (не знам дали в твоя или тяхна полза). Спестили са едни 100-150лв от оригинална помпена група, но са ти осакатили системата. Системата под налягане е най-простата система, но само ако се ползва готова заводска помпена група - тогава абсолютно няма какво да се сбърка - всичко си е подредено правилно и компактно от производителя, че и изолация си има. За монтажника остава само да опъне тръбите. Някои обаче се правят на много хитри и решават сами да си навиват едни резби и да кроят едни конфигурации, в повечето случаи грозни и грешни, но ще вземат едни 100лв отгоре. Ами сложи си 100лв повече в офертата, ама недей да правиш глупости с хорските пари! Абсолютно аматьорски и безхаберен монтаж бих казал!
- Този възвратен клапан е поставен на най-неподходящото място, тъй че да не може да се обезвъздуши серпентината!
- филтър, поставен в най-неподходяща позиция
- изолацията май не е 6мм, а 9мм, което е крайно недостатъчно за това дълго трасе
- абсолютно неподходящ избор на соларен бойлер с 2 интегрирани серпентини
- абсолютно излишен обезвъздушител на панела, при това с отворен кран
- термоманометърът и той е абсолютно излишен
- при това безхаберие бъди 200% сигурен, че термопаста не е ползвана при монтажа на тръбите
Виж колко просто изглежда една система със заводска помпена група, и най-важното - работещо перфектно и с екстри, които никой самозванец не може да осигури:

Прикачен файл

Солар 150л.jpg
brassSob - специалист
Този Елдом в този си вид ако стане нещо сервиза няма да уважи гаранцията. При наличие на спирателни кранове на серпентина изискват предпазен клапан по налягане. Няма значение, че държиш единия или двата крана отворени.
Здравейте отново,
вчера си направих експеримент като вечерта нагрях на ток водата в бойлера до 62 градуса.
През целия ден беше слънчево но слънчевата система не успя да вдигне температурата в бойлера изобщо - остана си на 62.
Някаква идея на какво може да се дължи това? Като, че ли цялата топлина се губеше някъде ?
Благодаря предварително!
speka_rs - майстор
Колега, погледна ли връзките между медните тръби и колектора имаш ли термо паста ?
Моята система е със 25 мокри тръби и 300 л бойлер живеем 4 човека в къщата и със много лоша изолация на тръбиния ми път постигма 65-70 градуса през деня при хубаво слънце. Така че има нещо объркано в твоята система.
п.с. Кажи от къде си евентуално някой да може да помогне на място ?
  • 1
  • 2

Тема "Вакумен слънчев колектор 24 тръби и 200 л бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: