• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Чираче - майстор
ср фев 27, 2019 7:18 pmkr1100 написа:
Нещо не е наред при теб с този одобрен проект и не го давай за пример ! Или си давал под масата за удобрение или някой познат ти го е одобрил.
Нищо не съм давал. Нито пък имам такива познати. Факт е, че проекта е одобрен от Общината. Със съответните подписи и печати. И съм го направил така, както е по проект.
ves-ko - специалист
ср фев 27, 2019 8:10 pmЧираче написа:
ср фев 27, 2019 7:18 pmkr1100 написа:
Нещо не е наред при теб с този одобрен проект и не го давай за пример ! Или си давал под масата за удобрение или някой познат ти го е одобрил.
Нищо не съм давал. Нито пък имам такива познати. Факт е, че проекта е одобрен от Общината. Със съответните подписи и печати. И съм го направил така, както е по проект.
Моят проект е от 2004 г. и в него също е залопжено черпателна яма, бетонирана.
Тъкмо тръгнах да диря реализация, но като мярнах за какви суми за изграждане споменавате, ми се изправя косата ( бях си приготвил едни 2-2.5 х. :? )
kr1100 - майстор
[quote=ves-ko
Моят проект е от 2004 г. и в него също е залопжено черпателна яма, бетонирана.
Тъкмо тръгнах да диря реализация, но като мярнах за какви суми за изграждане споменавате, ми се изправя косата ( бях си приготвил едни 2-2.5 х. :? )
[/quote]
2009г по проект изгребна яма 25 м3 беше към 5000-5500 лв. :shock: Сега цената трябва да е по-добра :-D х2 почти.
А по моя случай кооперация за изграждане на Вик ,проекти, копане... =5500лв . мръсен канал на "улицата' ф 350мм отвод към имота ф 200 мм. По трасето по "улицата" чиста вода ф 160 мм с отводи на ф 25мм и мн . високо налягане
jabata - специалист
kr1100 написа:
2009г по проект изгребна яма 25 м3 беше към 5000-5500 лв. :shock: Сега цената трябва да е по-добра :-D х2 почти.
В момента за 25м3 изгребна яма, трябва да дадеш около 2х. за бетон и арматура. това са само материалите. Към това се добавят кофражи, връзване на арматура, работа по бетона което за 25м3 яма ще са поне 2к (само за работа). Самия кофраж, ако намериш отнякъде платна под наем, ще ти легне по-тънко. Ако го правиш с дъски, ще ти е поне 100-150. Като наливаш всяка страница по отделно.
Към това се добавя разбира се копаене, обратен насип, около страницата, и хидроизолация. Така че пак отиваш на 5.5х. Но проблема е, дали ще намериш майстори за тези пари, защото много от майсторите искат по 40лв. кв.м за работа по кофраж-а.
Е честно казано, аз вместо 6к. за 25м3 изгребна яма, бих сложил локална пречиствателна станция. Ще ти легне на 7-8х. Но няма да я точиш всеки 2-3 месеца.
шоп - майстор
Една идея от мен, забравете за бетони, арматури и кофражи ако над ямата няма да минават МПС та.
Има полиетиленови и полипропиленови резервоари ( по зададен размер) за подземен монтаж. Резервоарите са със сертификат. Вкопаването става за часове.
Успехи!
kr1100 - майстор
чет сеп 12, 2019 2:27 pmjabata написа:
kr1100 написа:
2009г по проект изгребна яма 25 м3 беше към 5000-5500 лв. :shock: Сега цената трябва да е по-добра :-D х2 почти.
В момента за 25м3 изгребна яма, трябва да дадеш около 2х. за бетон и арматура. това са само материалите. Към това се
Прочети по- надолу в предния ми пост . Не се занимавах с ями и подобни глупости.
ф 350мм тръба за мръсен канал по "улицата" - кооперация от собственици.
Мисля да правя отводняване на септичната яма с тръби заровени под глинестия почвен слой. За целта съм купил дренажни тъби HDPE ф110 SN4. Дълбочинта на закопаване ще бъде около 3 метра. Под тръбите ще сложа възглавница от по-едра фракция чакъл (мисля, че речен ще е най-добре). Отгоре по финна фракция трошен камък. Всичко това ше бъде покрито с дебел найлон да не се замърсява дренажа с почва. За корени не се притеснявам защото дълбочината е голяма. Дренажните тръби ще бъдат положени обрато т.е. с отворите надолу. Да отбележа, че ямата е изградена на секции като в първата секция е с бетонирано корито в което ще се събират по едрите фракции на отходните води. От него с преливник водата ще преминава в втората секция а от нея в секцията за утаяване. Тръбите за отводняване са свързани с тази секция като са поставени на 10-20 см от дъното на септичната яма. Искам да разширя отворите на дренажната тръба. Как ще бъде най-безопасно да направят отвори или нарези? Ако са нарези как да бъдат успоредно на пръстените на тъбата или перпендикулярно? Искам отворите да бъдат възможно най-големи за да може да се забави запушването на тръбата от мръсната вода от ямата.
шоп - майстор
вт яну 18, 2022 4:02 amtommy_rusev написа:
Как ще бъде най-безопасно да направят отвори или нарези? Ако са нарези как да бъдат успоредно на пръстените на тъбата или перпендикулярно? Искам отворите да бъдат възможно най-големи за да може да се забави запушването на тръбата от мръсната вода от ямата.
С това:
Ако искаш нарези с ъглошлайфа.

Идеята на попивно поле е работеща, но винаги зависи най-вече от грунта и на второ място от дължината на попиване.
Ако нямаш дължина може да пуснеш разклонения.

Прикачен файл

G38500-800x800.jpg
G38500-800x800.jpg (40.63 KиБ) Видяна 1757 пъти
вт яну 18, 2022 5:12 amшоп написа:
вт яну 18, 2022 4:02 amtommy_rusev написа:
Как ще бъде най-безопасно да направят отвори или нарези? Ако са нарези как да бъдат успоредно на пръстените на тъбата или перпендикулярно? Искам отворите да бъдат възможно най-големи за да може да се забави запушването на тръбата от мръсната вода от ямата.
С това:
Ако искаш нарези с ъглошлайфа.

Идеята на попивно поле е работеща, но винаги зависи най-вече от грунта и на второ място от дължината на попиване.
Ако нямаш дължина може да пуснеш разклонения.
Благодарности за отзива.
Попивното поле ще бъде около 60 кв.м. а септичната ямата около 6 кв.м.
Проблема на мястото е че има много глина и не търся странично попиване. Грунта е основно от "бяла пръст" под която е изветряла скала има доста "пролуки" и попива прилично.

В общи линии това е проекта. Изграден е под съществуваща рампа.

Прикачен файл

Untitled.png
Untitled.png (79.2 KиБ) Видяна 1756 пъти
radulan - напреднал
Здравейте, в мястото имам изградена яма, някой я е мислил да бъде изгребна, цялата е от железобетон, има капак 60х60, около 50 м3. не е ползвана, чиста е. Въпросите ми са няколко:
- Нямам никакви документи за нея, мога ли да я узаконя като изгребна във връзка с предстоящ строеж?
- Какво може да се направи за да има вътре в нея преливници, утайници и т.н.? Сега е един обем, 3 м висок.
- Какво да направя за да стане попивна? Къртач, разпробиване, друго? Кладенци, вододайни зони, язовири няма наблизо.
- Знам, че е най добре с пречиствателна станция, а този резервоар да го ползвам за "чистата" вода, но....
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23

Тема "Как се изгражда септична яма." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: