• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,

В момента строя къща и строителя ми препоръчва Брамак като най-добър вариант, работело се лесно с него, здрави били и т.н. Притеснява ме обаче, че тухлите са от бетон и са боядисани с някакъв много тънък слой. Та, ако някой може да помогне със следните неща:

1) Пада ли лесно този слой?
2) Попива ли вода тази тухла?
3) Ще избледнеят ли значително с времето и това избледнаване увеличава ли водопоглъщането?

Благодаря Ви предварително!
plamen6703 - майстор
Има покрив с Брамак и с Тондата, да ти кажа, че с Тондата имах проблеми /счупени цигли от градушка/, с Брамака проблеми не съм имал, освен промяна на цвета, а имотите са наблизко. На мен Тондата ми харесва повече, но капаците са сърце да те заболи от цена :)
Тондата ми е вариант Македо, ако сега ми се налага да избирам керемиди бих избрал Тондата! :partyman:
шоп - майстор
ср сеп 04, 2019 5:12 pmangelico написа:
Притеснява ме обаче, че тухлите са от бетон и са боядисани с някакъв много тънък слой. Та, ако някой може да помогне със следните неща:

1) Пада ли лесно този слой?
2) Попива ли вода тази тухла?
3) Ще избледнеят ли значително с времето и това избледнаване увеличава ли водопоглъщането?

От бетон са, обаче, откъде имате инфо, че керемидата е боядисана?!
Вземете една керемида брамак и я разрежете с флекса или я счупете с чук. Ще видите в дълбочина цвета и дали керемидата е боядисана само повръхностно.
Сам ще си отговорите на голяма част от въпросите.
Успехи!
ves-ko - специалист
Аз направих своя избор преди 7 г. - избрах Тондах (Македо) и не съжалявам.
Да. капаците са доста скъпи, а 'троен' (триъгълен) капак си е направо безумие - 70 лв./бр.
Добре, че се разминах само с един.
Christo - майстор
Tondach(тон дах) -глинен покрив, е част от австрийския концерн Wienenberger. Циглите у нас пристигат най-вероятно от завода им в Македония. Имам такива от десетина години. Нямам никакви забележки. Предпочетох ги първо заради по-малкото им тегло и второ, заради безупречното качество. Капаците на всички са по-скъпи от циглите. Не ясно защо. За класически четири скатен покрив трябват два тройни капака, преживяват се. Брамакът е по-голяма керемида по площ и вероятно заради това майсторягите го предпочитат.
gnt69 - майстор
Аз пък съм с Брамак Атика антик вече 14 години и нямам абсолютно никакви забележки и проблеми. и избеляване на цвета. Тежат колко да тежат 50 кила на квадрат.
Christo - майстор
Не го приемай като заяждане..... 150 квадрата покрив Х 50кг/кв =7.5 тона Според каталога на Тондах, Македото тежи 39 кг/кв. 150Х39=5.85 тона. Сметките са приблизителни и ще са други, ако се смени моделът и площта на покрива. Как стои въпросът с цените в момента не знам.
lov - майстор
Не само че избеляват но стават и трошливи. Те това след 20 години някъде но все пак. Отделно осезаема разлика в теглото. Може новите модели да са по леки но все пак. Някой спомена че били по големи. Ами тондаха имат и модел който е още по голям от техните. По тази причина за новия покрив на къщата избрах тондах македо.
gnt69 - майстор
съб сеп 07, 2019 9:53 amChristo написа:
Не го приемай като заяждане..... 150 квадрата покрив Х 50кг/кв =7.5 тона Според каталога на Тондах, Македото тежи 39 кг/кв. 150Х39=5.85 тона. Сметките са приблизителни и ще са други, ако се смени моделът и площта на покрива. Как стои въпросът с цените в момента не знам.
Най леко с термопанели ама нямат фасон. :partyman:
naster - майстор
По препоръка се спряхме на Тондах Танго плюс, широкоформатна. Производството на керемидите и аксесоарите е унгарско, като аксесоарите струваха повече от керемидите за 185м2. Параметрите ги има публикувани. Спрямо Брамак тогава, ако не греша около 30% по-леки и това ме отказа от бетоновите. Като цяло, беше може би най-скъпото решение, но жената е доволна!
  • 1
  • 2

Тема "Брамак (Bramac) или Тондах (Tondach)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: