Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
radius - майстор
Много са ми грозни тия пауловнии, иначе са бързи. С това не искам да налагам мнение, а по-скоро ми е интересно само на мен ли са ми грозни с тия листа като тикви?
gogyto - специалист
пон сеп 09, 2019 11:22 amradius написа:
Много са ми грозни тия пауловнии, иначе са бързи. С това не искам да налагам мнение, а по-скоро ми е интересно само на мен ли са ми грозни с тия листа като тикви?
На мен ми харесва, и най-вече сянката, това ми е и целта. :)
Имаше и едни други дето правят шушулки, каталпа май бяха.
За тях повече да каже градската :)
gandonov - специалист
gogyto написа:
... дето правят шушулки, каталпа май бяха. ...
Южната каталпа (Catalpa bignonioides) е добре изглеждащо дърво, но не расте бързо. Поне моето е такова. Вече няколко години, а още няма 3 метра.
Имай предвид, че каталпата обича да е на завет.

За пример секвоята, която е близо до каталпата (демек при същите условия), вече навярно е 7-8 метра.
т.е. при мен секвоята расте поне 2 пъти по-бързо в сравнение с каталпата.

Каталпата има кълбовидна корона и прави плътна сянка.
Секвоята има конусовидна корона. Става доста висока. Сянката й е по-рехава, но става за засенчване. :-)

Прикачен файл

IMG_6154.JPG Catalpa bignonioides
gogyto - специалист
пон сеп 09, 2019 11:47 amgandonov написа:

Южната каталпа (Catalpa bignonioides) е добре изглеждащо дърво, но не расте бързо. Поне моето е такова. Вече няколко години, а още няма 3 метра.
Имай предвид, че каталпата обича да е на завет.

За пример секвоята, която е близо до каталпата (демек при същите условия), вече навярно е 7-8 метра.
т.е. при мен секвоята расте поне 2 пъти по-бързо в сравнение с каталпата.

Каталпата има кълбовидна корона и прави плътна сянка.
Секвоята има конусовидна корона. Става доста висока. Сянката й е по-рехава, но става за засенчване. :-)
Значи отпада този вариант :)
fbr - майстор
Див орех. По-бързорастящо дърво по нашите ширини едва ли има. Но е грозно и мирише лошо.
gogyto - специалист
пон сеп 09, 2019 1:18 pmfbr написа:
Див орех. По-бързорастящо дърво по нашите ширини едва ли има. Но е грозно и мирише лошо.
Хич и не става в живуща зона, и като че ли избора свърши :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон сеп 09, 2019 11:19 amgogyto написа:
Всъщност поръчах семена на Томентоса и на Елонгата от алиекспреса, нямам си на идея дали ще стане нещо на разсад, ако не се получи ще търся фиданки.
Точно Пауловния е твоето дърво, но ако чакаш на семена от Алито, ще загубиш две години и то, ако покарат. Ако купиш фиданки... Но не е все едно откъде купуваш фиданките... ако се решиш, казвай, да се комбинираме
шоп - майстор
Аз съм най-доволен от брезите. Имам 5 бройки. За 3-4 години с обилно напояване заради тревата са високи по 10м.

Проблема при мен с тях е, че ги садя гъсто за да са високи и стройни... та при една буря вятъра счупи върховете на две. В момента 3 са стройни като свещ, а две кичести. :|
gogyto - специалист
пон сеп 09, 2019 3:01 pmn_a написа:
пон сеп 09, 2019 11:19 amgogyto написа:
Всъщност поръчах семена на Томентоса и на Елонгата от алиекспреса, нямам си на идея дали ще стане нещо на разсад, ако не се получи ще търся фиданки.
Точно Пауловния е твоето дърво, но ако чакаш на семена от Алито, ще загубиш две години и то, ако покарат. Ако купиш фиданки... Но не е все едно откъде купуваш фиданките... ако се решиш, казвай, да се комбинираме
Ще пробвам със семките, ако стане.
Ако ли не, на пролет от разсадник.
От Паркстрой до Метро.
gandonov - специалист
Принципно фиданките са за предпочитане пред засаждане от семки. Особено ако искаш да стане бързо.
С фиданките спестяваш няколко години.

Не си написал каква е почвата и какви са условията.
Ако е влажно върба и елша са подходящ избор.

Липа, бреза и чинар също са приятни видове.
Не са най-бързорастящите, но до няколко години ще направят прилична сянка.

Имай предвид, че освен секвоята всички изброени досега видове са листопадни!
Помисли как ще изглежда двора в късна есен, зима и ранна пролет.

Тема "Съвет за бързорастящ дървесен вид." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: